Festiwal Światła, podczas którego można było poznać tradycyjną muzykę chińską i podziwiać nocne iluminacje, zakończą 29 i 30 sierpnia o godz. 21.30 jubileuszowe pokazy "Z mroku" Leszka Mądzika.
Przestrzeń otwierająca się przed widzem jest głównym bohaterem dramatu. Eskalacja jej obnażania dzieli widowisko na trzy organicznie przenikające się części. Dotyczy to zarówno ujawnianego obrazu, jak i zintegrowanej z nim muzyki. Ponieważ pokaz odbędzie się w scenerii wieczornej, bohaterem stanie się światło. To ono ujawni poszczególne kadry "scenografii" (…). Wyzwolone z zamkniętej przestrzeni sylwetki w pantomimicznym tańcu "ograją" i poprowadzą dialog ze swoimi zatrzymanymi w kamieniu postaciami. Istniejący w oddali izokefaliczny chór będzie łącznikiem kolejnych wydarzeń i obrazów – mówi autor i reżyser spektaklu. Leszek Mądzik podkreślił też, że pokaz ujawni te fragmenty przyrody, które dopiero przez iluminację i barwę wprowadzają nas w tajemnicę natury.
Leszek Mądzik 5 lutego br. obchodził 70. rocznicę urodzin. Artysta jest założycielem działającej od 45 lat Sceny Plastycznej KUL, twórcą jej spektakli, także autorem kilkunastu scenografii w teatrach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. Jak sam twierdzi, źródłem milczenia w jego teatrze jest głębokie przeświadczenie, iż istnieją dziedziny ludzkiej rzeczywistości, które nie poddają się słowu. Miłość, wiara, świętość, przerażenie, poczucie skończoności, śmierć - oto co zaludnia przestrzeń tych spektakli - napisał reżyser.
Łazienki Królewskie organizują Festiwal Światła (wcześniej Festiwal Lampionów) od 2012 r. To część międzynarodowego projektu, którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata. Współpracuje przy nim pięć rezydencji - poza Łazienkami Królewskimi są to Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) oraz Zamek w Lunéville (Francja).
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis