Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat kultury oświecenia i bogatej historii Łazienek Królewskich? Weź udział w muzealnym kursie dla przewodników. Dzięki szkoleniu uzyskasz wszechstronne informacje na temat klasycystycznych wnętrz, kolekcji dzieł oraz historycznych ogrodów, niezbędne przy oprowadzaniu zwiedzających.
Celem kursu jest pogłębienie wiedzy o Łazienkach Królewskich; ich historii i teraźniejszości. Prowadzone przez łazienkowskich kuratorów i badaczy szkolenie koncertuje się zarówno na najbardziej popularnych punktach zwiedzania królewskiej rezydencji, jak i miejscach, które stosunkowo niedawno udostępnione zostały publiczności, poszerzając muzealną ofertę (nowe wystawy stałe w Białym Domu, Wodozbiorze i Stajniach Kubickiego).
Chcemy pokazać, że nawet najlepiej znane wystawy Łazienek Królewskich podlegają ciągłym zmianom wraz z postępem badań nad kolekcją Stanisława Augusta i bogatą, wielowiekową historią całego obiektu. Poza zagadnieniami z zakresu szeroko pojętej historii kultury poruszone zostaną również tematy przyrodnicze. Fauna i flora największych ogrodów stolicy żywo interesuje odwiedzających.
Uczestnicy kursu znacząco zwiększą swoją wiedzę na temat kultury oświecenia, historii Łazienek Królewskich, muzealnych zbiorów oraz zabytkowych ogrodów. Po szkoleniu będą w stanie oprowadzać zwiedzających po królewskiej rezydencji, przekazując im wszechstronne informacje na różnym poziomie szczegółowości.
Kurs obejmuje wykłady online i zajęcia w terenie. Potrwa trzy dni, tj. od 4 do 6 listopada 2022 r. Koszt uczestnictwa wynosi 400 zł od osoby; opłatę należy uiścić za pośrednictwem serwisu eWejściówki (doliczana jest opłata transakcyjna) lub w muzealnej kasie (Podchorążówka, Stara Oranżeria: wt.-śr. godz. 10.00-15.00, czw.-sob. godz. 10.00-17.00, niedz. 10.00-15.00). W przypadku opłaty w kasie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl.
Po opłaceniu kursu uczestnik otrzyma na swój adres e-mail informacje o logowaniu na wykłady online (w potwierdzeniu mailowym od eWejściówek przy opłacie online lub w mailu z rezerwacji MŁK przy opłacie w kasie).
PROGRAM KURSU
4 LISTOPADA - WYKŁADY ONLINE
9.00-10.30, "Historia Łazienek. Początki: Stanisław Herakliusz Lubomirski - August II - Stanisław August", dr Piotr Skowroński, historyk, kierownik Działu Sztuki Muzeum Łazienki Królewskie.
10.45-11.30, "Historia Łazienek. Stanisław August i porozbiorowe dzieje Łazienek - do 1817 r.", dr Piotr Skowroński, historyk, kierownik Działu Sztuki MŁK.
Wykłady o stopniowym kształtowaniu się łazienkowskiej rezydencji i jej najważniejszych obiektach, w szczególności Pałacu na Wyspie, a także o życiu codziennym w królewskiej rezydencji w II poł. XVIII w. Śledząc losy najważniejszych bywalców Łazienek, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy "letnia" rezydencja króla oznacza to samo, co "wakacyjna". Sam król życzył sobie bowiem: "żeby nie mówiono, że ja w Łazienkach o interesach zapominam lub od nich uciekam".
11.45-13.30, "Historia Łazienek. Wiek XIX (od 1817 r.) - wiek XXI", dr Mariusz Kolmasiak, historyk, adiunkt w Dziale Badań Naukowych MŁK.
Wykład prezentujący losy Łazienek Królewskich od powstania listopadowego poprzez okres zaborów i równie burzliwy wiek XX po współczesność. Będzie to zatem osadzona na kanwie polskich dziejów opowieść o carach i prezydentach, o klęskach i zwycięstwach, o zniszczeniach i odbudowach.
14.30-15.30, "Królewska Kolekcja Obrazów", dr Dorota Juszczak, kurator malarstwa w MŁK.
Wykład poświęcony dziejom kolekcji malarstwa Stanisława Augusta, która pod koniec jego panowania liczyła 2437 obiektów. W pałacu w Łazienkach Królewskich miały się znaleźć te, które król uznawał za dzieła najwyższej rangi. Większość z nich - na pewno w Galerii Obrazów na parterze Pałacu na Wyspie - oprawiona była w jednakowe, rzeźbione i złocone ramy z cyfrą królewską w kartuszu. Zgodnie z powszechnym w XVIII w. zwyczajem zawieszone były w formie tzw. tapet, gęsto wypełniając ściany.
15.45-16.45, "Ogrody Łazienek Królewskich - historia i estetyka", Magdalena Lewna, kulturoznawca, główny specjalista w Dziale Badań Naukowych MŁK.
