Zapraszamy na warsztaty, poświęcone europejskiemu malarstwu pejzażowemu na przykładzie twórczości Tadeusza Wojnarskiego. Spotkania staną się okazją do refleksji nad uzdrawiającym wpływem natury, a każde z nich poprzedzone będzie krótkim spacerem po łazienkowskich ogrodach.
Warsztaty towarzyszą wystawie "Pejzaże Szwajcarii. Tadeusz Wojnarski 1922-1999" w Koszarach Kantonistów. Uczestnicy poznają biografię artysty i jego dzieła, nawiązujące do motywów wody oraz lasu. Spotkania będą też okazją do poznania historii europejskiego malarstwa pejzażowego i zastanowienia się nad tym, czy znakomity malarz Wojciech Gerson miał rację, mówiąc, że "przyroda stanowi niewyczerpalną skarbnicę prawdy i piękna, które dla każdego stoi otworem". Warsztaty poprzedzone będą krótkim spacerem po łazienkowskich ogrodach. Uczestnicy doświadczą bezpośredniego kontaktu z naturą, obserwując przyrodę i wibracje światła na wodzie.
"Niedziela z krajobrazem - LAS"
31 października 2021 r., godz. 12.00-14.00, Koszary Kantonistów
wstęp: 5 zł; bilety do nabycia za pośrednictwem strony eWejściówki (doliczana jest opłata transakcyjna), dodatkowe informacje: (+48) 518 684 215
Tadeusz Wojnarski, autor obrazu "Pineta", był sowieckim więźniem, zesłańcem syberyjskim, żołnierzem 2. Korpusu Polskiego, który wraz z generałem Władysławem Andersem przeszedł szlak tułaczy i bojowy z ZSRR przez Bliski Wschód na Półwysep Apeniński. Wybrany przez artystę temat obrazu "Pineta" stanie się pretekstem do rozmowy na temat znaczenia drzewa piniowego oraz lasu. Sosna pinia była na Półwyspie Apenińskim drzewem świętym i symbolem wieczności. Obraz "Pineta" oraz inne dzieła Tadeusza Wojnarskiego oraz włoskich malarzy, takich jak Dosso Dossi, posłużą nam do refleksji nad czasem.
"Niedziela z krajobrazem - WODA"
28 listopada 2021 r., godz. 12.00, Koszary Kantonistów
wstęp: 5 zł; bilety do nabycia za pośrednictwem strony eWejściówki (doliczana jest opłata transakcyjna), dodatkowe informacje: (+48) 518 684 215
Obraz "Rheinguelle - źródło Renu" będzie dla nas punktem wyjścia do refleksji nad tym, jak artyści malarze przedstawiali wodę i dlaczego czynili ją głównym motywem swoich obrazów. Oprócz dzieł Tadeusza Wojnarskiego obejrzymy panoramy wody i nieba innych twórców, takich jak Claude Monet czy Gustave Courbet. Woda - żywioł wyjątkowo zmienny i niepoddający się zwykłemu opisowi - zyskuje na obrazach mistrzów wymiar symbolu niezgłębionej otchłani ludzkiej egzystencji oraz pokonywania trudności codziennego życia. Podczas spotkania poznamy również artystyczną edukację Tadeusza Wojnarskiego.
Warsztaty poprowadzi Agnieszka Martyka-Grudzień, psycholog, absolwentka podyplomowych studiów na kierunku "Historia sztuki, muzyka, teatr i film" w Instytucie Sztuki PAN, edukatorka muzealna, od wielu lat związana z Muzeum Łazienki Królewskie, miłośniczka przyrody i sportów jeździeckich.
Zwierzaki - warszawiaki
Spotkanie edukacyjne o tematyce przyrodniczej dla dzieci w wieku 5-8 lat i opiekunów
Koszary Kantonistów Przeczytaj cały wpisPomiędzy rzemiosłem i sztuką
Warsztaty malowania na tkaninie dla dzieci w wieku 8-12 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisCzy w mieście możliwa jest bioróżnorodność?
Spotkanie edukacyjne o tematyce przyrodniczej dla dorosłych i młodzieży (14+)
Koszary Kantonistów Przeczytaj cały wpis