

Zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Stajniach Kubickiego, podczas których można będzie wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie, warsztatach rękodzielniczych oraz spacerze. Dla dzieci i młodzieży przygotowane zostały lekcje muzealne o tematyce hippiczno-przyrodniczej.
PROGRAM DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH
11.30-12.30, "Koń, mój przyjaciel"- lekcja dla przedszkoli i klas I-III szkoły podstawowej
Dowiemy się, jak należy zachowywać się w towarzystwie tak dużego zwierzęcia jak koń, by nie narazić siebie ani jego na niebezpieczeństwo. Usłyszymy o tym, jakie są podstawowe maści koni, w jaki sposób gatunek ten pomaga człowiekowi w pracy, a także jakie sporty można uprawiać konno. Obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Prowadzenie: Lidia Butowska.
13.00-14.00, "Koń, pies i owca, czyli jak człowiek udomowił zwierzęta" - lekcja dla klas VI-VIII szkoły podstawowej
Udomowienie zwierząt miało ogromny wpływ na powstanie i rozwój cywilizacji. Dowiemy się, kiedy i gdzie zostały udomowione poszczególne gatunki, od jakich dzikich przodków pochodzą i jak zmieniły się na skutek sztucznej selekcji. Obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Prowadzenie: Radosław Pomagalski.
14.00-15.00, Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego" dla dorosłych i młodzieży (+14)
Obejrzymy zabytki hipologiczne z XIX i XX w. Wystawa obejmuje kolekcję pojazdów konnych oraz uprzęży w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, chomąta, latarnie powozowe, siodła, akcesoria dla koni wierzchowych i zaprzęgowych, akcesoria dla jeźdźców, powożących, hodowców koni, lekarzy weterynaryjnych i kowali, stroje osób związanych z hodowlą koni, konkursami hippicznymi, wyścigami konnymi i polowaniami. Prowadzenie: Hanna Polańska.
15.00-17.00, Warsztaty haftu krzyżykowego dla dzieci (+12) i dorosłych
Zajęcia będą okazją do poznania i doskonalenia techniki haftu krzyżykowego. Wykonamy ozdobną zakładkę do książki. Obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Prowadzenie: Agnieszka Zommer.
16.00-17.00, "Konie w Łazienkach Królewskich" - spacer dla młodzieży (14+) i dorosłych
Spotkanie rozpocznie się na dziedzińcu Stajni Kubickiego, skąd udamy się do miejsca, gdzie w okresie międzywojennym działał stołeczny hipodrom. Następnie spacerując w okolice Belwederu, Nowej Kordegardy i dawnej Oberży, posłuchamy opowieści o czasach, kiedy konie należały do codziennego krajobrazu Warszawy. Prowadzenie: Lidia Butowska.
Zajęcia edukacyjne, towarzyszące Dniom Otwartym Funduszy Europejskich w Stajniach Kubickiego, prowadzone są w ramach programu MKiDN "Kultura Dostępna.
Lidia Butowska - z wykształcenia kulturoznawca, pracownik Zespołu ds. Edukacyjnych Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, miłośniczka koni i historii jeździectwa.
Hanna Polańska - kustosz i kurator zbiorów hipologicznych, hipolog, varsavianistka, autorka wystaw, takich jak "Dama w siodle", "Konie w Warszawie XIX i XX wieku", "Hippiatricus i jego pacjenci. Leczenie koni w Warszawie", "Tramwaje konne 1866-1908".
Radosław Pomagalski - z wykształcenia i zamiłowania przyrodnik. Właściciel pokaźnej kolekcji egzotycznych zwierząt. Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od czasów studenckich prowadzi w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa lekcje muzealne i warsztaty o tematyce przyrodniczej.
Agnieszka Zommer - z wykształcenia filolog, dziennikarz, pedagog i bibliotekarz. Absolwentka Podyplomowego Studium Muzealniczego w Instytucie Historii Sztuki UW. Koordynator Zespołu ds. Edukacyjnych w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego
Debata naukowa
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisNoc Muzeów 2025
Muzeum magicznych zwierząt
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisZapomniana sztuka apologii
Seminarium dla dorosłych
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpis