Zapraszamy do oglądania wystawy, przybliżającej historię Wielkiego Głodu. Ekspozycja "Hołodomor i ponowne ludobójstwo" przygotowana została przez Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie we współpracy z Muzeum Historii Polski.
Nawet 17 osób na minutę - taka była śmiertelność ludności ukraińskiej w szczytowym momencie Wielkiego Głodu (1932-1933), sztucznie wywołanego przez komunistyczne władze ZSRR. O tamtym nieukaranym ludobójstwie, a także o tym, jak dzisiejsza Rosja dąży do unicestwienia narodu ukraińskiego, opowiada wystawa "Hołodomor i ponowne ludobójstwo".
Na 18 planszach zobrazowany został przebieg zbrodni na narodzie ukraińskim, jakiej dopuściły się w latach 30. XX w. władze sowieckie, narzucając rolnikom z ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej wyśrubowane, niemożliwe do spełnienia normy dostaw.
Autorzy wystawy przedstawiają zabiegi władz ZSRR zmierzające do zatarcia pamięci o tragedii Ukraińców, na czele z represjami wobec ludzi przechowujących świadectwa Wielkiego Głodu. Wypunktowują ponadto podobieństwa między zbrodniczą polityką ZSRR a postępowaniem współczesnej, putinowskiej Rosji. Wskazują na skutki bezkarności sowieckich zbrodni oraz przestrzegają przed możliwymi konsekwencjami ewentualnego niepociągnięcia do odpowiedzialności Rosji za jej obecną zbrodniczą politykę.
- Związek Sowiecki niegdyś, a dziś także Federacja Rosyjska, zaprzecza swej sprawczej roli w tragedii Hołodomoru, choć świadczą o niej zgodnie niemal wszystkie źródła historyczne. Hołodomor miał zostać zapomniany, miejsce jego ukraińskich ofiar miała zająć ludność napływowa z Rosji, nieposłuszeństwo wobec władzy miało zostać ukarane, potomkowie ofiar zastraszeni, a zagraniczni obserwatorzy ogłupieni sowiecką propagandą, rezonowaną przez zachodnich "użytecznych idiotów" - mówi prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski, konsultant wystawy.
Wystawa "Hołodomor i ponowne ludobójstwo" prezentowana jest od 3 do 30 listopada 2022 r. w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich.
Organizator: Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa, partnerzy: Muzeum Historii Polski, Instytut Polski w Kijowie.
XXIX edycja Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich
Podchorążówka, Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis