Zapraszamy na Dzień Wolnej Sztuki, podczas którego zwiedzanie Łazienek Królewskich upłynie pod hasłem "miłość".
Dzień Wolnej Sztuki odbywa się już po raz dziewiąty i bierze w nim udział kilkadziesiąt muzeów w całej Polsce. Akcja organizowana jest po to, by przekonać zwiedzających, że warto zobaczyć mniej, acz dokładniej. Można bowiem oglądać wolnej, bez specjalistycznego przygotowania, liczy się tylko to, co czujemy i myślimy, patrząc na dzieła.
W tym roku Dzień Wolnej Sztuki upłynie po hasłem "miłość". W Łazienkach Królewskich akcja rozpocznie się 27 kwietnia 2019 r. o godz. 12.00 w Pałacu na Wyspie. Pracownicy Muzeum opowiedzą o symbolicznym przekazie dwóch najokazalszych pomieszczeń - Sali Balowej i Sali Salomona. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, każde z nich skrywa filozoficzne przesłanie na temat miłości, zainspirowane historią króla Stanisława Augusta.
Z Pałacu na Wyspie zwiedzający udadzą się na krótki spacer po łazienkowskich ogrodach, by znaleźć w nich rzeźbę Tankreda i Kloryndy, pary romantycznych kochanków, których historia opisana została w poemacie "Jerozolima wyzwolona".
Na koniec uczestnicy akcji przejdą do Pałacu Myślewickiego, który obejrzą, podążając tropem Zefira i Flory oraz polujących w sypialni amorków. Odkrywając miłosne tajemnice Myślewic, zajrzą w miejsca zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających.
Udział w Dniu Wolnej Sztuki wynosi 20 zł. Bilet promocyjny, obejmujący wstęp do Pałacu na Wyspie i Pałacu Myślewickiego, nabyć można w dniu wydarzenia w kasie w Pałacu na Wyspie na hasło "Dzień Wolnej Sztuki". Liczba uczestników akcji jest ograniczona.