Zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. W każdy piątek obowiązuje wolny wstęp do Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
W piątek obiekty otwarte są w godz. 10.00-18.00. Ostatnie wejście odbywa się 30 minut przed ich zamknięciem. Możliwe jest czasowe wyłączenie obiektów ze zwiedzania. Prosimy o kontakt z Działem Rezerwacji w celu potwierdzenia ich dostępności: (+48) 504 243 783 (pon.-pt. w godz. 8.00-16.00). W piątek odbywa się tylko zwiedzanie indywidualne.
W Pałacu na Wyspie (dostępny wyłącznie parter), jednym z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, warto zobaczyć Królewską Galerię Obrazów z dziełami wybitnych artystów europejskich XVII i XVIII w., które zgromadził Stanisław August.
W Pałacu na Wyspie i Podchorążówce jest prezentowana wystawa czasowa "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich". Fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty i fragmenty dekoracji przybliżają historię powstania oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu.
W Starej Oranżerii można zwiedzać Królewską Galerię Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata oraz Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich.
W Pałacu Myślewickim (dostępny wyłącznie parter) warto się przyjrzeć historycznym polichromiom Jana Bogumiła Plerscha, słynnego malarza i dekoratora, należącego do ścisłej kadry artystycznej na warszawskim dworze.
Darmowe zwiedzanie w piątek odbywa się również w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (odział Muzeum Łazienki Królewskie). W Koszarach Kantonistów można obejrzeć ekspozycje zwierząt leśnych i egzotycznych. Jest tam też prezentowana wystawa czasowa "Miasto zwierząt".
W Stajniach Kubickiego na zwiedzających czekają dwie wystawy stałe. Pierwsza, tj. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, poświęcona zabytkom hipologicznym z XIX i XX w., obejmuje m.in. kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, a także akcesoria jeździeckie. Druga ekspozycja, tj. Królewska Manufaktura Tkacka, prezentuje XIX-wieczne krosna żakardowe, dekoracyjne materiały, dziurkarkę oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami tkanin.