Zapraszamy na wykład Tomasza Dziewickiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który omówi rolę, jaką August Fryderyk Moszyński, ważna, ale i tajemnicza postać polskiego oświecenia, odegrał w kształtowaniu Łazienek Królewskich w XVIII wieku.
Hrabia August Fryderyk Moszyński pełnił w dobie stanisławowskiej funkcje związane z królewską polityką, ekonomią i wolnomularstwem. Był uczonym architektem, dyrektorem budowli królewskich, kierował m.in. przebudową Zamku Ujazdowskiego, oraz opiekunem teatru warszawskiego. Sprawował pieczę nad królewskimi zbiorami dzieł sztuki i sekundował Stanisławowi Augustowi w jego mecenacie.
Hrabia Moszyński stał się również ojcem myśli o ogrodzie angielskim w oświeceniowej Polsce. W 1774 r. podarował królowi "Traktat o ogrodnictwie angielskim". Dokładnie w tym samym czasie Stanisław August rozpoczął prace na terenie Łazienek. Przypuszcza się, że rozprawa Moszyńskiego powstała niejako dla królewskiego ogrodu i rezydencji. Podczas wykładu omówione zostaną propozycje Moszyńskiego zawarte w "Traktacie o ogrodnictwie angielskim", jak również problem "angielskiej" genezy Łazienek.
Wykład "Dedykowany Łazienkom: traktat 'Sur le jardinage anglois' Augusta F. Moszyńskiego" odbywa się w cyklu "Zjednoczona Europa angielskich ogrodów". Wstęp - 1 zł. Bilety są do nabycia w muzealnych kasach (Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Podchorążówka).
Tomasz Dziewicki - historyk sztuki, absolwent i doktorant Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się polską i europejską kulturą artystyczną XIX wieku i I połowy XX stulecia. Pod kierunkiem prof. Iwony Luby przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą prymitywizmowi w kręgu pierwszych ugrupowań awangardowych na początku XX w.