Zapraszamy do udziału w wydarzeniach, którymi Muzeum Łazienki Królewskie włącza się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych w tym roku pod hasłem "Szlaki. Sieci. Połączenia".
Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się podczas dwóch weekendów: 7 i 8 września oraz 15 i 16 września 2024 r. W tych dniach będzie można wziąć udział w spacerach po łazienkowskich ogrodach. Wstęp: 5 zł / osoba; bilety do nabycia w muzealnych kasach (Stara Oranżeria, Podchorążówka, Stajnie Kubickiego, wt.-śr. 10.00-16.00, czw.-pt. 10.00-17.00, sob. 12.00-19.00, niedz. 10.00-15.00).
Spacer dla dorosłych i młodzieży (16+)
7 i 14 września, godz. 16.00-17.30, start przy kasie w Podchorążówce
Przespacerujemy się wodnym szlakiem w Łazienkach Królewskich. Na swojej drodze napotkamy stawy, fontanny i źródełka z czasów Stanisława Augusta. Posłuchamy o tym, jak na przestrzeni wieków woda kształtowała łazienkowskie ogrody i architekturę. Odwiedzimy Biały Dom, którego dekoracje skrywają wiele odniesień do tego żywiołu, a także Wodozbiór, który dawniej pełnił funkcję zbiornika wody. Prowadzenie: Małgorzata Chomicz-Mielczarek.
Spacer dla dzieci w wieku 6-12 lat i opiekunów
8 i 15 września, godz. 11.00-12.30, start przy kasie w Podchorążówce
Na wodnym szlaku w łazienkowskich ogrodach odkryjemy niezwykłe stawy, fontanny i źródełka oraz wizerunki wodnych stworzeń zarówno rzeczywistych, jak i fantastycznych. Dowiemy się, jaką rolę na przestrzeni wieków dla przyrody i ludzi odgrywała w królewskiej rezydencji woda. Obejrzymy związane z tym żywiołem obiekty i rzeźby, m.in. Wodozbiór i Biały Dom.
Mapę, dzięki której samodzielnie zwiedzicie ogrody Łazienek Królewskich szlakiem wodnym, można pobrać tutaj.
Europejskie Dni Dziedzictwa powstały z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Jest to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Do tej pory akcja odbywała się pod takimi hasłami, jak "Kamienie milowe", "Tajemnice codzienności", "Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu", "Niepodległa dla wszystkich", "Smaki dziedzictwa", "Połączeni dziedzictwem" czy "Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń". Motto tegorocznej, 32. edycji EDD brzmi: "Szlaki. Sieci. Połączenia".
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis