

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Nasi Wielcy", poświęcone wspomnieniu życia i twórczości Stefana Celichowskiego, wybitnego planisty ogrodów początku XX wieku, w 150. rocznicę jego urodzin.
O życiu i twórczości Stefana Celichowskiego (1874-1961) opowie dr inż. Anna Majdecka-Strzeżek.
Największa aktywność zawodowa Stefana Celichowskiego trwała do 1939 r. Jego bogaty dorobek jako planisty liczy ok. 204 projekty. Głównie są to ogrody prywatne, dworskie i willowe; jedynie kilka procent to obiekty publiczne, jak np. ogrody szpitalne, szkolne czy zdrojowe. Znakomita większość realizacji znajduje się na terenie województw: mazowieckiego i łódzkiego. Wśród licznych obiektów należy wymienić należy Podębie, Karsy, Hrehorowicze, Kamion, Peczarę, Pepłowo i Ugoszcz.
S. Celichowski zajmował się również pomologią i szkółkarstwem. Zakładał sady, pisał książki i artykuły z zakresu sadownictwa. Pracował też jako inspektor sadownictwa (1931-36) przy Komisji Pomologicznej; badał m.in. szkody w sadach spowodowane ostrymi zimami i odporność wybranych gatunków drzew owocowych na mróz. Jego zainteresowanie szkółkarstwem pozwoliło mu objąć stanowisko kierownika działu szkółek w Podzamczu, a następnie w Długoszyjach na Wołyniu i w Lemszczyźnie-Szczekarkowie. Założył też własne szkółki w swoim majątku w Podębiu. Uczestniczył w licznych wystawach ogrodniczych, zdobywając nagrody i odznaczenia za wystawiane drzewka. Prowadził jednocześnie działalność dydaktyczną. W 1915 r. został profesorem pomologii i warzywnictwa w Wyższej Szkole Ogrodniczej, a następnie na Wydziale Ogrodniczym SGGW w Warszawie. Pełnił również funkcję kierownika Ogrodu Pomologicznego w Warszawie.
Cykl "Nasi Wielcy", prezentujący osiągnięcia architektów krajobrazu, ogrodników i planistów, zasłużonych dla polskiej sztuki ogrodniczej, odbywa się w ramach projektu "Świat ogrodów Longina Majdeckiego". Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków.
Festiwal Strefa Ciszy 2025
Ogrody Przeczytaj cały wpisKrólewski dar
Akcja honorowego krwiodawstwa
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis"Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry
Spektakl Teatru Klasyki Polskiej
Ogrody Przeczytaj cały wpis