

Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy do Łazienek Królewskich. Od 1 do 4 czerwca na naszych gości czeka moc bezpłatnych atrakcji, m.in. teatr plenerowy, gra terenowa, meksykański wieczór opowieści, rodzinne warsztaty i spacery. Bawić się można będzie również w strefie "Maluję".
BEZPŁATNE ZWIEDZANIE
1-4 czerwca, czw.-pt. godz. 10.00-18.00, sob. godz. 12.00-20.00, niedz. 10.00-16.00, Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Wodozbiór, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Podczas akcji "Dni Dziecka. Królewski czas w Łazienkach" wstęp do muzealnych obiektów dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia jest bezpłatny. Darmowy bilet należy pobrać w kasie (Podchorążówka, Stara Oranżeria, Stajnie Kubickiego).
GRA TERENOWA "WYTROP DRZEWA"
Dla dzieci od 3 lat i opiekunów
1-4 czerwca, godz. 6.00-22.00, ogrody Łazienek Królewskich
SZCZEGÓŁY WYDARZENIA, KARTA GRY DO POBRANIA - WEJDŹ TUTAJ
Rozwiązując zagadki, rebusy i łamigłówki, poznacie mnóstwo dendrologicznych sekretów. Dowiecie się m.in., które drzewo w łazienkowskich ogrodach jest najwyższe, a także co można zrobić z korkowca. Całą rodziną weźcie udział w grze i odkryjcie niezwykły świat schowany w zielonych koronach drzew.
OTWARTA PRZESTRZEŃ TWÓRCZA "MALUJĘ"
Rodzinna strefa malarska dla dzieci od 1 r.ż. i opiekunów
1-4 czerwca, godz. 11.00-12.45, 13.00-14.45, 15-16.45, Stara Kordegarda, obowiązują zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl, czas pobytu w przestrzeni twórczej: do 90 min
Przestrzeń twórcza "Maluję" w Starej Kordegardzie to miejsce dla rodzin stworzone, by wspólnie bawić się sztuką, poznawać, pobudzać wyobraźnię i odpoczywać.
KONIE, MODA I OBYCZAJE JEŹDZIECKIE STAREJ WARSZAWY
Warsztaty dla dzieci w wieku 9-13 lat i opiekunów
1 czerwca, godz. 14.00-15.30, Stajnie Kubickiego, wstęp: bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub tel. (+48) 518 684 215
Warsztaty będą okazją do poznania miejsc, gdzie w przedwojennej stolicy uprawiano sporty jeździeckie. Opowiemy, czym były i gdzie mieściły się ujeżdżalnie, hipodrom oraz tor wyścigowy. Ponadto wspólnie zaprojektujemy kotylion dla konia lub kapelusz, który doda szyku damie podczas wyścigów konnych. Prowadzenie: Lidia Butowska.
HAFT KRZYŻYKOWY
Warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat i opiekunów
1 czerwca, godz. 16.00-17.30, Stajnie Kubickiego, wstęp: bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub tel. (+48) 518 684 215
Na zajęciach nauczymy się techniki haftu krzyżykowego. Następnie kolorową muliną wyszyjemy drewniane modele koni i wiewiórek. Prowadzenie: Agnieszka Zommer.
SKRZYDLACI PRZYJACIELE
Spacer przyrodniczy dla dzieci w wieku 7-11 lat i opiekunów
1 czerwca, godz. 17.00-18.00, start: przed Koszarami Kantonistów, wstęp: bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna"
Poznamy wybrane gatunki polskich ptaków. Nauczymy się odróżniać kaczkę od kaczorka. Dowiemy się, które ptaki odlatują do ciepłych krajów, a które zostają z nami przez cały rok, czym się żywią i gdzie budują gniazda. Prowadzenie: Radek Pomagalski.
ARTYSTYCZNY PLAC ZABAW
Otwarcie wystawy w Galerii Plenerowej
1 czerwca, godz. 18.00, Galeria Plenerowa przy ul. Parkowej
Wystawa prezentuje dziecięce prace plastyczne, które powstały w przestrzeni działań twórczych "Maluję" w Starej Kordegardzie. Towarzyszą im wiersze, inspirowane florą i fauną Łazienek Królewskich, oraz zadania edukacyjne, które opiekun z dzieckiem może wykonać podczas spacerów po ogrodach i muzealnych obiektach. W trakcie wernisażu powstanie wspólna praca, która stanie się elementem wystawy. Dzieci będą miały okazję napisać rymowany wiersz o Łazienkach Królewskich.
W KRAINIE PIERZASTEGO WĘŻA
Wieczór opowieści
1 czerwca, godz. 20.00-21.00, ogród przy Podchorążówce, wstęp: bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna"
Zapraszamy do Meksyku - kraju kolorów, pysznej meksykańskiej kuchni, pieśni, tańców i opowieści. Naszym przewodnikiem będzie Pierzasty Wąż, który miał wielki udział w tworzeniu świata. Wrócimy do czasów, kiedy widać było tylko niebo i ocean, kiedy sadzono pierwszą kukurydzę. Do świata piramid i wielkich marzeń zaprosimy słowem, gestem i dźwiękami instrumentów. Prowadzenie: Szymon Góralczyk, Basia Songin.
"METAMORFOZY"
Pokaz teatru mobilnego dla dzieci od 3 lat i opiekunów
2 czerwca, godz. 15.00, 15.20, 15.40,16.00, plac zabaw przy ul. Gagarina, wstęp: bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", czas pokazu: 10 min
Mobilny teatr ruchomych figur przedstawi mit o Dedalu i Ikarze. Spektakl z muzyką wystawiony zostanie w amfiteatrze łazienkowskiego placu zabaw przez Teatr Malabar Hotel.
MISTRZOWIE WĄTKU I OSNOWY
Warsztaty tkackie dla dzieci w wieku 7-11 lat i opiekunów
2 czerwca, godz. 15.00-17.00, Stajnie Kubickiego, wstęp: bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub tel. (+48) 518 684 215
Na zajęciach dowiemy się, czym są wątek, osnowa i czółenko, a także w jaki sposób przy ich pomocy powstaje tkanina. Następnie własnoręcznie wykonamy zakładkę do książki lub bransoletkę. Prowadzenie: Agnieszka Zommer.
OTWARTE POKAZY W KRÓLEWSKIEJ FORMIERNI
Dla dzieci i opiekunów
3 czerwca, godz. 13.00-13.20, 13.30-13.50, 14.00-14.20, 14.30-14.50, formiernia w Starej Oranżerii, wstęp: bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna"
Zapraszamy na pokazy wykonywania odlewów gipsów w królewskiej formierni. Wspólnie odkryjemy tajniki warsztatu XVIII-wiecznego artysty oraz wyjaśnimy, dlaczego odlewy gipsowe były tak popularne w kolekcji Stanisława Augusta. Prowadzenie: Daria Krzyżanowska.
JAK BYĆ UWAŻNYM OBSERWATOREM PRZYRODY?
Spacer przyrodniczy dla dzieci w wieku 7-11 lat i opiekunów
3 czerwca, godz. 14.00-15.30, start: przed Koszarami Kantonistów, wstęp: bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna"
Dowiemy się, jakie zwierzęta mieszkają w łazienkowskich ogrodach, czym się żywią i jak się zachowują. Poznamy również najważniejsze gatunki rosnących tutaj drzew. Nauczymy się uważnie słuchać i patrzeć na otaczającą przyrodę, tak by móc z własnych obserwacji czerpać wiedzę o florze i faunie. Prowadzenie: Teresa Czarowska.
W PRACOWNI ARCHITEKTA, CZYLI WYOBRAŹNIA BEZ GRANIC
Warsztaty historyczno-architektoniczne dla dzieci w wieku 9-13 lat i opiekunów
4 czerwca, godz. 11.00-13.00, Stajnie Kubickiego, wstęp: bezpłatny w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna", obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub tel. (+48) 518 684 215
Warsztaty, których patronem będzie ulubiony architekt króla Stanisława Augusta, Jakub Kubicki, przeniosą nas w czasy XVIII i XIX w. Poznamy drogę artysty do sławy, historię jego projektów i źródła inspiracji. Omówimy pojęcia, takie jak klasycyzm, palladianizm, willa muzeum czy dwór pałac polski. Zbudujemy makiety kompleksów pałacowo-ogrodowych, nawiązujących do prac Kubickiego i założeń starożytnych, aby zobaczyć występujące między nimi podobieństwa i różnice. Prowadzenie: Marcin Gostkowski - Pan od Historii.
Lidia Butowska - z wykształcenia kulturoznawca, pracownik Zespołu ds. Edukacyjnych Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, miłośniczka koni i historii jeździectwa.
Teresa Czarowska - z wykształcenia i zamiłowania nauczyciel przyrodnik. Absolwentka Wydziału Nauki o Zwierzętach SGGW, podyplomowych studiów w Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW oraz studium pedagogicznego dla absolwentów szkół wyższych. Od lat współpracuje z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, gdzie jest cenionym i lubianym edukatorem.
Marcin Gostkowski - Pan od Historii, absolwent archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Cywilizacji Śródziemnomorskiej na wydziale "Artes Liberales" UW. Laureat pierwszego miejsca w kategorii "szkoły podstawowe" w konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2018 r. Popularyzator nauki, współzałożyciel grupy rekonstrukcji historycznej "Arkona" oraz projektu "Pozytywnie Historyczni".
Szymon Góralczyk - bajarz, podróżnik, poszukiwacz. Zakochany w Meksyku, a także tamtejszych potrawach. Wędruje po świecie, opowiadając i słuchając historii. Opowiada najchętniej na boso i bez mikrofonu, tak po prostu.
Daria Krzyżanowska - historyk, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Edukatorka w Muzeum Łazienki Królewskie: prowadzi lekcje muzealne i warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W pracy opiera się na zasadzie radości z poznawania i odkrywania nowych rzeczy, uwielbia naukę przez zabawę oraz popularyzację historii, szczególnie XVIII i XIX w.
Radosław Pomagalski - z wykształcenia i zamiłowania przyrodnik. Właściciel pokaźnej kolekcji egzotycznych zwierząt. Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od czasów studenckich prowadzi w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa lekcje muzealne i warsztaty o tematyce przyrodniczej. Jest autorem realistycznych kolorowanek dla najmłodszych.
Basia Songin - performerka, wokalistka i bajarka. Zbiera stare historie, a czasem też wymyśla nowe. Potem opowiada je różnymi językami - słowem, muzyką, obrazem, ruchem. Śpiewa i gra na instrumentach. Współtworzy zespoły muzyczne Sutari i Mehehe. Jest muzykiem samoukiem, a jej droga do głosu wiodła poprzez spotkania z ludowymi śpiewaczkami, mistrzyniami pracy wokalnej aż do własnych eksperymentów i odkryć. Słowo, dźwięk i ruch to medium, które splata w różnorodne warkocze.
Agnieszka Zommer - filolog, dziennikarka, pedagog, bibliotekarka. Absolwentka Podyplomowego Studium Muzealniczego w Instytucie Historii Sztuki UW. Koordynatorka Zespołu ds. Edukacyjnych w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego
Debata naukowa
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisNoc Muzeów 2025
Muzeum magicznych zwierząt
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisZapomniana sztuka apologii
Seminarium dla dorosłych
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpis