Zapraszamy na spektakl, podczas którego znakomici aktorzy czytać będą wierszowane didaskalia z trzech dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Reżyserem wyjątkowego wieczoru poetyckiego jest Szymon Kuśmider.
Wierszowane didaskalia aktorzy czytać będą przy akompaniamencie współczesnej muzyki. Spektakl otworzy liryczny i autobiograficzny wiersz Stanisława Wyspiańskiego "U stóp Wawelu miał ojciec pracownię….". Utwór napisany został w 1901 r., już po śmierci rzeźbiarza Franciszka Wyspiańskiego. Wiersz jest znakomitym wprowadzeniem do twórczości Stanisława Wyspiańskiego; wydobywa związki jego liryki z wierszowanymi didaskaliami.
Następnie usłyszymy fragmenty: "Akropolis" (1904), dramatu toczącego się "na Wawelu w Noc Wielką Zmartwychwstania", "Nocy listopadowej" (1904), rozgrywającej się głównie w Łazienkach Królewskich w momencie wybuchu antyrosyjskiego powstania w 1830 r., oraz "Wyzwolenia" (1902), dziejącego się "na scenie teatru krakowskiego". Spektakl zwieńczy pierwotna wersja zakończenia "Wyzwolenia", zapowiadająca uwolnienie Konrada z "Dziadów" Adama Mickiewicza i podjęcie przez niego walki o odzyskanie niepodległości.
Scenariusz i reżyseria: Szymon Kuśmider
Obsada: Dorota Landowska, Anna Ułas, Paweł Krucz, Krzysztof Kwiatkowski, Marek Walczak
Muzyka: Konrad Gwiżdż, Wojciech Kłodziński, Michał Szewczyk
Kurator projektu: Joanna Szumańska (Muzeum Łazienki Królewskie)
Szymon Kuśmider - aktor, reżyser, pedagog; absolwent Wydziału Aktorskiego Krakowskiej PWST oraz reżyserii na Max Reinhard Seminary w Wiedniu. Od 1991 r. związany z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie; współpracował m.in. z Teatrem STU w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Studio w Warszawie, Och-Teatrem w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie. Jest wiceprzewodniczącym GKR Związku Artystów Scen Polskich. Debiutował jeszcze jako student w "Ślubie" W. Gombrowicza w reż. J. Jarockiego; na krakowskiej scenie wystąpił m.in. w "Weselu" S. Wyspiańskiego w reż. A. Wajdy, "Śmierci Iwana Iljicza" wg L. Tołstoja w reż. J. Grzegorzewskiego, "Peer Gyncie" H. Ibsena w reż. M. Fiedora. Jest stypendystą Miasta Krakowa (1996) oraz laureatem nagrody "Złota Maska" 2001 w plebiscycie na najpopularniejszego krakowskiego aktora; ma za sobą także role filmowe, m.in. w "Śmierć jak kromka chleba" w reż. Kazimierza Kutza.
Spektakl czytany na podstawie didaskaliów dramatów Stanisława Wyspiańskiego przygotowany został w ramach projektu "Proces badawczy potencjału Muzeum Łazienki Królewskie w kontekście stworzenia cyklu multimedialno-widowiskowego opartego o »Noc listopadową« S. Wyspiańskiego", realizowanego w programie "Rozwój Sektorów Kreatywnych 2023" Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Łazienki Królewskie należy do Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych PERSPECTIV (European Route of Historic Theatres PERSPECTIV).
Nasi Wielcy: Franciszek Krzywda-Polkowski
Prelekcja Bożeny Tkaczyk-Piechny
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSpacery szlakiem powstania listopadowego
Dla dorosłych i młodzieży (14+)
Ogrody Przeczytaj cały wpisDidaskalia Stanisława Wyspiańskiego
Spektakl dźwiękowy, czyli Teatr Wyobraźni w Teatrze Królewskim
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpis