Z okazji imienin Stanisława Augusta zapraszamy do udziału w wydarzeniach, podczas których poznamy ciekawostki z życia ostatniego króla Polski oraz historii Łazienek Królewskich.
PROGRAM WYDARZEŃ
11.30-13.00, Stajnie Kubickiego
"Kiopek i spółka, czyli znane psy sławnych ludzi" - warsztaty przyrodniczo-plastyczne dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów
Posłuchamy opowieści o pochodzeniu, cechach szczególnych oraz przeznaczeniu różnych ras psów. Poznamy również anegdoty z życia sławnych właścicieli i ich czworonożnych przyjaciół, w tym Kiopka - ulubieńca króla Stanisława Augusta. Następnie pomalujemy figurki psów.
Wstęp: 10 zł / osoba; bilety do nabycia w kasach w Stajniach Kubickiego. Zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub (+48) 518 684 215. Czas trwania warsztatów: 90 min. Prowadzenie: Lidia Butowska.
15.00, Pałac na Wyspie
"Ukryta historia i symbolika w wizerunkach Stanisława Augusta" - spacer dla dorosłych i młodzieży
Spacerując po pałacowych wnętrzach, poznamy historię i symbolikę wybranych dzieł sztuki i elementów wystroju, które przedstawiają króla Stanisława Augusta. Wstęp: wolny. Prowadzenie: Daniel Cichorski.
18.00, Pałac na Wyspie
"Nad brzegiem Rzeki Perłowej. O życiu Europejczyków w XVIII-wiecznym Kantonie" - wykład dr Izabeli Kopani
Poznamy intrygujące elementy wystroju Białego Domu, otwieranego dla zwiedzających na sezon letni. Znajdujący się tam Pokój Kompanii zdobi widok faktorii handlowych w Kantonie. Obraz, wyjątkowy w dekoracji pałacowych wnętrz na terenie Rzeczypospolitej, przedstawia europejskie placówki handlowe oraz siedziby i sklepy chińskich kupców usytuowane na brzegu Rzeki Perłowej, w niewielkiej dzielnicy, gdzie - zgodnie z edyktem cesarskim - mogli przebywać urzędnicy i kupcy europejskich kompanii wschodnioindyjskich. Dla uważnych czytelników publikacji poświęconych Chinom, relacji kupców i misjonarzy, mógł stanowić okno na Państwo Środka. Podczas wykładu w taki właśnie sposób spróbujemy odczytać łazienkowski Widok Kantonu. Omówimy ikonografię wizerunku, zidentyfikujemy przedstawione budynki, jak też zarejestrowaną sytuację. Zajrzymy do wnętrz faktorii i poza nie - przyjrzymy się sklepom, ludziom i uchwyconym momentom codzienności, by spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądało życie w europejskiej dzielnicy w Katonie w II połowie XVIII wieku.
Dr Izabela Kopania - historyk sztuki, kuratorka w Dziale Sztuki Muzeum Łazienki Królewskie. Przez wiele lat pracowała w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się relacjami między krajami europejskimi a Państwem Środka w dobie nowożytnej, jak też europejską historiografią sztuki chińskiej.
Nasi Wielcy: Franciszek Krzywda-Polkowski
Prelekcja Bożeny Tkaczyk-Piechny
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSpacery szlakiem powstania listopadowego
Dla dorosłych i młodzieży (14+)
Ogrody Przeczytaj cały wpisDidaskalia Stanisława Wyspiańskiego
Spektakl dźwiękowy, czyli Teatr Wyobraźni w Teatrze Królewskim
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpis