

Zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Stajniach Kubickiego, podczas których będzie można wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, spacerze i warsztatach oraz oprowadzaniu po wystawie.
PROGRAM DNI OTWARTYCH FUNDUSZY EUROPEJSKICH
9 maja
10.15-11.15, "Konne podróże karetą, bryczką, saniami" - zajęcia edukacyjne dla przedszkoli i klas I-III szkoły podstawowej
Oglądając eksponaty na wystawie stałej "Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego" w Stajniach Kubickiego, poznamy dawne sposoby podróżowania konno - wierzchem lub pojazdami konnymi. Porównamy je z dzisiejszymi warunkami przemieszczania się mechanicznymi środkami transportu.
Wstęp: wolny; obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Prowadzenie: Lidia Butowska.
11.30-12.30, "Konie w Łazienkach Królewskich" - spacer o tematyce hippicznej dla grupy zorganizowanej (dorośli, młodzież od 14 lat)
Posłuchamy opowieści o czasach, gdy konie należały do codziennego krajobrazu Warszawy. Poznamy tradycje jeździeckie Łazienek Królewskich. Zobaczymy miejsce, gdzie niegdyś znajdował się hipodrom.
Wstęp: wolny; obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Prowadzenie: Lidia Butowska.
10 maja
13.00-14.00, "Spacer po powozowni" - oprowadzanie kuratorskie dla wszystkich zwiedzających
Oglądając eksponaty na wystawie "Powozownia im. Z. Prus-Niewiadomskiego", poznamy historię Stajni Kubickiego. Posłuchamy ponadto o tradycjach hipicznych Łazienek Królewskich, podróżach konno po Warszawie w XIX i XX w. oraz znaczeniu koni w komunikacji.
Wstęp: wolny; obowiązują bezpłatne wejściówki - KLIKNIJ TUTAJ I POBIERZ WEJŚCIÓWKĘ.
Prowadzenie: Hanna Polańska.
11 maja
12.00-13.30, "Skąd się wzięły konie?" - warsztaty dla dzieci w wieku 8-11 lat i opiekunów
Poznamy historię ewolucji konia od momentu wyginięcia dinozaurów do czasów współczesnych, w tym udomowienie i relacje z ludźmi pierwotnymi. Dowiemy się, jakie czynniki środowiskowe ukształtowały współczesny wygląd i zachowanie tego zwierzęcia. Posłuchamy ponadto o tym, jak konie służyły ludziom na przestrzeni wieków, a także zobaczymy różne rasy tych zwierząt, wyhodowane do użytkowania w określony sposób. Nauczymy się też rozróżniać i nazywać podstawowe maści koni.
Wstęp: wolny; obowiązują bezpłatne wejściówki - KLIKNIJ TUTAJ I POBIERZ WEJŚCIÓWKĘ.
Prowadzenie: Radosław Pomagalski.
Lidia Butowska - z wykształcenia kulturoznawca, pracownik Zespołu ds. Edukacyjnych Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, miłośniczka koni i historii jeździectwa.
Hanna Polańska - kustosz i kurator zbiorów hipologicznych, hipolog, varsavianistka, autorka wystaw muzealnych.
Radosław Pomagalski - z wykształcenia i zamiłowania przyrodnik. Absolwent biologii na Uniwersytecie Warszawskim. Od czasów studenckich prowadzi w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa lekcje muzealne i warsztaty o tematyce przyrodniczej. Jest właścicielem pokaźnej kolekcji egzotycznych zwierząt.
Imieniny króla Stanisława Augusta
Warsztaty, spacer
Ogrody, Oficyna Ermitażu Przeczytaj cały wpisNoc Muzeów 2025
Muzeum magicznych zwierząt
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisZapomniana sztuka apologii
Seminarium dla dorosłych
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpis