Tegoroczny, 61. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich przeniesiony został do Internetu. Recitali najznakomitszych polskich pianistów posłuchać można będzie online.
W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa, po raz pierwszy w historii, słynne Koncerty Chopinowskie nie odbędą się pod pomnikiem Chopina. Najznakomitsi polscy pianiści wystąpią dla słuchaczy online. Recitale, których posłuchamy na stronie internetowej Muzeum, zarejestrowanie zostaną w Starej Oranżerii i w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Starannie dobrany repertuar, piękne stanisławowskie wnętrza i ich niepowtarzalna akustyka będą dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń.
27 września - recital Adama Wiercińskiego
20 września - recital Rinko Kobayashi
13 września - recital Przemysława Lechowskiego
6 września - recital Marii Szraiber
30 sierpnia - recital Pawła Kowalskiego
23 sierpnia - recital Julii Łozowskiej
16 sierpnia - recital Adama Goździewskiego i Olgi Pasiecznik
9 sierpnia - recital Adama Kałduńskiego
2 sierpnia - recital Tomasza Rittera
26 lipca - recital Rafała Łuszczewskiego
19 lipca - recital Karoliny Nadolskiej
12 lipca - recital Szymona Nehringa
5 lipca - recital Marii Gabryś-Heyke
28 czerwca - recital Julii Kociuban
21 czerwca - recital Jacka Kortusa
14 czerwca - recital Joanny Ławrynowicz
7 czerwca - recital Piotra Pawlaka
31 maja - recital Bronisławy Kawalli
24 maja - recital Aleksandry Świgut
17 maja - recital Karola Radziwonowicza
Pierwszy, tegoroczny Koncert Chopinowski online odbył się 17 maja. Inauguracyjny recital zagrał Karol Radziwonowicz, wybitny pianista, od wielu lat występujący w najważniejszych salach muzycznych świata. Artysta prowadzi bogatą działalność koncertową i pedagogiczną, od początku związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Występował z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi i współpracował z wybitnymi dyrygentami. Brał udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych jako pianista i juror. Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie i były odtwarzane podczas misji kosmicznej "Endeavour" w lutym 2010 r., w 200. rocznicę urodzin naszego genialnego polskiego kompozytora.
Program 61. sezonu Koncertów Chopinowskich
W ramach tegorocznych Koncertów Chopinowskich wystąpią znani warszawscy pianiści, m.in. Aleksandra Świgut, Bronisława Kawalla, Piotr Pawlak, Maria Gabryś-Heyke, Joanna Ławrynowicz i Jacek Kortus.
17 maja - Karol Radziwonowicz
24 maja - Aleksandra Świgut
31 maja - Bronisława Kawalla
7 czerwca - Piotr Pawlak
14 czerwca - Joanna Ławrynowicz
21 czerwca - Jacek Kortus
28 czerwca - Julia Kociuban
5 lipca - Maria Gabryś-Heyke
12 lipca - Szymon Nehring
19 lipca - Karolina Nadolska
26 lipca - Rafał Łuszczewski
2 sierpnia - Tomasz Ritter
9 sierpnia - Adam Kałduński
16 sierpnia - Adam Goździewski i Olga Pasiecznik
23 sierpnia - Julia Łozowska
30 sierpnia - Paweł Kowalski
6 września - Maria Szraiber
13 września - Przemysław Lechowski
20 września - Rinko Kobayashi
27 września - Andrzej Wierciński
Historia Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich
Koncerty Chopinowskie, które we współpracy z Łazienkami Królewskimi organizuje Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, są jedną z najstarszych imprez muzycznych stolicy i jej kulturalną wizytówką.
Po raz pierwszy recitale pod Pomnikiem Chopina zorganizowano w 1959 r., wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika wybitnego polskiego kompozytora. Sam monument przechodził burzliwe dzieje. Idea jego powstania zrodziła się w 1889 r., w 40. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Polska była jednak wtedy pod zaborami i władze rosyjskie skutecznie blokowały tę inicjatywę. Dopiero dziesięć lat później środowisku artystycznemu Warszawy udało się zorganizować konkurs na projekt pomnika. Międzynarodowe jury za najciekawszą uznało nowatorską pracę wybitnego polskiego rzeźbiarza, Wacława Szymanowskiego. Werdykt ten wywołał liczne sprzeciwy i dyskusje. Mimo to konkursowy projekt udało się zrealizować i 14 listopada 1926 r. uroczyście odsłonięto pomnik, będący monumentalną wizją natchnionego Chopina, siedzącego pod złamaną wierzbą.
W 1939 r., kiedy Warszawa znalazła się pod okupacją hitlerowską, zakazano wykonywania muzyki Chopina, zaś w kolejnym roku (1940) pomnik został wysadzony w powietrze. Dopiero po zakończeniu wojny, w ruinach wrocławskiej fabryki wagonów, odnaleziono głowę Chopina z rzeźby w Łazienkach i na podstawie ocalałego gipsowego modelu zrekonstruowano dzieło Szymanowskiego. W dawnym miejscu pomnik Fryderyka Chopina stanął w 1958 r., a już rok później rozbrzmiewała stąd muzyka polskiego twórcy.
Na przestrzeni lat koncerty w Łazienkach podlegały różnym modyfikacjom. Ostatecznie przyjęto formułę klasycznych recitali odbywających się w każdą niedzielę od połowy maja do końca września. Wybór ten podyktowany był ogromnym zainteresowaniem koncertami w Łazienkach. Na tę popularność wpływał również dobór artystów, którzy występy pod Pomnikiem Chopina poczytywali sobie jako zaszczyt, nie zważając na pewne niedogodności, związane np. z pogodą. Słynna jest historia występu Haliny Czerny-Stefańskiej, która dokończyła swój recital, mimo że w dłoń użądliła ją osa.
W tym roku, po raz pierwszy w historii, pianiści nie zagrają pod Pomnikiem Chopina, lecz wystąpią dla słuchaczy online.
Salony Muzyczne
Między Szymanowskim i Pendereckim
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Maciej Smoląg
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Wiolonczela solo i w duecie w czeskim repertuarze
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis