Zapraszamy na sesję naukową, podczas której wybitni filozofowie omówią relacje między myśleniem a etyką, w oparciu o twórczość prof. Barbary Skargi i prof. Cezarego Wodzińskiego.
Grudniowa sesja jest drugim w tym roku spotkaniem z cyklu "Nowe medytacje filozoficzne", organizowanym przez Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi i Muzeum Łazienki Królewskie.
Uczestnicy dyskusji przyjrzą się relacjom między myśleniem a etyką, które śledzili, choć na różne sposoby, prof. Skarga i prof. Wodziński. Oboje nieodmiennie kierowali się przy tym etyką rzetelnego myślenia.
W połowie tego roku - w ramach edycji "Dzieł zebranych" - ukazał się I tom "Pism rozproszonych", prof. Skargi, zbierający teksty z lat 1989-2000. W tym okresie autorka równolegle z refleksją metafizyczną uprawiała namysł nad kwestiami obywatelstwa, źródeł zła, relacji społecznych - nierzadko w bezpośrednim odniesieniu do aktualnych wydarzeń i obiegowych diagnoz.
Jej uczeń, Cezary Wodziński, w swoich tekstach niejednokrotnie zajmował się zagadnieniami o nieuchronnie etycznej wymowie - jurodstwem, zaangażowaniem Heideggera w nazizm, wreszcie złem.
Obie filozofie - jakkolwiek nierzadko sięgały po różne inspiracje i filozoficzne języki - łączyło z pewnością jedno: świadomość czasu, w którym formułuje się własną myśl. W obu przypadkach była to głęboka świadomość myślenia w i wobec XX wieku, także kłopotów, w jakie uwikłał ów wiek zarówno etykę, jak i samo myślenie.
PROGRAM SESJI
12.00-12.50, Juliusz Domański, "Kilka wspomnień, co… nie nowe";
12.50-13.40, Andrzej Leder, "Czy można mówić o zwrocie etycznym w filozofii XX wieku?";
13.40-14.30, Marcin Gokieli, "Wartości i decyzje";
14.30-16.00, przerwa;
16.00-16.50, Jadwiga Mizińska, "Archipelag mistrzów";
16.50-17.40, Julia Marczyńska, "Dwa rozstania w trzech aktach";
17.40-18.30, Piotr Graczyk, "Jedyna myśl Cezarego Wodzińskiego".
Juliusz Domański - absolwent filologii klasycznej na Uniwersytecie Warszawskim (1952), gdzie obronił doktorat (1965). Habilitował się w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk (1973). Redaktor w Instytucie Wydawniczym PAX w Warszawie (1952-1961). Wieloletni pracownik Zakładu Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej IFiS PAN. Współpracował z Instytutem Historii Nauki i Techniki PAN. Wykładał na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w Podyplomowym Studium Neolatynistycznym Uniwersytetu Łódzkiego, Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, Filozoficzno-Teologicznym Kolegium oo. Dominikanów w Krakowie, Collège de France w Paryżu. Pracuje jako profesor zwyczajny w Instytucie Filologii Klasycznej UW (od 1992). Zainteresowania naukowe: średniowiecze polskie, humanizm renesansowy (najwięcej uwagi poświęcił Erazmowi z Rotterdamu).
Andrzej Leder - filozof kultury, psychoterapeuta, absolwent Akademii Medycznej w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN pod kierunkiem prof. Józefa Niżnika, a potem również habilitował. Od 1996 r. pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, od 2010 r. na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W latach 1992-2012 był członkiem zespołu czasopisma "Res Publica Nowa", pisał m.in. do czasopisma "Ozon". Autor książek: "Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku. Zbiór esejów" (1997); "Nieświadomość jako pustka" (2001); "Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit" (2007); "Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej" (2014); "Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym" (2016).
Marcin Gokieli - absolwent Instytutu Filozofii UW; na Wydziale "Artes Liberales" prowadził kursy: "Myślenie modernistyczne", "Praktyki i struktury", "Człowiek i jego właściwości w czasach modernizmu", "Żyć hipotetycznie"; stypendysta Uniwersytetu w Saarbrücken, Indiana University (2005) oraz Fulbright Foundation (Junior Fulbrigt Grant w Rutgers University - New Jersey, 2005-2006); Członek Portugalskiego Towarzystwa Filozofii Analitycznej. W swym dorobku posiada teksty naukowe poświęcone filozofii języka, o umyśle i wartościach. Specjalizuje się w zagadnieniach przekładu, reprezentacji, etyki cnoty i holizmu semantycznego. Obecnie zajmuje się związkami filozofii i literatury w twórczości Roberta Musila.
Jadwiga Mizińska - prof. dr hab., pedagog i filozof. Redaktor Naczelna "Colloquia Communia", założycielka Warsztatów Filozoficznych, organizatorka Zlotów Filozoficznych. Była kierowniczka Zakładu Socjologii Wiedzy, a następnie Zakładu Filozofii Kultury UMCS w Lublinie. Autorka ponad 200 rozpraw i esejów z zakresu filozofii kultury, socjologii wiedzy, filozofii pedagogiki, filozofii literatury. Autorka książek filozoficznych m.in. "Uśmiech Hioba" (1998), "Imiona Losu" (1999), "Herbert Odyseusz" (2001), "Wina i wybaczenie" (2007), "Filozofia pocieszania" (2009), "Ludzka rodzina" (2011), "Podnoszenie iskier" (2010), "Unde malum? Unde bonum? Eseje o metafizyce duchowości" (2015), oraz publikacji "Missisipi, czyli filozoficzny wywiad rzeka. Z profesor Jadwigą Mizińską rozmawia Łukasz Marcińczak" (2014). "Powieściopisarka: Duchy domu" (2006), "Od cudu" (2011), "Żuńczyk" (2014), "Wróż" (2016).
Julia Marczyńska - doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Absolwentka Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN, gdzie w 2010 r. z wyróżnieniem obroniła doktorat z filozofii języka. Wielokrotna stypendystka, m.in. programu The International Higher Education Support Program (HESP), fundacji "Smołoskyp" (Ukraina) oraz Fundacji im. Włodzimierza Wiernadskiego (Rosja). Wykładała w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. Autorka artykułów naukowych, tłumaczka.
Piotr Graczyk - filozof, tłumacz, pracownik Instytutu Kultury UJ, redaktor kwartalnika "Kronos". Tłumaczył m.in. Hegla, Schellinga, Heideggera, Schmitta, Adorna, Lukacsa i Landa. Autor książek: Maska i oko (2013) i Przyszłość pewnej przenośni (2015). Laureat Nagrody im. Barbary Skargi w 2015 r.