Zapraszamy na wykład, przybliżający działalność prof. Longina Majdeckiego, architekta krajobrazu, historyka sztuki, planisty przestrzennego, należącego do najwybitniejszych znawców problematyki historycznych założeń ogrodowych.
Wykład poprowadzi córka profesora, dr inż. arch. kraj. Anna Majdecka-Strzeżek. W drugiej części spotkania, podczas spaceru po łazienkowskich ogrodach, Beata Kańska, kierownik Działu Ogrodów MŁK, opowie o tym, w jaki sposób w latach 60. i 70. XX w. przebiegała rewitalizacja tego miejsca według projektów prof. Longina Majdeckiego.
Profesor należał do najwybitniejszych znawców problematyki historycznych założeń ogrodowych, metod ich rekonstrukcji i konserwacji oraz zagadnień z szeroko rozumianej ochrony krajobrazu kulturowego. Był autorem licznych projektów terenów zieleni miejskiej, a także rewaloryzacji i adaptacji historycznych parków oraz ogrodów. Jego dorobek ocenia się na ponad 350 projektów, z czego ok. 250 dotyczy realizacji. Był pracownikiem Biura Urbanistycznego Warszawy i Biura Projektów Budownictwa Komunalnego "Stolica". Prowadził też działalność dydaktyczną na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i Architektury Krajobrazu na SGGW. Był autorem licznych publikacji dotyczących ochrony krajobrazu kulturowego i zabytków ogrodowych. Do najważniejszych należą: "Historia ogrodów", seria "Rejestr Ogrodów Polskich" oraz "Ochrona i konserwacja zabytkowych założeń ogrodowych". Aktywna działalność prof. Longina Majdeckiego na polu naukowym, projektowym i wdrożeniowym przyczyniła się do rozwoju konserwacji zabytków ogrodowych w Polsce.
Organizatorem wydarzenia, które odbywa się w ramach obchodów rocznicowych "Świat ogrodów Longina Majdeckiego", jest Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.