

Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy do Łazienek Królewskich na "Kobiece narracje" z udziałem inspirujących, pełnych pasji i wiedzy pracowniczek Muzeum, które opowiedzą o codziennej pracy oraz przedstawią ciekawostki związane ze swoją specjalizacją. Wydarzenie uświetni koncert Joanny Dark w towarzystwie kwintetu jazzowego.
PROGRAM "KOBIECYCH NARRACJI"
8.45-9.15, taras Pałacu na Wyspie (start, zakończenie)
"Poranne zachwyty muzealne" - spacer i rozgrzewka w historycznych ogrodach
Prowadzenie: dr Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie
Marianna Otmianowska, pierwsza kobieta na stanowisku dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie, zaprasza każdego do rozpoczęcia dnia od zachwytu nad każdym z nas i otoczeniem. Podczas krótkiej rozgrzewki gimnastycznej oraz spaceru po historycznych ogrodach, przestrzeni pełnej harmonii i estetyki, spróbujemy odnaleźć wewnętrzne ukojenie i spokój.
9.30-10.15, taras Pałacu na Wyspie (start, zakończenie)
"Samce i samice w ptasim świecie" - spacer po łazienkowskich ogrodach
Prowadzenie: Paulina Organiściak-Kwiatkowska, główny specjalista ds. edukacji przyrodniczej
Podczas spaceru postaramy się zaobserwować jak najwięcej łazienkowskich ptaków. Dowiemy się, jakie są różnice między samcami i samicami poszczególnych gatunków, a także jakie funkcje pełni u nich dymorfizm płciowy. Jeśli dopisze nam szczęście, spotkamy puszczyka - łazienkowskiego celebrytę z ptasiego świata.
10.30-10.50, Pałac na Wyspie (Sala Balowa)
"Kompozycje kwiatowe w zabytkowych obiektach Łazienek"
Prowadzenie: Urszula Piekutowska, kierownik zespołu ds. florystyki
Jakie kwiatowe kompozycje zdobią łazienkowskie wnętrza? Wszystkie muzealne dekoracje powstają ze świeżych kwiatów, w większości rosnących w zabytkowych ogrodach; zmieniają się zatem wraz z porą roku. W tworzeniu kwiatowych kompozycji wykorzystywane są różne techniki. Zobaczmy przykłady takich bukietów.
11.00-12.30, taras Pałacu na Wyspie (start), Oficyna Ermitażu
"Kulinarny Grand Tour" - warsztaty kulinarno-kulturalne dla dorosłych
Prowadzenie: Ewa Zagawa, specjalista ds. edukacji
Wstęp: obowiązują bezpłatne wejściówki (wszystkie wejściówki zostały już zarezerwowane)
Niedaleko Pałacu na Wyspie, w Ogrodzie Włoskim znajduje się rzeźba "Tankred i Klorynda" przedstawiająca scenę z poematu "Jerozolima wyzwolona". Akcja utworu rozgrywa się na Bliskim Wschodzie. Kraje tego regionu łączy dobra kuchnia, w której poczesne miejsce zajmują słodycze - bardzo słodkie, pachnące wodą różaną i kardamonem. Króluje wśród nich baklawa. I właśnie ten bliskowschodni deser zrobimy razem podczas warsztatów. Spotkanie rozpoczniemy opowieścią przy rzeźbie "Tankred i Klorynda". Następnie w Oficynie Ermitażu wspólnie upieczemy baklawę. Uwaga: w skład deseru wchodzą orzechy i migdały, które mogą być alergenami.
11.15-11.45, Biały Dom (Pokój Kompanii)
"Tajemnice chińskich tapet z XVIII wieku"
Prowadzenie: dr Izabela Kopania, kurator zbiorów rzemiosła artystycznego
Wstęp: obowiązują bezpłatne wejściówki (wszystkie wejściówki zostały już zarezerwowane)
Wspólnie przyjrzymy się ludziom, scenom i przedmiotom ukazanym na dwóch tapetach zdobiących Pokój Kompanii w Białym Domu. Wykonano je w XVIII w. w Chinach, z przeznaczeniem na rynek europejski. Jedna z nich przedstawia sceny z życia Chińczyków, druga widok faktorii w Kantonie. Dowiemy się, czym różniła się sztuka chińska dla Europejczyków od tej, która była obecna na dworze cesarskim i w kręgach uczonych. Posłuchamy też o problemach, z jakimi mierzą się dziś badacze chińskiej sztuki eksportowej.
12.00-12.25, Pałac na Wyspie (Antyszambr)
"Tożsamość posągu, czyli o transformacji płci w sztuce"
Prowadzenie: Aneta Czarnecka, kurator rzeźby i grafiki
Przyjrzymy się z bliska zabytkowym posągom chłopca i dziewczynki, stojącym w Antyszambrze. Ich wzorem były rzeźby antyczne, jednak autor łazienkowskich dzieł, Charles-Antoine Bridan, odbiegł od starożytnego kanonu. Jak bardzo wpłynęło to na ich wymowę? Wspólnie porównamy posągi z Pałacu na Wyspie z wizerunkami innych wersji rzeźb, a prowadząca spotkanie opowie o swoich zaskakujących odkryciach w tym temacie.
12.00-13.00, Stara Oranżeria
"Opieka nad zabytkowymi budynkami od kuchni - oprowadzanie po Starej Oranżerii dla dorosłych
Prowadzenie: Marta Boguta, architekt, kierownik Działu Inwestycji
Wstęp: obowiązują bezpłatne wejściówki (wszystkie wejściówki zostały już zarezerwowane)
Odwiedzimy dostępne, jak i zwykle niedostępne zakamarki Starej Oranżerii z unikatowym Teatrem Królewskim. Poznamy historię tej zabytkowej budowli. Opowieść będzie pełna ciekawostek o pracach remontowo-konserwatorskich, również z kobiecej perspektywy. Uwaga, trasa zwiedzania jest niedostępna dla osób z problemami w poruszaniu się i innymi niepełnosprawnościami. Warto włożyć wygodne ubranie.
13.00-14.30, przed Białym Domem (start), taras Pałacu na Wyspie (zakończenie)
"Powojenna odbudowa Łazienek Królewskich" - spacer po łazienkowskich ogrodach
Prowadzenie: Beata Kańska, główny specjalista ds. ogrodu
Spacer śladami wojennych zniszczeń i powojennej odbudowy założenia pałacowo-ogrodowego Łazienek Królewskich będzie podróżą w czasie. Ukażemy nie tylko tragiczne skutki II wojny światowej, lecz także ogromny wysiłek włożony w przywracanie królewskiej rezydencji dawnej świetności, głównie za sprawą prof. Longina Majdeckiego i jego zespołu. Porównamy dzisiejsze Łazienki Królewskie z ich przedstawieniami na archiwalnych zdjęciach. Posłuchamy ciekawostek o przemianach m.in. ogrodów przy Białym Domu, Pomniku Chopina i Pałacu na Wyspie.
13.15-14.15, Nowa Palmiarnia
"Weź glinę w swoje ręce!" - warsztaty ceramiczne dla dorosłych
Prowadzenie: Anna Milczanowska, twórczyni ceramiki artystycznej, pełnomocnik dyrektora i koordynator dostępności
Wstęp: obowiązują bezpłatne wejściówki (wszystkie wejściówki zostały już zarezerwowane)
W pierwszej części spotkania posłuchamy o historii manufaktury naczyń fajansowych, która działała w Belwederze w czasach króla Stanisława Augusta. Poznamy różne rodzaje ceramiki na przykładzie obiektów znajdujących się w muzealnych zbiorach. Następnie przećwiczymy podstawowe techniki pracy z gliną. Ulepimy z niej niewielkie obiekty, które zostaną wypalone na biskwit. Uwaga, wypał zostanie przeprowadzony poza warsztatami. Naczynia będzie można odebrać w ustalonym terminie, najwcześniej dwa tygodnie po warsztatach.
14.30-15.00, Koszary Kantonistów
"Praca muzealnych konserwatorek nad kolekcją preparatów zwierzęcych"
Prowadzenie: Anna Seweryn, główny konserwator, Lidia Męczyńska, starszy konserwator
Jak konserwuje się taksydermie, czyli preparaty zwierzęce? Posłuchamy ciekawostek o opiece konserwatorskiej nad unikatową kolekcją preparatów zwierzęcych znajdujących się w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
15.10-15.35, Stajnie Kubickiego (Powozownia)
"Opowieści o damskim siodle i przedwojennych polskich gwiazdach kobiecego jeździectwa"
Prowadzenie: Lidia Butowska, specjalista ds. edukacji
Czy damskie siodła są wygodne? Jak zmieniały się na przestrzeni wieków i czym się różnią od męskich? W Powozowni im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego przyjrzymy się zabytkowym damskim siodłom. Posłuchamy krótkiej opowieści na temat historii kobiecego jeździectw i jego najsłynniejszych przedstawicielek w przedwojennej Polsce.
15.40-16.00, Stajnie Kubickiego (Powozownia)
"Pojazdy konne i uprzęże w kolekcji hipologicznej"
Prowadzenie: Hanna Polańska, kurator zbiorów hipologii, kustosz
Nie tylko dzieła sztuki, lecz także pojazdy konne i uprzęże są chlubą zbiorów państwowych i prywatnych. Niewielka liczba tych zabytków wyprodukowanych przed 1939 r. zachowała się do naszych czasów. Na spotkaniu posłuchamy o pasji kolekcjonowania, opiece nad zbiorami i jej znaczeniu dla polskiej kultury.
16.30-16.50, Stara Oranżeria (Królewska Galeria Rzeźby)
"Doświadczając sztuki - edukacja dostępna w Łazienkach Królewskich"
Prowadzenie: Monika Kawecka, specjalista ds. edukacji, koordynator programu edukacyjnego w formierni oraz programu "Edukacja Dostępna"
Poznamy przestrzeń Starej Oranżerii, przyjazną dla osób o szczególnych potrzebach, w której znajdują się materiały do sensorycznego doświadczania sztuki. W Królewskiej Galerii Rzeźby zobaczymy dzieła i tyflografiki do poznawania przez dotyk. Przekonamy się, na czym polega audiodeskrypcja rzeźb i tłumaczenie na Polski Język Migowy. Dowiemy się, jakie jeszcze pomoce i przestrzenie związane z edukacją dostępną kryje w sobie Stara Oranżeria.
17.00-17.30, Stara Oranżeria (Królewska Galeria Rzeźby)
"Kobieca moc w zespole konserwatorskim i technicznym"
Kamilla Pereta, zastępca dyrektora ds. konserwatorsko-technicznych
Posłuchamy o konserwacji łazienkowskich zabytków i dzieł sztuki. Poznamy ciekawostki związane z prowadzonymi w ostatnich latach pracami konserwatorskimi, budowlanymi oraz archeologicznymi.
18.00-19.00, Teatr Królewski w Starej Oranżerii
"Poeci piosenki - Osiecka / Przybora / Dutkiewicz" - koncert
Wystąpią: Joanna Dark oraz kwintet jazzowy: Stanisław Pańta (fortepian, klawisze), Paweł Pańta (kontrabas), Adam Jędrysik (gitary), Bruno Jasieński (perkusja), Jerzy Małek (trąbka)
Wstęp: obowiązują bezpłatne wejściówki (wszystkie wejściówki zostały już zarezerwowane)
Na koncercie w zabytkowym Teatrze Królewskim posłuchamy piosenek geniuszy słowa w nowych smoothjazzowych aranżacjach. Wybrzmią kultowe utwory, takie jak: "Na całych jeziorach ty", "Ja nie chcę spać", "Portofino", "Pejzaż bez ciebie", "Panienka z temperamentem", "Dmuchawce, latawce, wiatr", "Windą do nieba", "Przytul mnie". Zaśpiewa Joanna Dark - dziewczyna o aksamitnym głosie, którą zachwycał się "New York Newsday" po premierze musicalu "Metro" na Brodway'u.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis