Zapraszamy do udziału w akcji "Darmowy listopad", podczas której od 3 do 30 listopada 2023 r. bezpłatnie zwiedzać można Muzeum Łazienki Królewskie. Wolny wstęp obowiązuje również na wszystkie wystawy stałe i czasowe. W programie są też oprowadzania, spacer, warsztaty i lekcje muzealne. Organizatorem odbywającego się już po raz dwunasty wydarzenia jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Łazienki Królewskie bezpłatnie udostępnia zwiedzającym: Pałac na Wyspie (parter) z Królewską Galerią Obrazów; Stara Oranżerię z Teatrem Królewskim, Królewską Galerią Rzeźby i Galerią Rzeźby Polskiej oraz Pałac Myślewicki (parter) z historycznymi polichromiami Jana Bogumiła Plerscha.
Darmowy wstęp obowiązuje również do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. W Koszarach Kantonistów znajdują się ekspozycje zwierząt leśnych i egzotycznych. W Stajniach Kubickiego na zwiedzających czekają dwie wystawy stałe. Pierwsza, tj. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, poświęcona zabytkom hipologicznym z XIX i XX w., obejmuje m.in. kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, a także akcesoria jeździeckie. Druga ekspozycja, tj. Królewska Manufaktura Tkacka, prezentuje XIX-wieczne krosna żakardowe, dekoracyjne materiały, dziurkarkę oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami tkanin.
Wystawy czasowe
W listopadzie za darmo udostępnione są także wystawy czasowe. W Podchorążówce oglądać można ekspozycję "Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnie Malty". Dzieła wybitnego włoskiego malarza i freskanta okresu baroku są na tak szeroką skalę prezentowane w Polsce po raz pierwszy. Oprowadzania po wystawie w j. polskim odbędą się 5, 12, 19 i 26 listopada o godz. 12.00, oprowadzania z audiodeskrypcją: 12 listopada 2023 r., godz. 14.00 (start: przy kasie w Podchorążówce).
W Starej Oranżerii na wystawie czasowej "Obietnica szczęścia" oglądać można marmurowe rzeźby Marii Papy Rostkowskiej, jednej z ciekawszych rzeźbiarek XX w.
W Koszarach Kantonistów znajduje się wystawa edukacyjna "Co wiemy o grzybach?". Od 23 listopada będzie tam można oglądać ekspozycję "Trzech Włodzimierzy na 100-lecie Polskiego Związku Łowieckiego".
Godziny otwarcia
Wszystkie muzealne obiekty oraz wystawy czasowe czynne są od wtorku do środy w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30), od czwartku do piątku w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30), w sobotę w godz. 12.00-18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30), w niedzielę w godz. 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.30).
Oprowadzania po obiektach
Z okazji "Darmowego listopada" zapraszamy na oprowadzania po Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickim, pełne muzealnych ciekawostek i niezwykłych historii z życia króla Stanisława Augusta.
"Życie towarzyskie na dworze króla Stanisława Augusta"
9 listopada, godz. 16.00-16.30 i 16.30-17.00, Pałac na Wyspie
Podczas spotkania zwiedzimy najbardziej reprezentacyjne sale pałacowe i posłuchamy historii o barwnym życiu towarzyskim w epoce stanisławowskiej.
"Co kryją wnętrza Starej Oranżerii?"
16 listopada, godz. 16.00-16.30 i 16.30-17.00, Stara Oranżeria
Stara Oranżeria to nie tylko Królewska Galeria Rzeźb z kopiami najsłynniejszych dzieł świata starożytnego. Podczas spotkania poznamy również oryginalne wnętrza teatru dworskiego i dowiemy się m.in., kto występował na jego scenie.
"Wątki mitologiczne w Pałacu na Wyspie"
24 listopada, godz. 16.00-16.30 i 16.30-17.00, Pałac na Wyspie
Podczas spotkania poznamy niezwykłe historie zbuntowanych nimf i okrutnych bogów, których płaskorzeźby znajdują się w Pokoju Kąpielowym. Nie zabraknie też opowieści o XVIII-wiecznej modzie na antyk i jego licznych przykładach w pałacowych wnętrzach.
"Pałac Myślewicki ks. Józefa Poniatowskiego"
30 listopada, godz. 16.00-16.30 i 16.30-17.00, Pałac Myślewicki
W trakcie wędrówki po pałacowych wnętrzach zobaczymy m.in. pięknie zachowane malowidła ścienne Jana Bogumiła Plersha i wspólnie zinterpretujemy ich znaczenie. Posłuchamy też historii o bohaterskim księciu Pepi, który był częstym gościem króla Stanisława Augusta.
Spacer po Łazienkach
"Cztery obrazy z »Nocy listopadowej« Stanisława Wyspiańskiego" - pod takim hasłem 29 i 30 listopada o godz. 18.00 odbędzie się spacer historyczno-teatralny po Łazienkach Królewskich, przybliżający kulisy powstania słynnego dramatu. Start: przed Pałacem Myślewickim, obowiązują zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl.
Warsztaty rękodzielnicze
W ramach akcji "Darmowy listopad" 11 listopada o godz. 12.00 w Stajniach Kubickiego odbędą się warsztaty haftu krzyżykowego dla młodzieży (14+) i dorosłych. Wspólnie wykonamy kolorowe monogramy służące do ozdobienia poduszki, torby czy innych przedmiotów użytkowych. 19 listopada w godz. 10.00-12.00 i 12.00-14.00 w Stajniach Kubickiego odbędą się bezpłatne warsztaty tkania na krosnach żakardowych. Przyjdź i poznaj tajniki tworzenia barwnych tkanin.
Na warsztaty obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub tel. (+48) 518 684 215.
Rodzinna przestrzeń twórcza
W ramach "Darmowego listopada" bezpłatnie dostępna będzie przestrzeń twórcza "Frida i Frida i Fridita" w Starej Kordegardzie. W miejscu tym dzieci i opiekunowie mogą wspólnie bawić się i doświadczać sztuki. Wstęp: czwartek-piątek: 12.00-13.45 I wejście, 14.00-15.45 II wejście, sobota-niedziela: 11.00-12.45 I wejście, 13.00-14.45 II wejście, 15.00-16.45 III wejście.
Lekcje muzealne
Z okazji "Darmowego listopada" przygotowana została pula 150 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych (Muzeum Łazienki Królewskie - 100 zajęć, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - 50). Autorskie i kreatywne zajęcia, które poprowadzą wykwalifikowani, pełni pasji edukatorzy muzealni, pozwolą poznać historię XVIII-wiecznej rezydencji królewskiej oraz tutejszą faunę i florę.
LEKCJE MUZEALNE W MUZEUM ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE
LEKCJE MUZEALNE W MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA
"Darmowy listopad" - 12. edycja
Kontynuowana od 2012 r. akcja "Darmowy listopad", której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących zabytkowe siedziby polskich monarchów i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę oraz wzrost uczestnictwa w kulturze.
W tym roku w akcji bierze udział aż jedenaście instytucji kultury: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Pałac Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Zamkowe w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Lublinie, Zamki w Kwidzynie i Sztumie - oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku. Każde muzeum przygotowało dla swoich gości bogatą ofertę programową.
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis