Cykl wykładów w Ośrodku Badań nad Epoką Stanisławowską przygotowany wspólnie z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym.
W roku 2013 Muzeum Łazienki Królewskie wydało pierwszą polską krytyczną edycję pamiętników Stanisława Augusta, pisanych w oryginale po francusku: Pamiętniki króla Stanisława Augusta. Antologia.
Jak pisze o znaczeniu tej publikacji we wstępie prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz: "Pamiętniki Stanisława Augusta są ilustracją skomplikowanych losów ich autora. Mamy tu do czynienia z dziełem pod wielu względami unikatowym, już choćby dlatego, że niewiele jest w historii autentycznych wspomnień władców. Król zaczął pisać pamiętniki w roku 1771 pisał z przerwami, powracając do niego kilkakrotnie. Chciał w nich pokazać nie tyle swoje życie, co historię Polski, a na jej tle swoją historię i swoje racje. (...) Pamiętniki są lekturą pasjonującą. Są nich elementy powieści sentymentalnej (romans z Katarzyną), sensacji (przygody w podróżach, porwanie króla), ciekawostki obyczajowe i towarzyskie, plotki i ploteczki z wyższych sfer, jednak ich wartość polega na czym innym. Przede wszystkim pokazują niesłychanie bogatą panoramę Europy i Rzeczypospolitej epoki oświecenia (...)".
Wydanie to stało się powodem, a zarazem przedmiotem cyklu wykładów Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie, zorganizowanego przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską pod opieką prof. Anny Grześkowiak-Krwawicz we współpracy z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym.
Autorzy wykładów skupili się na odtworzeniu portretów indywidualnych i zbiorowych postaci z różnych kręgów – rodziny królewskiej, przywódców politycznych, władców, ludzi kultury, zarówno Polaków, jak cudzoziemców ważnych dla Króla, ale także dla historii Polski i Europy. W przygotowaniu cyklu uczestniczyli najlepsi badacze dziejów XVIII wieku, co sprawiło, że wykłady, choć przekazane w formie popularnej, zapoznały słuchaczy z aktualnym stanem wiedzy i najnowszymi wynikami badań nad epoką stanisławowską.
W roku 2015 roku przewiduje się wydanie tomu, zawierającego wszystkie wykłady z cyklu, pod redakcją prof. dr hab. Anny Grześkowiak-Krwawicz oraz dr Emilii Olechnowicz.