Zapraszamy na wykład, podczas którego poznamy inny wymiar twórczości Mattii Pretiego. Mowa będzie o dziełach oscylujących wokół historii starożytnej oraz scen o znaczeniu symbolicznym.
Mattia Preti - malarz, rycerz i zakonnik w jednej osobie. Znaczną część swojego życia poświęcił na tworzenie sztuki religijnej. Jego freski zdobią m.in. takie kościoły, jak Sant'Andrea della Valle w Rzymie i konkatedra św. Jana w Valletcie. Obecność dzieł Pretiego w łatwo dostępnych dla wszystkich świątyniach oraz przynależność do Zakonu Maltańskiego może przyczyniać się do postrzegania artysty wyłącznie jako autora dzieł religijnych. Tymczasem istnieje wiele prac malarza, które przedstawiają tematy zaczerpnięte z historii starożytnej oraz sceny o znaczeniu symbolicznym, które niosą w sobie ukryte treści. Spotkanie będzie doskonałą okazją, by je poznać i zrozumieć.
Wykład "Mattia Preti - nie tylko sztuka religijna. Malarstwo alegorii i historii" towarzyszy wystawie "Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty".
Alicja Jakubowska - z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), stażystka w Heritage Malta, absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja). Od 2007 r. pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie (obecnie kustoszka zbiorów malarstwa). Od 2019 r. wykłada w podyplomowym studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Kuratorka wystaw, m.in.: "36 x Rembrandt" (2016), "Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy" (2021) oraz pokazu "Mattia Preti. Partia tryktraka" (2023).