Zapraszamy na wykłady, podczas których poznamy tajniki ochrony przyrody. Nie zabraknie też opowieści o fascynującym świecie zwierząt oraz prawdziwych historii na temat ratowania zagrożonych gatunków.
Wykłady poprowadzą pełni pasji przyrodnicy, naukowcy, eksperci z zakresu ochrony zwierząt. Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Lasy Miejskie - Warszawa oraz Uniwersytet Jagielloński.
Wykłady towarzyszą nowej strefie edukacyjnej "Królewski zwierzyniec" w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni. Każdy z nich będzie transmitowany w mediach społecznościowych Muzeum (YT, FB).
TERMINY I TEMATY WYKŁADÓW
2 października, godz. 17.00 - "Ochrona żubra"
W 1923 r. powstało Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra, które - bazując na niewielkiej liczbie osobników - rozpoczęło restytucję gatunku. Obecnie na świecie bytuje ponad 11 tys. żubrów, a w Polsce ponad 2,8 tys., w większości w wolnych stadach (cała pula genowa żyjących osobników to geny 12 założycieli). Ochroną gatunku w naszym kraju zajmują się głównie Lasy Państwowe i Białowieski Park Narodowy, a monitoringiem SGGW. Dzięki czynnej opiece, poprawie warunków bytowania i tworzeniu nowych stad populacja wzrasta i żubr nie jest już gatunkiem zagrożonym. Podczas wykładu poznamy historię restytucji tego zwierzęcia, zasady czynnej ochrony gatunku oraz związane z tym aktualne zagrożenia i problemy. Omówiona zostanie też rola, jaką pełni Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. Prowadzenie: prof. dr hab. Wanda Olech, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.
11 października, godz. 17.00 - "Ochrona ptaków"
Dowiemy się, jakie ptaki możemy spotkać w Łazienkach Królewskich, a także czy są wśród nich gatunki zagrożone wyginięciem. Poznamy też zagrożonych przedstawicieli polskiej ornitofauny i przykładowe metody ochrony ptaków. Dowiemy się ponadto, czy każdy człowiek może w tym zakresie pomagać, czy jest to zadanie jedynie dla specjalistów zajmujących się tematyką ornitologiczną. Prowadzenie: Fatima Hayatli, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
14 października, godz. 17.00 - "Ochrona zwierząt dzikich na terenie Warszawy"
Dowiemy się, jakie zwierzęta żyją w Warszawie i jak wyglądają relacje ludzi z przedstawicielami fauny bytującymi w mieście. Poznamy zasady funkcjonowania Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt oraz tajniki opieki nad dzikimi gatunkami. Dowiemy się ponadto, w jaki sposób pomagać zwierzętom, a także czego nie robić, aby im nie zaszkodzić. Prowadzenie: Bartosz Popczyński, Lasy Miejskie - Warszawa.
16 października, godz. 18.00 - "Rola współczesnych ogrodów zoologicznych w ratowaniu ginącej fauny"
Poznamy rolę, jaką pełnią współczesne ogrody zoologiczne w ratowaniu ginącej fauny. Dowiemy się, jakie są filary funkcjonowania ZOO i zasady współpracy międzynarodowej między różnymi ogrodami zoologicznymi z całego świata. Posłuchamy też opowieści o wyzwaniach stojących przed personelem takich ośrodków. Prowadzenie: Andrzej Grzegorz Kruszewicz.
12 listopada, godz. 17.00 - "Ochrona przyrody - historie prawdziwe"
Posłuchamy o różnorodności biologicznej, jej ochronie i zagrożeniach, a także o zaskakujących relacjach człowieka ze środowiskiem - korzystnych i takich, które omal nie zakończyły się katastrofą. Odpowiemy na pytania: Co łączy rafy koralowe i niedźwiedzie polarne? Dlaczego w Australii istnieje Narodowa Komisja ds. Żuka Gnojarza? Jak amerykański bizon znalazł się na Łysej Polanie? Porozmawiamy też o początkach ochrony przyrody w Polsce i jej współtwórcach; o lesie, który ocalił wioskę, i o papudze, która ma swój profil na Facebooku. Poruszymy temat antropopresji i zastanowimy się, jak kształtować postawy proekologiczne bez tzw. eco-shamingu. Prowadzenie: dr Anna Zubek, UJ.
Fatima Hayatli - ornitolog, obrączkarz z pasji i zawodu, pracownik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Łódzkiego, edukatorka przyrodnicza. Współkoordynatorka badań nad mandarynką i krzyżówką w Warszawskim Zespole Obrączkarskim TRIDACTYLUS.
Andrzej Grzegorz Kruszewicz - polski ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków w warszawskim ogrodzie zoologicznym, którego dyrektorem jest od 1 stycznia 2009 r. Autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Członek Rady Programowej Instytutu Analiz Środowiskowych.
Prof. dr hab. Wanda Olech - naukowiec od 30 lat zajmujący się ochroną żubra w Polsce i Europie; koordynujący projekty ukierunkowane zarówno na badania naukowe, jak i działania w terenie. Dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, redaktor naczelna czasopisma naukowego "European Bison Conservation Newsletter", a także przewodnicząca Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
Bartosz Popczyński - leśnik i edukator. W Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich - Warszawa prowadzi zajęcia edukacyjne, przede wszystkim dla dzieci. Wcześniej pracował ze zwierzętami w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt. Pasjonuje się m.in. ptakami i bartnictwem.
Dr Anna Zubek - kierownik Działu Edukacji i Promocji Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk biologicznych, entomolog, geolog, nauczyciel z przygotowaniem pedagogicznym. Od ponad 10 lat jest zaangażowana w popularyzację nauki i wiedzy przyrodniczej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci, Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz innymi małopolskimi instytucjami kultury.
Projekt "Królewski zwierzyniec" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.