O tym, co językowi polskiemu, tradycji i kulturze dały konie mowa będzie podczas konferencji "Językowi wodze puść". To pierwsze spotkanie w konferencyjnym cyklu "O koniu w Polsce".
W konferencji, która odbędzie się 11 października 2018 r. o godz. 17.00 w Teatrze Królewskim, udział wezmą znawcy języka i miłośnicy koni. W dyskusji zwrócą uwagę na piękne i szlachetne zwierzęta, które odegrały istotną rolę w dziejach Polski i codziennym życiu Polaków. Odzwierciedla się to choćby w języku, pełnym nawiązań do koni, i tym właśnie tropem podążą uczestnicy konferencji.
W programie zaplanowano m.in. wykład profesora Radosława Pawelca o obecności koni w języku dawnym i współczesnym oraz dyskusję panelową "Konie rządzimy wodzami, ludzi - mądrymi mowami" z udziałem językoznawców i koniarzy. Wydarzenie uświetni występ zespołu Wyspy Dobrej Nadziei.
Organizatorami konferencji, odbywającej się z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, są: Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Fundacja Języka Polskiego. Patronat merytoryczny objęli: dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Zbigniew Greń, oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Jak podkreślają organizatorzy konferencji, polszczyzna jest prawdziwym dobrem kultury i naszym narodowym dziedzictwem. A że "dzielność i cnota z kulbaką i koniem się nie rozstają", konie wydają się dobrym punktem wyjścia do rozważań o języku dawnym i współczesnym w roku niepodległości.
Wstęp na konferencję odbywa się za okazaniem bezpłatnych zaproszeń, które można odbierać w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (liczba zaproszeń jest ograniczona).
Konferencje pod tytułem "O koniu w Polsce" to wydarzenia, które są częścią cyklu organizowanego w Muzeum Łazienki Królewskie "Koń jaki jest, każdy widzi", obejmującego spotkania, prelekcje i pokazy poświęcone koniowi, jego historii i obecności w życiu ludzi.
Warsztaty tkania na krośnie żakardowym
Dla dorosłych
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisPodlaskie inspiracje hafciarskie
Warsztaty haftu krzyżykowego dla dorosłych I młodzieży (14+)
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisDrewniane ozdoby świąteczne
Warsztaty stolarki dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpis