

Zapraszamy na spektakl, podczas którego znakomici aktorzy czytać będą wierszowane didaskalia z trzech dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Reżyserem wyjątkowego wieczoru poetyckiego jest Szymon Kuśmider.
Wierszowane didaskalia aktorzy czytać będą przy akompaniamencie współczesnej muzyki. Spektakl otworzy liryczny i autobiograficzny wiersz Stanisława Wyspiańskiego "U stóp Wawelu miał ojciec pracownię….". Utwór napisany został w 1901 r., już po śmierci rzeźbiarza Franciszka Wyspiańskiego. Wiersz jest znakomitym wprowadzeniem do twórczości Stanisława Wyspiańskiego; wydobywa związki jego liryki z wierszowanymi didaskaliami.
Następnie usłyszymy fragmenty: "Akropolis" (1904), dramatu toczącego się "na Wawelu w Noc Wielką Zmartwychwstania", "Nocy listopadowej" (1904), rozgrywającej się głównie w Łazienkach Królewskich w momencie wybuchu antyrosyjskiego powstania w 1830 r., oraz "Wyzwolenia" (1902), dziejącego się "na scenie teatru krakowskiego". Spektakl zwieńczy pierwotna wersja zakończenia "Wyzwolenia", zapowiadająca uwolnienie Konrada z "Dziadów" Adama Mickiewicza i podjęcie przez niego walki o odzyskanie niepodległości.
Scenariusz i reżyseria: Szymon Kuśmider
Obsada: Dorota Landowska, Anna Ułas, Paweł Krucz, Krzysztof Kwiatkowski, Marek Walczak
Muzyka: Konrad Gwiżdż, Wojciech Kłodziński, Michał Szewczyk
Kurator projektu: Joanna Szumańska (Muzeum Łazienki Królewskie)
Szymon Kuśmider - aktor, reżyser, pedagog; absolwent Wydziału Aktorskiego Krakowskiej PWST oraz reżyserii na Max Reinhard Seminary w Wiedniu. Od 1991 r. związany z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie; współpracował m.in. z Teatrem STU w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Studio w Warszawie, Och-Teatrem w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie. Jest wiceprzewodniczącym GKR Związku Artystów Scen Polskich. Debiutował jeszcze jako student w "Ślubie" W. Gombrowicza w reż. J. Jarockiego; na krakowskiej scenie wystąpił m.in. w "Weselu" S. Wyspiańskiego w reż. A. Wajdy, "Śmierci Iwana Iljicza" wg L. Tołstoja w reż. J. Grzegorzewskiego, "Peer Gyncie" H. Ibsena w reż. M. Fiedora. Jest stypendystą Miasta Krakowa (1996) oraz laureatem nagrody "Złota Maska" 2001 w plebiscycie na najpopularniejszego krakowskiego aktora; ma za sobą także role filmowe, m.in. w "Śmierć jak kromka chleba" w reż. Kazimierza Kutza.
Spektakl czytany na podstawie didaskaliów dramatów Stanisława Wyspiańskiego przygotowany został w ramach projektu "Proces badawczy potencjału Muzeum Łazienki Królewskie w kontekście stworzenia cyklu multimedialno-widowiskowego opartego o »Noc listopadową« S. Wyspiańskiego", realizowanego w programie "Rozwój Sektorów Kreatywnych 2023" Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Łazienki Królewskie należy do Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych PERSPECTIV (European Route of Historic Theatres PERSPECTIV).
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis