Młodzież w wieku 11-15 lat zapraszamy na warsztaty artystyczne "Klasa rysunkowa". Motywem przewodnim zajęć będzie ciało przedstawiane jest jako część natury, wytwór kultury, metafora, narzędzie, symbol, punkt odniesienia, źródło tożsamości i przyjemności.
Warsztaty skierowane są do wszystkich, którzy tworzą, mają pasję i chcą rysunkiem wyrazić myśli, pracując w niepowtarzanej przestrzeni Łazienek Królewskich. Zajęcia odbywać się będą w soboty, w godz. 14.30-16.30, w Królewskiej Galerii Rzeźby, Galerii Rzeźby Polskiej oraz w zabytkowych ogrodach (miejsce spotkań - Stara Oranżeria).
Obowiązują: bilet wstępu (25 zł/spotkanie) lub karnet (100 zł/pięć spotkań od lipca do listopada). Zapisy, informacje: warsztaty@lazienki-krolewskie.pl
Muzeum zapewnia materiały plastyczne, opiekę merytoryczną, indywidualne konsultacje i niepowtarzalną, sprzyjającą skupieniu przestrzeń do pracy twórczej.
TERMINY I TEMATY WARSZTATÓW:
7 lipca - O mowie
#byczkimsposlowie, #lamacslowo, #mocneslowo, #niepowiedziecjeszczeostatniegoslowa, #trzymackogoszaslowo
Grymas twarzy, gestykulacja, kontakt wzrokowy, postawa towarzysząca kontaktowi z drugim człowiekiem wszystko to składa się na wyjątkową mowę ciała. Uczestnicy warsztatów, analizując łazienkowskie rzeźby i pomniki, spróbują odgadnąć, co przekazują one o sobie między wierszami.
4 sierpnia - O pozycji
#czwartawladza, #miecwladzenadsoba, #wycofacsienazgoryupatrzonepozycje
Władza wpływa na ciało - monarcha wydaje się wyższy, a osoba wyższa częściej zdobywa władzę. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, co chciał zakomunikować ostatni król Polski Stanisław August, portretując się w cudzej koronie. Mowa będzie również o tym, jak sztuka stanowiła niegdyś medium władzy i czy obecnie sztuka może być narzędziem władzy?
8 września - O byciu
#bycnamiejscu, #bycnaustach, #byckims, #bycgdziesjednanoga, #bycwproszku, #bycwsiodmymniebie, #byckwita, #bycnagarnuszku, #bycnanogach
Muzeum kojarzy się z miejscem, które zakazuje, a zarazem wymaga określonych zachowań - nie dotykania, zawieszenia spojrzenia, powolnego poruszania się po salach itp. Uczestnicy warsztatów odkryją znane miejsca na nowo, szukając nieoczywistej, niecodziennej i zaskakującej perspektywy. Spróbują zestawić przestrzeń ekspozycji z swoimi doświadczeniami, otwierając muzeum na spersonalizowane sposoby zwiedzania.
13 października - O brzydocie
#brzydkijaknoc, #brzydkijaknieboskiestworzenie, #brzydkiekaczatko
Przez stulecia starożytni Grecy eksperymentowali ze sposobami prezentowania ludzkiego ciała zarówno jako obiektu piękna, jak i nośnika znaczenia. Dionizos i Apollo to opowieść o prawdzie w brzydkim ciele i iluzji w ciele doskonałym. W nawiązaniu do współczesności uczestnicy warsztatów zastanowią się nad subiektywnym postrzeganiem piękna.
10 listopada - O cyborgach
#mieccoswglowie, #coskomuschodzipoglowie
Uczestnicy warsztatów zastanowią się, czy futurystyczne wizje cyborgów, robotów i androidów w kulturze to wymysł XXI wieku? Przeanalizują również to, czego możemy się nauczyć od starożytnych centaurów, satyrów i gigantów.
Prowadzący warsztaty:
Katarzyna Pasternak-Borawska - absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się grafiką wydawniczą i projektowaniem opakowań. Prowadziła kursy rysunku i malarstwa dla dzieci oraz dorosłych w Myjak Atelier. Jest finalistką Międzynarodowego Biennale Grafiki AGRAFA w Katowicach i Grafiki Warszawskiej. Ma na swoim koncie wystawy zbiorowe i indywidualne, m.in. na XXI Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie, w Grenoble, Centrum Kultury i Edukacji Łowicka w Warszawie, a także w Gminnym Ośrodku Kultury OKej w Brwinowie, gdzie mieszka od kilku lat.
Kurator projektu:
Zofia Zaccaria - absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z grafiki warsztatowej), malarstwa na Accademia di Belle Arti di Perugia, języka i kultury włoskiej na Univerista per Stranieri di Perugia, Podyplomowego Studium Pedagogicznego ASP oraz Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Warszawskim. Malarka, specjalistka ds. edukacji, koordynatorka kreatywnych warsztatów rodzinnych oraz warsztatów artystycznych dla młodzieży w Ośrodku Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie.
Grudniowe spotkania z edukatorami
Dla rodzin z dziećmi od 7 lat
Nowa Palmiarnia Przeczytaj cały wpisTeatralna strefa malucha
Cykl animacji dla dzieci w wieku 1-3 lat i opiekunów
Stara Kordegarda Przeczytaj cały wpisŚladami "Nocy listopadowej"
Spacer instruktorski dla nauczycieli
Ogrody Przeczytaj cały wpis