Podczas wykładu Łazienki Królewskie zostaną zaprezentowane jako wspaniały przykład sztuki ogrodowej i "żywego zabytku", ważny ze względu na swoje cechy historyczne i estetyczne. Omówione zostaną przemiany układu przestrzennego ogrodów, ich kompozycja i style, w których zostały zrealizowane, a także relacje między architekturą i rzeźbą a przestrzenią ogrodów. Ze względu na charakter szkolenia prowadząca zaproponuje, odwołując się do konkretnych miejsc, co i jak pokazać w trakcie oprowadzania, aby doświadczenie ogrodu było dla turysty pełniejsze i zapadające w pamięć.
17.00-17.15, "Prezentacja oferty edukacyjnej Muzeum", dr Kamil Frejlich, historyk, specjalista ds. edukacji w MŁK.
5 LISTOPADA - ZAJĘCIA STACJONARNE
9.00-10.00, "Pałac Myślewicki", Krystyna Mikucka-Stasiak, kurator w Dziale Sztuki MŁK.
Pałac Myślewicki pierwotnie był pomyślany jako niewielka willa na planie kwadratu. Wkrótce po wybudowaniu zdecydowano o umieszczeniu w nim apartamentów dla gości. Powiększono pawilon o ćwierćkoliście wygięte skrzydła z amfiladą pomieszczeń, składającą się z antykamery, sypialni i gabinetu. Autorem projektu był zapewne Dominik Merlini. Do dziś zachował się oryginalny układ pomieszczeń i dekoracje malarskie autorstwa Jana Bogumiła Plerscha. Wyposażenie modyfikowano w zależności od potrzeb mieszkańców.
10.15-11.30, "Pałac na Wyspie", Krystyna Mikucka-Stasiak, kurator w Dziale Sztuki MŁK.
Pałac na Wyspie powstał w wyniku rozbudowy XVII-wiecznej Łaźni Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Prace, etapami, od 1772 do 1795 r., prowadzili znakomici architekci - Dominik Merlini i Jan Chrystian Kamsetzer. Przekształcili nie tylko pałac, lecz także najbliższe otoczenie, zmieniając kanały i niewielkie baseny w malownicze stawy. Tak powstała jedna z piękniejszych kompozycji pałacowych w Europie. We wnętrzach król eksponował najwybitniejsze dzieła sztuki ze swojej kolekcji. W dekoracjach malarskich i rzeźbiarskich zawarte zostały treści przedstawiające program polityczny i historyczno-patriotyczny króla.
11.45-12.45, "Biały Dom", Krystyna Mikucka-Stasiak, kurator w Dziale Sztuki MŁK.
Biały Dom to unikatowy w skali polskiej XVIII-wieczny zabytek architektury rezydencjonalnej. Niewielki budynek, pierwotnie otoczony kanałem, wpisany jest w rozległe założenie ogrodowe. Był pierwszą architektoniczną realizacją króla Stanisława Augusta wykonaną od podstaw. Zbudowany ok. 1774 r., zapewne według projektu Domenica Merliniego, w latach 1775-1777 zyskał wyposażenie i wystrój malarski wnętrz, w dużej mierze zachowane do dzisiaj.
13.45-14.45, "Koszary Kantonistów: zwierzęta", Radosław Pomagalski, specjalista ds. edukacji w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddział MŁK.
W Koszarach Kantonistów prezentowana jest duża kolekcja trofeów myśliwskich. Są to poroża, głowy oraz całe wypchane zwierzęta - ssaki i ptaki żyjące w Polsce oraz gatunki egzotyczne. Wśród eksponatów są egzemplarze, na które od dawna nie wolno polować i które mają ogromną wartość edukacyjną zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym.
14.45-15.15, "Koszary Kantonistów: Salonik myśliwski", Sebastian Juszko, kurator zbiorów przyrodniczo-łowieckich w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddział MŁK.
Ekspozycja przenosi nas w atmosferę nieistniejących już dworów i pałaców. Ukazuje "męski pokój", w którym kolejni właściciele gromadzili rodzinne pamiątki, przede wszystkim związane z polowaniem. Duża ilość przedmiotów, wzorem dawnych wnętrz, wypełnia całą przestrzeń. Szczególnie wyróżniają się trofea i kolekcja myśliwskiej broni palnej.
15.30-16.30, "Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego", Hanna Polańska, kurator zbiorów hipologicznych, kustosz w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - oddział MŁK; "Rewitalizacja Królewskiej Manufaktury Tkackiej - nowe wątki konserwatorskie", dr Piotr Grzegorz Mądrach, Dział Inwestycji MŁK.
Stajnie Kubickiego, budynek wzniesiony w latach 1825-1826, mieści zabytkowe stajnie i wozownie. W latach 2019-2021 poddany został kompleksowym pracom remontowo-konserwatorskim. W ich trakcie udało się odtworzyć historyczną formę i układ Stajni Kubickiego, z przebudowaną częścią centralną i przywróconymi historycznymi wrotami. Skrzydła wschodnie i zachodnie zostały zaadaptowane dla potrzeb wystawienniczych. Powstały tam dwie ekspozycje stałe, tj. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego i Królewska Manufaktura Tkacka - Nowe Wątki.
6 LISTOPADA - ZAJĘCIA STACJONARNE
9.00-10.00, "Teatr Królewski i inne teatry Łazienek", Joanna Szumańska, teatrolog, pełnomocnik dyrektora ds. teatru w MŁK.
Teatr Królewski mieści się we wschodnim skrzydle Starej Oranżerii. To jeden z kilku zachowanych osiemnastowiecznych teatrów dworskich w Europie. Podczas spotkania przybliżymy jego historię i opowiemy o bogatym wystroju malarskim, który ma charakter ściśle hierarchiczny. Przedstawimy również historię Amfiteatru, który został wkomponowany w naturalny krajobraz Łazienek i był idealnym miejscem dla wieloelementowych widowisk dworskich czasów Stanisława Augusta.
10.15-11.45, "Królewska Galeria Rzeźby i Galeria Rzeźby Polskiej", Aneta Czarnecka, kurator rzeźby i grafiki w MŁK.
Rzeźby to największa część królewskiej kolekcji sztuki. Stanisław August - wzorem europejskich władców - zgromadził jeden z najbardziej kompletnych zbiorów tego typu w Europie. Jego podstawą były dzieła będące kopiami najsłynniejszych rzeźb antycznych, które miały - zgodnie z zamysłem monarchy - służyć kształceniu artystów w planowanej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas oprowadzania po ekspozycji, która mieści się w Starej Oranżerii, przedstawione zostaną: historia tego wyjątkowego zbioru i zagadnienia dotyczące eksponowania rzeźb. Zwiedzimy również największą w Polsce stałą wystawę rzeźby, prezentującą prace wybitnych polskich artystów XIX i XX w.
12.00-12.30, "Wodozbiór", Aneta Czarnecka, kuratorka rzeźby i grafiki w MŁK, Joanna Szumańska, teatrolog, pełnomocnik dyrektora ds. teatru w MŁK.
Woda - Władza - Widowisko to hasła przewodnie nowej wystawy stałej, zainaugurowanej w Wodozbiorze w 2021 r. Ekspozycja opowiada o najważniejszym dla Łazienek żywiole - wodzie, jej wykorzystaniu w przestrzeni ogrodu, jej znaczeniu symbolicznym oraz związanymi z nią zagadnieniami historii kultury materialnej. Obiekt ten, prezentujący skondensowaną historię Łazienek, jest świetnym punktem do rozpoczęcia grupowego zwiedzania podmiejskiej rezydencji ostatniego króla Polski.
13.30-14.30, "Zwierzęta Łazienek", Paulina Organiściak-Kwiatkowska, biolog, ornitolog w Dziale Edukacji MŁK.
Łazienki Królewskie to ponad 76 hektarów terenu zielonego w centrum dużego miasta, o niezwykle zróżnicowanej faunie. Podczas spaceru poznamy najczęściej spotykane tu gatunki ptaków i ssaków. Dowiemy się na przykład: ile jest pawi i skąd się wzięły, kim są dziuplaki pierwotne, a kim wtórne, jakie sekrety kryją nasze sowy, ile wiewiórek zamieszkuje ogrody. Poznamy też interesujący świat łazienkowskich bezkręgowców.
14.30-15.00, "Nowa Palmiarnia i etykieta ogrodowa", Ewa Zagawa, Dział Edukacji MŁK.
W pierwszej części spotkania przedstawimy Centrum Edukacji Ekologicznej. Opowiemy o tym, jak - czerpiąc inspirację z bogactwa kulturowo-przyrodniczego Łazienek - realizujemy program edukacji ekologicznej, odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata. Drugą część poświęcimy ogrodowej etykiecie. Mowa będzie m.in. o tym, jak zachowywać się podczas spotkań z łazienkowskimi zwierzętami, skąd biorą się niektóre zakazy obowiązujące w ogrodach, czym różnią się Łazienki od parku miejskiego.
15.00-16.00, "Roślinność Łazienek", Robert Jancelewicz, dendrolog, architekt krajobrazu, pełnomocnik dyrektora ds. gospodarki drzewostanem parkowym w MŁK.
W czasie spaceru po łazienkowskich ogrodach omówione zostaną przeobrażenia siedliskowo-kompozycyjne szaty roślinnej, formy roślinności budującej założenie ogrodowe, najciekawsze i najstarsze okazy dendroflory oraz symbolika wybranych drzew i krzewów.
Zobacz także
Zobacz wszystkieChór w ruchu
Finisaż dla dorosłych
Podchorążówka, Ogrody Przeczytaj cały wpis