W 120. rocznicę wydania "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego zapraszamy na performatywne czytanie słynnego dramatu w adaptacji Iwony E. Rusek i reżyserii Jerzego Machowskiego. Utwór przy akompaniamencie muzyki na żywo zaprezentują w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii znakomici aktorzy scen polskich.
"Noc listopadowa" jest szczególnie związana z Łazienkami Królewskimi, ponieważ aż 7 z 10 scen rozgrywa się w przestrzeniach królewskiej rezydencji. Stanisław Wyspiański stworzył dramat pod wpływem wrażeń ze swojej jedynej wizyty w Łazienkach Królewskich.
Reżyser Jerzy Machowski o czytaniu performatywnym utworu Stanisława Wyspiańskiego: "Mało jest dramatów tak ściśle związanych z konkretnymi miejscami w Warszawie jak »Noc listopadowa« z Łazienkami Królewskimi. Dlatego praca nad tym tekstem w tym właśnie miejscu jest szczególnie podniecająca. W dodatku jesienią, a więc w porze roku, gdy z jednej strony natura obumiera - więdną i opadają liście - a z drugiej kultura ożywa - otwiera się nowy sezon. Coś się kończy, coś się zaczyna. Sceniczna lektura w wykonaniu znakomitych aktorów zwraca uwagę przede wszystkim na ukazany przez S. Wyspiańskiego bunt pokoleniowy, na sprzeciw »młodych« wobec »starych«. Temat konfliktu różnych generacji, starości i młodości, przemijania i odrodzenia jest obecny zarówno w warstwie fabularnej, jak i symbolicznej utworu. Kładąc na to nacisk, spróbujemy wsłuchać się razem z widzami w pytania, jakie S. Wyspiański stawia naszej historii oraz teraźniejszości".
Iwona E. Rusek podkreśla, że praca nad adaptacją dramatu stanowiła dla niej prawdziwe wyzwanie. "Podstawowa kwestia dotyczyła tego, jak w godzinie i dwudziestu minutach zamknąć sens, czar, a przede wszystkim ducha tego genialnego utworu; jak dokonać montaż tekstu, by to, co znane ukazało swoje nowe oblicze; jak rozpisać role dla aktorów, by nie stali się tylko odtwórcami, lecz także uczestnikami listopadowego misterium? Efekty naszej pracy będą widoczne niebawem, ja z kolei wierzę, że idea tekstu zostanie z nami na długo".
W czytaniu performatywnym udział wezmą m.in: Izabela Baran, Marek Barbasiewicz, Marek Kalita, Jan Marczewski, Krzysztof Szczepaniak, Ewa Ziętek.
Muzyka na żywo: Teresa Kowalik (wokal), Andrzej Zawieracz (syntezatory).
Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy Muzeum Łazienki Królewskie z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie oraz Uniwersytetem w Białymstoku.
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis