

XVIII-wieczna komoda króla Stanisława Augusta, zrabowana w czasie II wojny światowej, została odtworzona. Mebel po raz pierwszy zaprezentowany zostanie publicznie w Łazienkach Królewskich. Pokaz wzbogacą opowieści o najświetniejszych polskich wnętrzach.
Komoda Stanisława Augusta zaprojektowana została w XVIII w., specjalnie na potrzeby ostatniego władcy Polski. Powstał podwójny mebel, który stanął w królewskim Gabinecie na pierwszym piętrze Pałacu na Wyspie. W czasie II wojny światowej zabytkowa komoda została stamtąd zrabowana.
Odtworzenie mebla
Fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M. udało się jednak otworzyć zaginiony mebel. Wykonany on został w ramach projektu "Odrodzenie królewskiej komody", w oparciu o dostępny materiał ikonograficzny i opisowy oraz analizę porównawczą zachowanych mebli warszawskich z czasów Stanisława Augusta. Komoda zrobiona została w skali 1:2, z materiałów zidentyfikowanych w oryginale. Dzięki temu oglądać możemy dzieło sztuki meblarskiej, którego pierwowzór świadczył o bardzo wysokiej klasie artystycznej mebli wykonywanych w Warszawie pod koniec XVIII w.
Prezentacja komody
Odtworzona komoda Stanisława Augusta zaprezentowana zostanie 9 listopada o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie (wstęp wolny). Pokaz wzbogacą prelekcje ekspertów, którzy opowiedzą o polskim meblarstwie artystycznym i związanej z nim historii najświetniejszych wnętrz w naszym kraju.
Tematy wystąpień:
1. Projekt "Odrodzenie królewskiej komody”, Paweł K. Krawczyk z Fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M.;
2. "Od projektu do realizacji. Warszawskie meble Stanisława Augusta", Maciej Choynowski z Zamku Królewskiego w Warszawie;
3. "Biurko i szafka - dwa nowo odnalezione meble warszawskie z kręgu zamówień królewskich Stanisława Augusta", Stefan Mieleszkiewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie);
4. "Czy Stanisław August kupował słynne meble Dawida Roentgena?", Anna Ozaist-Przybyła z Fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis