

Zapraszamy do udziału w nowym cyklu literackim "Ja, czyli kto? Poeta i jego wiersz". Uczestnicy comiesięcznych spotkań słychać będą poezji i rozmawiać o wierszach z ich autorami, znawcami literatury, aktorami i miłośnikami poezji.
Nowy cykl rozpocznie się 28 września 2017 r. i potrwa do 30 stycznia 2018 r. Jak podkreśla Jarosław Mikołajewski, kurator programu literackiego Łazienek Królewskich, idea comiesięcznych spotkań pod hasłem "Ja, czyli kto? Poeta i jego wiersz", zrodziła się z przekonania, że w obecnych czasach wyjątkowo potrzebujemy poezji, jej mądrości i piękna, autentycznej opowieści o losie i słowie.
Bohaterami nowego cyklu literackiego będą poeta i jego poezja. Uczestnicy spotkań usłyszą utwory m.in. Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Zuzanny Ginczanki, Bolesława Leśmiana i Adama Mickiewicza.
Wiersze przedstawią czytelnicy, szczególnie predestynowani do tego, by czytać poezję. Sami są bowiem poetami, znawcami albo badaczami, którzy czyjąś poezję przeżyli i zrobili z niej swój znak rozpoznawczy. W rolę interpretatorów wcielą się m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Maria Dębska i Jerzy Bralczyk.
SPOTKANIA Z CYKLU "JA, CZYLI KTO? POETA I JEGO WIERSZ"
28 września, godz. 18.00, Teatr Królewski - "Życiowy debiut". Najazd młodzieży na Teatr Królewski
Swoje wiersze przedstawi młodzież w wieku przedmaturalnym. Odczytane zostaną również utwory Ewy Adamskiej, poetki z Radomia, która w 2005 r., mając piętnaście lat, zginęła w wypadku w Warnie.
24 października, godz. 18.00, Pałac na Wyspie - "Oddam wiersze w dobre ręce". Spotkanie z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (ur. 1962) - poeta nie tylko znakomity, lecz również jeden z najbardziej cenionych. Laureat m.in. nagród literackich Gdynia, Nike, Silesius. Jego poezja to wciąż ta sama pieśń bezdomnego, osieroconego, okaleczonego. Pisana autentycznym, rozpoznawalnym językiem.
28 listopada, godz. 18.00, Pałac Myślewicki - "Oprócz samej siebie nie znam innej dali". Poezja, życie i śmierć Zuzanny Ginczanki
Podczas spotkania wiersze Zuzanny Ginczanki przeczyta Maria Dębska.
Zuzanna Ginczanka (1917-1944) urodziła się w Kijowie, mieszkała w Równem, w Warszawie i we Lwowie, ukrywała się w Krakowie. Za żydowskie pochodzenie zamordowana została w 1944 r. w Płaszowie. Uwielbiana przez Tuwima i Gombrowicza, po wojnie przez wiele lat, do niedawna, pozostawała prawie nieznana.
19 grudnia, godz. 18.00, Stara Oranżeria, Galeria Rzeźby - "Od miłości zamieram". Nieśmiertelny Bolesław Leśmian
Rozmowa o twórczości Bolesława Leśmiana z Magdą Umer. Wiersze poety przeczyta Jerzy Radziwiłowicz.
O Bolesławie Leśmianie Julian Tuwim pisał: Gdziekolwiek otworzyć jakąkolwiek z Jego książek i wczytać się w wiersz, w pierwszą strofę, w pierwsze zdanie - dreszcz nas przejmie: "jak to? I TO chodzi po świecie? TO żyje wśród ludzi? TO poddane jest tym samym prawom fizycznym, moralnym i społecznym, co my wszyscy? Absurd! Przecież TO nie może tutaj tak jak my, wszyscy inni...".
30 stycznia 2018, godz. 18.00, Teatr Królewski - "Zdarto żagle, ster prysnął, ryk wód, szum zawiei". Bralczyk czyta Mickiewicza
Prof. Jerzy Bralczyk, wielki erudyta i wielbiciel poezji, opowie o fascynacji Adamem Mickiewiczem, przeczyta też jego wiersze.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis