Zapraszamy na Europejskie Dni Archeologii w Muzeum Łazienki Królewskie. Będzie to okazja do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego.
Europejskie Dni Archeologii to europejska inicjatywa, której celem jest popularyzacja dziedzictwa archeologicznego. Polska aktywnie uczestniczy w wydarzeniu od 2019 r. W tym roku Europejskie Dni Archeologii odbywają się również w Muzeum Łazienki Królewskie. W programie są spotkania z archeologami, warsztaty i wykład, które będą doskonałą okazją do zgłębienia bogatej historii królewskiej rezydencji.
Poznamy również najciekawsze odkrycia archeologiczne ostatnich lat na terenie Łazienek Królewskich. O znaleziskach będą informować tablice opatrzone zdjęciami, ustawione od 14 do 16 czerwca m.in. w okolicach Pałacu Myślewickiego, Starej Oranżerii, Białego Domu, Wodozbioru i Oranżerii Neogotyckiej (patrz mapa poniżej lub powyżej w pliku pdf do pobrania). Przyjdźcie i zobaczcie, co wykopali archeolodzy. Ogrody będą otwarte w godz. 6.00-22.00.
PROGRAM EUROPEJSKICH DNI ARCHEOLOGII
14 czerwca
"Dieta XVIII-wiecznej magnaterii w świetle badań archeozoologicznych na przykładzie bialskich Radziwiłłów" - wykład dla dorosłych
Godzina: 18.00-19.15
Miejsce: Stajnie Kubickiego
Prowadzenie: Małgorzata Zalewska
Na przestrzeni wieków preferencje kulinarne zmieniały się niejednokrotnie, a każda epoka posiadała inny zestaw produktów wykorzystywanych do przygotowywania potraw. Świetnym sposobem na poznanie dawnej kuchni są uzupełniające się nawzajem źródła historyczne oraz archeozoologiczne w przypadku konsumpcji mięsa, czyli kości zwierzęce pozostawione przez dawnych ludzi w jamach śmietniskowych. Podczas wykładu przyjrzymy się bliżej zagadnieniu diety magnackiej w XVIII wieku na przykładzie bialskich Radziwiłłów - z ich kuchni bowiem pochodzą niezwykle interesujące zbiory szczątków zwierzęcych zdradzające, czym żywili się jedni z najbogatszych przedstawicieli społeczeństwa Rzeczypospolitej. Dowiemy się, z czego można było zrobić wówczas tort, czemu kasza nie zawsze bywała daniem wegetariańskim, co jadano podczas postów oraz czym był papik.
15 czerwca
"Łazienki od kuchni. Pobite gary!" - warsztaty archeologiczne dla dzieci w wieku 6-10 lat i opiekunów
Godzina: 11.00-12.30
Start: przed Starą Kordegardą (10 minut przed rozpoczęciem), w razie niepogody warsztaty odbędą się w Podchorążówce
Zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Prowadzenie: Zofia Kowarska
Wspólnie odkryjemy tajemnice archeologii poprzez zabawę i zajęcia praktyczne. Dowiemy się, co znajdują archeolodzy, jakie daje im to wskazówki przy odtwarzaniu historii ludzi żyjących dawno temu, co dzieje się z zabytkami po wykopaniu z ziemi i w jaki sposób badacze starają się zrozumieć przeszłość. Obejrzymy ponadto sprzęt archeologiczny i zabytki związane z pałacowymi kuchniami. Przeprowadzimy też poszukiwania pozostałości kulinarnych i spróbujemy odtworzyć potłuczone naczynia.
Otwarty wykop archeologiczny
Godzina: 13.00-15.00
Miejsce: teren prowadzenia badań archeologicznych przy Ermitażu
Archeolodzy opowiedzą o bieżących pracach wykopaliskowych i najciekawszych projektach archeologicznych w Muzeum Łazienki Królewskie.
16 czerwca
"Łazienki od kuchni. O czym mówią mury"- warsztaty archeologiczne dla dzieci w wieku 6-10 lat i opiekunów
Godzina: 11.00-12.30
Start: przed Starą Kordegardą (10 minut przed rozpoczęciem), w razie niepogody warsztaty odbędą się w Stajniach Kubickiego
Zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Prowadzenie: Zofia Kowarska
Czy pomieszczenia o funkcji kuchni umiejscawiano w domach od zawsze? Jak wyglądały dawne kuchnie i czy ich pozostałości możemy odnaleźć w Łazienkach Królewskich? Podczas zajęć z Archeolożką Zosią dowiemy się, w jaki sposób archeolodzy prowadzą badania wykopaliskowe i skąd wiedzą "gdzie coś jest". Obejrzymy ponadto sprzęt archeologiczny i zabytki związane z pałacowymi kuchniami. Wspólnie spróbujemy też odtworzyć budynek kuchni, mając do dyspozycji wskazówki archeologów i specjalne "materiały budowlane".
Otwarty wykop archeologiczny
Godzina: 13.00-15.00
Miejsce: teren prowadzenia badań archeologicznych przy Ermitażu
Archeolodzy opowiedzą o bieżących pracach wykopaliskowych i najciekawszych projektach archeologicznych w Muzeum Łazienki Królewskie.
Zofia Kowarska - archeolożka z wieloletnim doświadczeniem w pracach terenowych i opracowaniu materiału archeologicznego z badań w Libii, Turkmenistanie, Libanie, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Sudanie. Od kilku lat jako Archeolożka Zosia jest zaangażowana w propagowanie wiedzy z zakresu archeologii wśród dzieci i młodzieży.
Małgorzata Zalewska - absolwentka Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończyła studia ze specjalizacją archeozoologiczną. To tam rozpoczęła swoją przygodę z badaniem szczątków zwierzęcych pochodzących z czasów nowożytnych. Wówczas opracowała zbiór kości zwierzęcych z XVII/XVIII-wiecznego pałacu Radziwiłłów w Białej Podlaskiej. Zaowocowało to kontynuowaniem studiów w Szkole Doktorskiej IPAN Anthropos, gdzie przygotowuje rozprawę dotyczącą przemian w konsumpcji mięsa i użytkowaniu zwierząt w nowożytności na ziemiach polskich. Aktualnie zajmuje się opracowaniem materiałów faunistycznych z zamku Ciołków w Żelechowie.
Otwarte spotkania z rekonstruktorami z Towarzystwa Stanisławowskiego
Dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Franciszek Krzywda-Polkowski
Prelekcja Bożeny Tkaczyk-Piechny
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSpacery szlakiem powstania listopadowego
Dla dorosłych i młodzieży (14+)
Ogrody Przeczytaj cały wpis