

Chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat kultury oświecenia i bogatej historii Łazienek Królewskich? Weź udział w muzealnym kursie dla przewodników. Dzięki szkoleniu uzyskasz wszechstronne informacje na temat klasycystycznych wnętrz, kolekcji dzieł oraz historycznych ogrodów, niezbędne przy oprowadzaniu zwiedzających.
Celem kursu jest pogłębienie wiedzy o Łazienkach Królewskich; ich historii i teraźniejszości. Prowadzone przez łazienkowskich kuratorów i badaczy szkolenie koncertuje się zarówno na najbardziej popularnych punktach zwiedzania królewskiej rezydencji, jak i miejscach, które stosunkowo niedawno udostępnione zostały publiczności, poszerzając muzealną ofertę (nowe wystawy stałe w Białym Domu, Wodozbiorze i Stajniach Kubickiego).
Chcemy pokazać, że nawet najlepiej znane wystawy Łazienek Królewskich podlegają ciągłym zmianom wraz z postępem badań nad kolekcją Stanisława Augusta i bogatą, wielowiekową historią całego obiektu. Poza zagadnieniami z zakresu szeroko pojętej historii kultury poruszone zostaną również tematy przyrodnicze. Fauna i flora największych ogrodów stolicy żywo interesuje odwiedzających.
Uczestnicy kursu znacząco zwiększą swoją wiedzę na temat kultury oświecenia, historii Łazienek Królewskich, muzealnych zbiorów oraz zabytkowych ogrodów. Po szkoleniu będą w stanie oprowadzać zwiedzających po królewskiej rezydencji, przekazując im wszechstronne informacje na różnym poziomie szczegółowości.
Kurs obejmuje wykłady online i zajęcia w terenie. Potrwa trzy dni, tj. od 4 do 6 listopada 2022 r. Koszt uczestnictwa wynosi 400 zł od osoby; opłatę należy uiścić za pośrednictwem serwisu eWejściówki (doliczana jest opłata transakcyjna) lub w muzealnej kasie (Podchorążówka, Stara Oranżeria: wt.-śr. godz. 10.00-15.00, czw.-sob. godz. 10.00-17.00, niedz. 10.00-15.00). W przypadku opłaty w kasie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod adresem: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl.
Po opłaceniu kursu uczestnik otrzyma na swój adres e-mail informacje o logowaniu na wykłady online (w potwierdzeniu mailowym od eWejściówek przy opłacie online lub w mailu z rezerwacji MŁK przy opłacie w kasie).
PROGRAM KURSU
4 LISTOPADA - WYKŁADY ONLINE
9.00-10.30, "Historia Łazienek. Początki: Stanisław Herakliusz Lubomirski - August II - Stanisław August", dr Piotr Skowroński, historyk, kierownik Działu Sztuki Muzeum Łazienki Królewskie.
10.45-11.30, "Historia Łazienek. Stanisław August i porozbiorowe dzieje Łazienek - do 1817 r.", dr Piotr Skowroński, historyk, kierownik Działu Sztuki MŁK.
Wykłady o stopniowym kształtowaniu się łazienkowskiej rezydencji i jej najważniejszych obiektach, w szczególności Pałacu na Wyspie, a także o życiu codziennym w królewskiej rezydencji w II poł. XVIII w. Śledząc losy najważniejszych bywalców Łazienek, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy "letnia" rezydencja króla oznacza to samo, co "wakacyjna". Sam król życzył sobie bowiem: "żeby nie mówiono, że ja w Łazienkach o interesach zapominam lub od nich uciekam".
11.45-13.30, "Historia Łazienek. Wiek XIX (od 1817 r.) - wiek XXI", dr Mariusz Kolmasiak, historyk, adiunkt w Dziale Badań Naukowych MŁK.
Wykład prezentujący losy Łazienek Królewskich od powstania listopadowego poprzez okres zaborów i równie burzliwy wiek XX po współczesność. Będzie to zatem osadzona na kanwie polskich dziejów opowieść o carach i prezydentach, o klęskach i zwycięstwach, o zniszczeniach i odbudowach.
14.30-15.30, "Królewska Kolekcja Obrazów", dr Dorota Juszczak, kurator malarstwa w MŁK.
Wykład poświęcony dziejom kolekcji malarstwa Stanisława Augusta, która pod koniec jego panowania liczyła 2437 obiektów. W pałacu w Łazienkach Królewskich miały się znaleźć te, które król uznawał za dzieła najwyższej rangi. Większość z nich - na pewno w Galerii Obrazów na parterze Pałacu na Wyspie - oprawiona była w jednakowe, rzeźbione i złocone ramy z cyfrą królewską w kartuszu. Zgodnie z powszechnym w XVIII w. zwyczajem zawieszone były w formie tzw. tapet, gęsto wypełniając ściany.
15.45-16.45, "Ogrody Łazienek Królewskich - historia i estetyka", Magdalena Lewna, kulturoznawca, główny specjalista w Dziale Badań Naukowych MŁK.
Podczas wykładu Łazienki Królewskie zostaną zaprezentowane jako wspaniały przykład sztuki ogrodowej i "żywego zabytku", ważny ze względu na swoje cechy historyczne i estetyczne. Omówione zostaną przemiany układu przestrzennego ogrodów, ich kompozycja i style, w których zostały zrealizowane, a także relacje między architekturą i rzeźbą a przestrzenią ogrodów. Ze względu na charakter szkolenia prowadząca zaproponuje, odwołując się do konkretnych miejsc, co i jak pokazać w trakcie oprowadzania, aby doświadczenie ogrodu było dla turysty pełniejsze i zapadające w pamięć.
17.00-17.15, "Prezentacja oferty edukacyjnej Muzeum", dr Kamil Frejlich, historyk, specjalista ds. edukacji w MŁK.
5 LISTOPADA - ZAJĘCIA STACJONARNE
9.00-10.00, "Pałac Myślewicki", Krystyna Mikucka-Stasiak, kurator w Dziale Sztuki MŁK.
Pałac Myślewicki pierwotnie był pomyślany jako niewielka willa na planie kwadratu. Wkrótce po wybudowaniu zdecydowano o umieszczeniu w nim apartamentów dla gości. Powiększono pawilon o ćwierćkoliście wygięte skrzydła z amfiladą pomieszczeń, składającą się z antykamery, sypialni i gabinetu. Autorem projektu był zapewne Dominik Merlini. Do dziś zachował się oryginalny układ pomieszczeń i dekoracje malarskie autorstwa Jana Bogumiła Plerscha. Wyposażenie modyfikowano w zależności od potrzeb mieszkańców.
10.15-11.30, "Pałac na Wyspie", Krystyna Mikucka-Stasiak, kurator w Dziale Sztuki MŁK.
Pałac na Wyspie powstał w wyniku rozbudowy XVII-wiecznej Łaźni Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Prace, etapami, od 1772 do 1795 r., prowadzili znakomici architekci - Dominik Merlini i Jan Chrystian Kamsetzer. Przekształcili nie tylko pałac, lecz także najbliższe otoczenie, zmieniając kanały i niewielkie baseny w malownicze stawy. Tak powstała jedna z piękniejszych kompozycji pałacowych w Europie. We wnętrzach król eksponował najwybitniejsze dzieła sztuki ze swojej kolekcji. W dekoracjach malarskich i rzeźbiarskich zawarte zostały treści przedstawiające program polityczny i historyczno-patriotyczny króla.
11.45-12.45, "Biały Dom", Krystyna Mikucka-Stasiak, kurator w Dziale Sztuki MŁK.
Biały Dom to unikatowy w skali polskiej XVIII-wieczny zabytek architektury rezydencjonalnej. Niewielki budynek, pierwotnie otoczony kanałem, wpisany jest w rozległe założenie ogrodowe. Był pierwszą architektoniczną realizacją króla Stanisława Augusta wykonaną od podstaw. Zbudowany ok. 1774 r., zapewne według projektu Domenica Merliniego, w latach 1775-1777 zyskał wyposażenie i wystrój malarski wnętrz, w dużej mierze zachowane do dzisiaj.
13.45-14.45, "Koszary Kantonistów: zwierzęta", Radosław Pomagalski, specjalista ds. edukacji w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddział MŁK.
W Koszarach Kantonistów prezentowana jest duża kolekcja trofeów myśliwskich. Są to poroża, głowy oraz całe wypchane zwierzęta - ssaki i ptaki żyjące w Polsce oraz gatunki egzotyczne. Wśród eksponatów są egzemplarze, na które od dawna nie wolno polować i które mają ogromną wartość edukacyjną zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym.
14.45-15.15, "Koszary Kantonistów: Salonik myśliwski", Sebastian Juszko, kurator zbiorów przyrodniczo-łowieckich w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - Oddział MŁK.
Ekspozycja przenosi nas w atmosferę nieistniejących już dworów i pałaców. Ukazuje "męski pokój", w którym kolejni właściciele gromadzili rodzinne pamiątki, przede wszystkim związane z polowaniem. Duża ilość przedmiotów, wzorem dawnych wnętrz, wypełnia całą przestrzeń. Szczególnie wyróżniają się trofea i kolekcja myśliwskiej broni palnej.
15.30-16.30, "Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego", Hanna Polańska, kurator zbiorów hipologicznych, kustosz w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa - oddział MŁK; "Rewitalizacja Królewskiej Manufaktury Tkackiej - nowe wątki konserwatorskie", dr Piotr Grzegorz Mądrach, Dział Inwestycji MŁK.
Stajnie Kubickiego, budynek wzniesiony w latach 1825-1826, mieści zabytkowe stajnie i wozownie. W latach 2019-2021 poddany został kompleksowym pracom remontowo-konserwatorskim. W ich trakcie udało się odtworzyć historyczną formę i układ Stajni Kubickiego, z przebudowaną częścią centralną i przywróconymi historycznymi wrotami. Skrzydła wschodnie i zachodnie zostały zaadaptowane dla potrzeb wystawienniczych. Powstały tam dwie ekspozycje stałe, tj. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego i Królewska Manufaktura Tkacka - Nowe Wątki.
6 LISTOPADA - ZAJĘCIA STACJONARNE
9.00-10.00, "Teatr Królewski i inne teatry Łazienek", Joanna Szumańska, teatrolog, pełnomocnik dyrektora ds. teatru w MŁK.
Teatr Królewski mieści się we wschodnim skrzydle Starej Oranżerii. To jeden z kilku zachowanych osiemnastowiecznych teatrów dworskich w Europie. Podczas spotkania przybliżymy jego historię i opowiemy o bogatym wystroju malarskim, który ma charakter ściśle hierarchiczny. Przedstawimy również historię Amfiteatru, który został wkomponowany w naturalny krajobraz Łazienek i był idealnym miejscem dla wieloelementowych widowisk dworskich czasów Stanisława Augusta.
10.15-11.45, "Królewska Galeria Rzeźby i Galeria Rzeźby Polskiej", Aneta Czarnecka, kurator rzeźby i grafiki w MŁK.
Rzeźby to największa część królewskiej kolekcji sztuki. Stanisław August - wzorem europejskich władców - zgromadził jeden z najbardziej kompletnych zbiorów tego typu w Europie. Jego podstawą były dzieła będące kopiami najsłynniejszych rzeźb antycznych, które miały - zgodnie z zamysłem monarchy - służyć kształceniu artystów w planowanej Akademii Sztuk Pięknych. Podczas oprowadzania po ekspozycji, która mieści się w Starej Oranżerii, przedstawione zostaną: historia tego wyjątkowego zbioru i zagadnienia dotyczące eksponowania rzeźb. Zwiedzimy również największą w Polsce stałą wystawę rzeźby, prezentującą prace wybitnych polskich artystów XIX i XX w.
12.00-12.30, "Wodozbiór", Aneta Czarnecka, kuratorka rzeźby i grafiki w MŁK, Joanna Szumańska, teatrolog, pełnomocnik dyrektora ds. teatru w MŁK.
Woda - Władza - Widowisko to hasła przewodnie nowej wystawy stałej, zainaugurowanej w Wodozbiorze w 2021 r. Ekspozycja opowiada o najważniejszym dla Łazienek żywiole - wodzie, jej wykorzystaniu w przestrzeni ogrodu, jej znaczeniu symbolicznym oraz związanymi z nią zagadnieniami historii kultury materialnej. Obiekt ten, prezentujący skondensowaną historię Łazienek, jest świetnym punktem do rozpoczęcia grupowego zwiedzania podmiejskiej rezydencji ostatniego króla Polski.
13.30-14.30, "Zwierzęta Łazienek", Paulina Organiściak-Kwiatkowska, biolog, ornitolog w Dziale Edukacji MŁK.
Łazienki Królewskie to ponad 76 hektarów terenu zielonego w centrum dużego miasta, o niezwykle zróżnicowanej faunie. Podczas spaceru poznamy najczęściej spotykane tu gatunki ptaków i ssaków. Dowiemy się na przykład: ile jest pawi i skąd się wzięły, kim są dziuplaki pierwotne, a kim wtórne, jakie sekrety kryją nasze sowy, ile wiewiórek zamieszkuje ogrody. Poznamy też interesujący świat łazienkowskich bezkręgowców.
14.30-15.00, "Nowa Palmiarnia i etykieta ogrodowa", Ewa Zagawa, Dział Edukacji MŁK.
W pierwszej części spotkania przedstawimy Centrum Edukacji Ekologicznej. Opowiemy o tym, jak - czerpiąc inspirację z bogactwa kulturowo-przyrodniczego Łazienek - realizujemy program edukacji ekologicznej, odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata. Drugą część poświęcimy ogrodowej etykiecie. Mowa będzie m.in. o tym, jak zachowywać się podczas spotkań z łazienkowskimi zwierzętami, skąd biorą się niektóre zakazy obowiązujące w ogrodach, czym różnią się Łazienki od parku miejskiego.
15.00-16.00, "Roślinność Łazienek", Robert Jancelewicz, dendrolog, architekt krajobrazu, pełnomocnik dyrektora ds. gospodarki drzewostanem parkowym w MŁK.
W czasie spaceru po łazienkowskich ogrodach omówione zostaną przeobrażenia siedliskowo-kompozycyjne szaty roślinnej, formy roślinności budującej założenie ogrodowe, najciekawsze i najstarsze okazy dendroflory oraz symbolika wybranych drzew i krzewów.
Zobacz także
Zobacz wszystkiePiknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis