Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Nasi Wielcy", poświęcone wspomnieniu życia i twórczości Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, prekursora nowego spojrzenia na architekturę krajobrazu, planisty i architekta wnętrz, w 75. rocznicę jego śmierci.
Franciszek Krzywda-Polkowski (1881-1949) był profesorem architektury Politechniki Warszawskiej, organizatorem i kierownikiem Zakładu Architektury Krajobrazu i Parkoznawstwa w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ukończył Szkołę Techniczną w Warszawie, potem studiował malarstwo, architekturę i rzeźbę w Szkole Strogonowa w Moskwie; w roku akademickim 1912/1913 uzyskał tam stopień architekta dyplomowanego. Powrócił następnie do kraju i praktykował w pracowni architektów Franciszka Lilpopa oraz Karola Jankowskiego, a lata 1913-1914 spędził na stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Anglii. W latach 1915-1918 kierował Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej w Warszawie, następnie został kierownikiem pracowni technicznej Sekcji Odbudowy Ministerstwa Robót Publicznych. W tym samym resorcie stał również na czele Wydziału Architektoniczno-Budowlanego. Od maja 1921 r. - z tytułem profesora nadzwyczajnego - pracował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie był m.in. wieloletnim dziekanem Wydziału Architektury (1921-1931). W tym czasie kształcił się również w USA. Od 1931 r. był związany ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego jako kierownik Zakładu Architektury Krajobrazu i Parkoznawstwa. Od 1932 r. był profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Projektowania Wnętrz i Krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Wykłady na obu uczelniach kontynuował także po II wojnie światowej. Krótko przed śmiercią został mianowany profesorem zwyczajnym. Wychował grono znakomitych architektów krajobrazu, którzy kontynuowali jego dzieło.
Jednym z najbardziej znanych projektów Franciszka Krzywdy-Polkowskiego jest modernistyczny park w Żelazowej Woli - miejscu, gdzie urodził się Fryderyk Chopin. Architekt pracował nad tym przedsięwzięciem w latach 30. XX w. Budynek oficyny, w którym urodził się kompozytor, został przekształcony w mały dworek otoczony parkiem z elementami ogrodowymi wykonanymi z polnych kamieni, ceramiki, betonowych bloków i surowego drewna.
Cykl "Nasi Wielcy", prezentujący osiągnięcia architektów krajobrazu, ogrodników i planistów, zasłużonych dla polskiej sztuki ogrodniczej, odbywa się w ramach projektu "Świat ogrodów Longina Majdeckiego". Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.
Ferie 2025
Dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisChór w ruchu
Finisaż dla dorosłych
Podchorążówka, Ogrody Przeczytaj cały wpis