XVIII-wieczna komoda króla Stanisława Augusta, zrabowana w czasie II wojny światowej, została odtworzona. Mebel po raz pierwszy zaprezentowany zostanie publicznie w Łazienkach Królewskich. Pokaz wzbogacą opowieści o najświetniejszych polskich wnętrzach.
Komoda Stanisława Augusta zaprojektowana została w XVIII w., specjalnie na potrzeby ostatniego władcy Polski. Powstał podwójny mebel, który stanął w królewskim Gabinecie na pierwszym piętrze Pałacu na Wyspie. W czasie II wojny światowej zabytkowa komoda została stamtąd zrabowana.
Odtworzenie mebla
Fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M. udało się jednak otworzyć zaginiony mebel. Wykonany on został w ramach projektu "Odrodzenie królewskiej komody", w oparciu o dostępny materiał ikonograficzny i opisowy oraz analizę porównawczą zachowanych mebli warszawskich z czasów Stanisława Augusta. Komoda zrobiona została w skali 1:2, z materiałów zidentyfikowanych w oryginale. Dzięki temu oglądać możemy dzieło sztuki meblarskiej, którego pierwowzór świadczył o bardzo wysokiej klasie artystycznej mebli wykonywanych w Warszawie pod koniec XVIII w.
Prezentacja komody
Odtworzona komoda Stanisława Augusta zaprezentowana zostanie 9 listopada o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie (wstęp wolny). Pokaz wzbogacą prelekcje ekspertów, którzy opowiedzą o polskim meblarstwie artystycznym i związanej z nim historii najświetniejszych wnętrz w naszym kraju.
Tematy wystąpień:
1. Projekt "Odrodzenie królewskiej komody”, Paweł K. Krawczyk z Fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M.;
2. "Od projektu do realizacji. Warszawskie meble Stanisława Augusta", Maciej Choynowski z Zamku Królewskiego w Warszawie;
3. "Biurko i szafka - dwa nowo odnalezione meble warszawskie z kręgu zamówień królewskich Stanisława Augusta", Stefan Mieleszkiewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie);
4. "Czy Stanisław August kupował słynne meble Dawida Roentgena?", Anna Ozaist-Przybyła z Fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M.
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis