

Z okazji imienin Stanisława Augusta zapraszamy do udziału w wydarzeniach, podczas których poznamy ciekawostki z życia ostatniego króla Polski oraz historii Łazienek Królewskich.
PROGRAM WYDARZEŃ
11.30-13.00, Stajnie Kubickiego
"Kiopek i spółka, czyli znane psy sławnych ludzi" - warsztaty przyrodniczo-plastyczne dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów
Posłuchamy opowieści o pochodzeniu, cechach szczególnych oraz przeznaczeniu różnych ras psów. Poznamy również anegdoty z życia sławnych właścicieli i ich czworonożnych przyjaciół, w tym Kiopka - ulubieńca króla Stanisława Augusta. Następnie pomalujemy figurki psów.
Wstęp: 10 zł / osoba; bilety do nabycia w kasach w Stajniach Kubickiego. Zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Czas trwania warsztatów: 90 min. Prowadzenie: Lidia Butowska.
15.00, Pałac na Wyspie
"Ukryta historia i symbolika w wizerunkach Stanisława Augusta" - spacer dla dorosłych i młodzieży
Spacerując po pałacowych wnętrzach, poznamy historię i symbolikę wybranych dzieł sztuki i elementów wystroju, które przedstawiają króla Stanisława Augusta. Wstęp: wolny. Prowadzenie: Daniel Cichorski.
18.00, Pałac na Wyspie
"Nad brzegiem Rzeki Perłowej. O życiu Europejczyków w XVIII-wiecznym Kantonie" - wykład dr Izabeli Kopani
Poznamy intrygujące elementy wystroju Białego Domu, otwieranego dla zwiedzających na sezon letni. Znajdujący się tam Pokój Kompanii zdobi widok faktorii handlowych w Kantonie. Obraz, wyjątkowy w dekoracji pałacowych wnętrz na terenie Rzeczypospolitej, przedstawia europejskie placówki handlowe oraz siedziby i sklepy chińskich kupców usytuowane na brzegu Rzeki Perłowej, w niewielkiej dzielnicy, gdzie - zgodnie z edyktem cesarskim - mogli przebywać urzędnicy i kupcy europejskich kompanii wschodnioindyjskich. Dla uważnych czytelników publikacji poświęconych Chinom, relacji kupców i misjonarzy, mógł stanowić okno na Państwo Środka. Podczas wykładu w taki właśnie sposób spróbujemy odczytać łazienkowski Widok Kantonu. Omówimy ikonografię wizerunku, zidentyfikujemy przedstawione budynki, jak też zarejestrowaną sytuację. Zajrzymy do wnętrz faktorii i poza nie - przyjrzymy się sklepom, ludziom i uchwyconym momentom codzienności, by spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądało życie w europejskiej dzielnicy w Katonie w II połowie XVIII wieku.
Dr Izabela Kopania - historyk sztuki, kuratorka w Dziale Sztuki Muzeum Łazienki Królewskie. Przez wiele lat pracowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się relacjami między krajami europejskimi a Państwem Środka w dobie nowożytnej, jak też europejską historiografią sztuki chińskiej.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis