Dzieci i opiekunów zapraszamy na warsztaty inspirowane postacią Leonarda da Vinci, geniusza renesansu, który łączył sztukę z nauką i pozostawił po sobie niezwykłe dziedzictwo.
Leonarda da Vinci znamy jako malarza, rzeźbiarza, inżyniera i filozofa. Rzadko mamy okazję poznać go jako twórcę królewskich widowisk, a w takim właśnie charakterze został przyjęty na dwór włoskiego rodu Sforzów. Największym zleceniem Leonarda było współorganizowanie widowiska dla bratanka Ludwika Sforzy, Giana Galeazzy, i jego małżonki, księżniczki Neapolu Izabelli Aragońskiej. Da Vinci był również autorem plastycznej oprawy uroczystości wjazdu do Mediolanu króla Ludwika XII. Zajmował się też przygotowaniem dekoracji do przedstawień teatralnych, festynów i innych widowisk. Zachowały się m.in. kostiumy jego pomysłu.
Podczas warsztatów posłuchamy opowieści o niezwykłych dokonaniach Leonarda da Vinci. Dowiemy się, jak dorobek mistrza wpłynął na kolejne pokolenia artystów, wynalazców i konstruktorów. Następnie stworzymy budynki inspirowane jego projektami. Makiety wykonamy z przygotowanych wcześniej elementów ze styroduru i kartonu, które połączymy za pomocy gorącego kleju, rozgrzewanego do temperatury ok. 60 stopni Celsjusza. Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały, w tym silikonowe ochraniacze na palce.
Wstęp na warsztaty jest bezpłatny w ramach akcji MKiDN "Darmowy listopad". Obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl (nie ma już wolnych miejsc). Czas trwania: 60 minut.
Zajęcia o Leonardo da Vinci mogą również rezerwować grupy zorganizowane - klasy IV-VII szkoły podstawowej w terminie 5 i 6 listopada 2024 r., godz. 9.00, 10.30 i 12.00. Zapisy przez formularz dostępny pod podanym linkiem: KLIKNIJ TUTAJ I PRZEJDŹ DO STRONY Z FORMULARZEM.
Prowadzenie:
Marcin Gostkowski - Pan od Historii - absolwent archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Cywilizacji Śródziemnomorskiej na wydziale "Artes Liberales" UW. Laureat pierwszego miejsca w kategorii "szkoły podstawowe" w konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2018 r. Popularyzator nauki, współzałożyciel grupy rekonstrukcji historycznej "Arkona" oraz projektu "Pozytywnie Historyczni".
Królewskie drapieżniki
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat i opiekunów
Koszary Kantonistów Przeczytaj cały wpisKrólewskie szkoły jazdy
Warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat i opiekunów
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisPodlaskie inspiracje hafciarskie
Warsztaty haftu krzyżykowego dla dorosłych I młodzieży (14+)
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpis