Zapraszamy na tegoroczny, 62. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Recitali najznakomitszych polskich i zagranicznych pianistów posłuchać można będzie online.
Sukces ubiegłorocznych, wirtualnych Koncertów Chopinowskich oraz trwające ograniczenia epidemiczne skłoniły organizatorów do kontynuowania wydarzenia w formie online.
Recitale, których posłuchamy na stronie internetowej Muzeum, będą miały swoją premierę w każdą niedzielę o godz. 12.00, począwszy od 16 maja 2021 r. Wybrzmią utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu znanych polskich i zagranicznych pianistów, których występy zarejestrowane zostały w wyjątkowym wnętrzu Sali Balowej w Pałacu na Wyspie.
26 września - recital Diany Yoffe
19 września - recital Tymoteusza Biesa
12 września - recital Joanny Goranko
5 września - recital Tomasza Maruta
29 sierpnia - recital Yukino Hayashi
22 sierpnia - recital Eryka Parchańskiego
15 sierpnia - recital Julii Łozowskiej
8 sierpnia - recital Marcina Wieczorka
1 sierpnia - recital Petara Milica
25 lipca - recital Jakuba Kuszlika
18 lipca - recital Ewy Pobłockiej
11 lipca - recital Nikolaya Khozyainova
4 lipca - recital Mateusza Krzyżowskiego
27 czerwca - recital Edwarda Wolanina
20 czerwca - recital Macieja Woty
13 czerwca - recital Vieta Trunga Nguyena
6 czerwca - recital Mateusza Tomicy
30 maja - recital Aleksandry Hortensji Dąbek
23 maja - recital Łukasza Byrdy
16 maja - recital Kevina Kennera
Podczas koncertu inauguracyjnego 16 maja 2021 r. wystąpił amerykański pianista Kevin Kenner, uznawany za jednego z najwybitniejszych wykonawców muzyki Fryderyka Chopina. Artysta zdobył najwyższą nagrodę w XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i wielu innych.
Ten pochodzący z Kalifornii pianista wcześnie miał okazję zapoznać się z polskimi tradycjami muzyki klasycznej - w wieku kilkunastu lat studiował w Krakowie pod kierunkiem wybitnego polskiego profesora, Ludwika Stefańskiego. Artysta jest również wybitnym pianistą studyjnym - czasopismo "Grammophone" określiło wszystkie jego interpretacje utworów Paderewskiego i Chopina mianem nagrań miesiąca. Inne jego wykonania wyróżnione zostały przez "Diapason", "Fanfare" i Polskie Radio. Przez ponad dziesięć lat Kevin Kenner był zatrudniony na stanowisku profesora w Royal College of Music w Londynie. Obecnie pracuje na wydziale muzycznym Uniwersytetu Miami (Frost School of Music), gdzie przygotowuje młodych, utalentowanych pianistów do występów na scenach świata.
Program 62. sezonu Koncertów Chopinowskich
W ramach tegorocznych Koncertów Chopinowskich wystąpią znani polscy i zagraniczni pianiści. Kalendarz najbliższych recitali przedstawia się następująco:
MAJ
16 maja - Kevin Kenner (USA)
23 maja - Łukasz Byrdy
30 maja - Aleksandra Hortensja Dąbek
CZERWIEC
6 czerwca - Mateusz Tomica
13 czerwca - Viet Trung Nguyen (Wietnam/Polska)
20 czerwca - Maciej Wota
27 czerwca - Edward Wolanin
LIPIEC
4 lipca - Mateusz Krzyżowski
11 lipca - Nikolay Khozyainov
18 lipca - Ewa Pobłocka
25 lipca - Jakub Kuszlik
SIERPIEŃ
1 sierpnia - Petar Milić (Słowenia)
8 sierpnia - Marcin Wieczorek
15 sierpnia - Julia Łozowska
22 sierpnia - Eryk Parchański
29 sierpnia - Yukino Hayashi (Japonia)
WRZESIEŃ
5 września - Tomasz Marut
12 września - Joanna Goranko
19 września - Tymoteusz Bies
26 września - Diana Yoffe (Łotwa)
Historia Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich
Koncerty Chopinowskie, które we współpracy z Łazienkami Królewskimi organizuje Stołeczna Estrada i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, są jedną z najstarszych imprez muzycznych stolicy i jej kulturalną wizytówką.
Po raz pierwszy recitale pod Pomnikiem Chopina zorganizowano w 1959 r., wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika wybitnego polskiego kompozytora. Sam monument przechodził burzliwe dzieje. Idea jego powstania zrodziła się w 1889 r., w 40. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Polska była jednak wtedy pod zaborami i władze rosyjskie skutecznie blokowały tę inicjatywę. Dopiero dziesięć lat później środowisku artystycznemu Warszawy udało się zorganizować konkurs na projekt pomnika. Międzynarodowe jury za najciekawszą uznało nowatorską pracę wybitnego polskiego rzeźbiarza, Wacława Szymanowskiego. Werdykt ten wywołał liczne sprzeciwy i dyskusje. Mimo to konkursowy projekt udało się zrealizować i 14 listopada 1926 r. uroczyście odsłonięto pomnik, będący monumentalną wizją natchnionego Chopina, siedzącego pod złamaną wierzbą.
W 1939 r., kiedy Warszawa znalazła się pod okupacją hitlerowską, zakazano wykonywania muzyki Chopina, zaś w kolejnym roku (1940) pomnik został wysadzony w powietrze. Dopiero po zakończeniu wojny, w ruinach wrocławskiej fabryki wagonów, odnaleziono głowę Chopina z rzeźby w Łazienkach i na podstawie ocalałego gipsowego modelu zrekonstruowano dzieło Szymanowskiego. W dawnym miejscu pomnik Fryderyka Chopina stanął w 1958 r., a już rok później rozbrzmiewała stąd muzyka polskiego twórcy.
Na przestrzeni lat koncerty w Łazienkach podlegały różnym modyfikacjom. Ostatecznie przyjęto formułę klasycznych recitali odbywających się w każdą niedzielę od połowy maja do końca września. Wybór ten podyktowany był ogromnym zainteresowaniem koncertami w Łazienkach. Na tę popularność wpływał również dobór artystów, którzy występy pod Pomnikiem Chopina poczytywali sobie jako zaszczyt, nie zważając na pewne niedogodności, związane np. z pogodą. Słynna jest historia występu Haliny Czerny-Stefańskiej, która dokończyła swój recital, mimo że w dłoń użądliła ją osa.
W tym roku, po raz drugi w historii, pianiści nie zagrają pod Pomnikiem Chopina, lecz wystąpią dla słuchaczy online.
Salony Muzyczne
Między Szymanowskim i Pendereckim
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Maciej Smoląg
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Wiolonczela solo i w duecie w czeskim repertuarze
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis