Muzyka klasyczna, ludowa oraz jazzowa wybrzmi podczas tegorocznej, dziewiątej edycji Festiwalu Strefa Cisza, który odbywać się będzie od 3 do 25 lipca 2021 r. w Łazienkach Królewskich. Na kilku plenerowych scenach wystąpią m.in. takie zespoły, jak: Atom String Quartet, Wah-Wah Brass, Circle Ensemble czy Perccello.
Tegoroczna, dziewiąta edycja festiwalu obejmuje cztery weekendy: 3-4 lipca, 10-11 lipca, 17-18 lipca oraz 24-25 lipca 2021r. Koncerty rozpoczynać się będą o pełnych godzinach między 10.00 a 18.00 w czterech miejscach jednocześnie - na Scenie Czerwonej przy Trou Madame, Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze i Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU STREFA CISZY 2021
Klasyczne interpretacje
Wystąpią m.in. Atom String Quartet, zespół Wah-Wah Brass, który zagra przeboje muzyki filmowej i popularnej w błyskotliwych aranżacjach na kwintet blaszany, Circle Ensemble, polsko-serbski zespół kameralny prezentujący różne oblicza muzyki W. A. Mozarta oraz L. Van Beethovena, oraz Cohaere Ensemble, zespół barokowy, który swoją interpretacją muzyki francuskiej zachwycił największych francuskich znawców i koneserów (I nagroda na prestiżowym Le Concours International de Musique Ancienne du Val de Loire). W wykonaniu Kwintetu Klarnetowego UMFC usłyszymy utwory W. A. Mozarta, a zespół Perccello zaprezentuje intrygujące połączenie wiolonczeli barokowej i perkusji w utworach J. S. Bacha.
Brzmienie świata
Podczas tegorocznego festiwalu wybrzmi również muzyka świata. Usłyszymy m.in. barwną opowieść o kulturach muzycznych i ich nietypowych instrumentach - od Grecji aż po Szwecję - w wykonaniu zespołu Yeremenko/Betley/Korolev, zaś San Luis Tango i Magdalena Lechowska zabiorą nas do Argentyny - kolebki tanga. Nie zabraknie też polskiej muzyki ludowej - w świat obertasów, mazurów czy kujawiaków wprowadzi nas Kapela LZA "Promni". Ciekawie zapowiada się również koncert w wykonaniu Dance of Fire, pierwszego w Polsce kwartetu klarnetowego specjalizującego się w muzyce folkowej, który wzbogaca brzmienie klarnetów dźwiękami perkusji oraz instrumentów etnicznych.
Jazz i muzyka popularna
Na festiwalu nie zabraknie także szeroko pojętej muzyki jazzowej. Standardy jazzowe, i nie tylko, wykonają Dorota Szczepańska i Michał Sieniawski. Wybrzmi również muzyka popularna, Bossa Nova i swing; usłyszymy repertuar takich artystów, jak Seweryn Krajewski, Kayah, Wilki, Sting czy Stevie Wonder. Ponadto utwory dixilandowe zaprezentuje amerykańsko-polska formacja - Wisła Hot 4.
Koncerty dla dzieci
W ofercie dla najmłodszych jest koncert "Zaśpiewaj obraz", podczas którego posłuchać można będzie nastrojowych piosenek na wokal i gitarę, zainspirowanych dziełami z Królewskiej Galerii Obrazów. Plenerowemu muzykowaniu towarzyszyć będą rodzinne animacje w Pałacu na Wyspie. Uczestnicy zapoznają się z obrazami stanowiącymi inspirację dla wykonanych podczas koncertu piosenek oraz doświadczą sensorycznych interpretacji malarstwa. Wystąpią Teresa Kowalik i Maciej Kuczko.
Dzieci i rodziców, jak co roku, zapraszamy na cykl koncertów "Melomaluszki". Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy.
Scena Opowiadaczy
Po raz kolejny na festiwalu zagości również Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Zespół Mehehe przedstawi opowieści o Babach, Szeptuchach i Wiedunkach, czyli o wiejskiej magii i wierzeniach. Usłyszymy również opowieści muzykantów w wykonaniu Basi Songin i Pauli Kinaszewskiej. Pojawią się ponadto historie z serca Afryki, które przedstawią Gwidon Cybulski i Noumassa Dembele.
Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra.
Organizatorami Festiwalu Strefa Ciszy są: Fundacja "Muzyka jest dla wszystkich", Muzeum Łazienki Królewskie oraz Fundacja "Ogrody Muzyczne". Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków m.st. Warszawa oraz środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021. Patronat medialny: Presto, RDC, Miasto Dzieci.
Młodzi wirtuozi w Łazienkach
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Między Europą a Azją
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Między Szymanowskim i Pendereckim
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis