Zapraszamy na plenerowe widowisko teatralne "Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego. Sceny dramatu, którego scenerię stanowią Łazienki Królewskie, wyreżyserował Leszek Zduń, a wystąpią znakomici aktorzy scen polskich.
"Noc listopadowa" to utwór, który Stanisław Wyspiański napisał po krótkiej wizycie w Łazienkach Królewskich. Dramat w przeważającej większości (siedem scen z dziesięciu) rozgrywa się na terenie królewskiej rezydencji. Tutaj znajdują się nawiązujące do antyku dzieła sztuki, które uruchomiły wyobraźnię pisarza. Również tu mieściła się Szkoła Podchorążych, w której kształcili się młodzi wojskowi, inicjatorzy niepodległościowego zrywu z 1830 r., opisanego przez Wyspiańskiego.
"Noc listopadowa" zostanie wystawiona w Łazienkach Królewskich w formie plenerowego widowiska teatralnego, rozgrywającego się w historycznych ogrodach. Dramat Wyspiańskiego mocno wpisuje się w krajobraz. Przenikanie się światów: antycznego - boskiego oraz realnego - ziemskiego jest zaś wielkim walorem "Nocy listopadowej", dlatego łazienkowskie ogrody są najlepszym i bodaj jedynym miejscem, w którym utwór może wybrzmieć pełnią swojej wartości. Projekt jest wyrazem hołdu dla wybitnego artysty, który dbał o polską kulturę, a którego całe życie upłynęło pod zaborami.
Przebieg spektaklu "Noc listopadowa"
Plenerowy spektakl teatralny odbędzie się 13 kwietnia o godz. 20.00 (czas trwania 1,5h). Wstęp: 60 zł / bilety do nabycia w muzealnych kasach (Podchorążówka, Stara Oranżeria, Stajnie Kubickiego) oraz online (doliczana jest opłata transakcyjna) - KUP BILET
Start spektaklu: przy bramie od ulicy Myśliwieckiej; trasa będzie wiodła przez główne aleje do Pałacu Myślewickiego, Amfiteatru i Pałacu na Wyspie, a potem do Pomnika Jana III (droga przystępna dla osób z problemami w poruszaniu się).
Pomysł inscenizacyjny opiera się na rozegraniu scen dramatu w miejscach, które opisał autor. Widzowie będą się przemieszczać po łazienkowskich ogrodach, by obserwować kolejne odsłony spektaklu. Towarzyszem ich wędrówki stanie się postać boga wiatru, Eola. Widowisko uświetnią wyjątkowe elementy scenografii, m.in. łódź Charona sunąca po stawie, pochodnie oraz chór bogiń Nike. W tle usłyszeć można będzie Etiudę Rewolucyjną Fryderyka Chopina w nowym brzmieniu.
- Wieczorna sceneria ogrodu, działania bohaterów, przenikanie światów mitologicznego i realnego prowokują do użycia "środków potęgujących grozę", antycznej stylizacji instrumentarium, sięgania po cytaty z muzyki narodowej - mówi kompozytor Rafał Odrobina. - Będę szczęśliwy, jeśli moja muzyka wzruszy widza lub wywoła w nim dreszcz grozy, i gdy uczucia te pojawią się dokładnie w tych momentach, w których życzyłby sobie tego sam autor, Stanisław Wyspiański - dodaje.
Reżyseria - Leszek Zduń
Muzyka - Rafał Odrobina
Scenografia - Marek Chowaniec
Kostiumy - Aleksandra Reda, Agata Stanula
Choreografia - Angelika Skowronek
Obsada: Dorota Bzdyla, Michał Chorosiński, Ewa Delegacz, Marta Dylewska, Anna Gajewska, Jarosław Gajewski, Piotr Grabowski, Mateusz Grydlik, Joanna Halinowska, Arkadiusz Janiczek, Magdalena Jaworska, Agata Klimczak, Michał Konarski, Dariusz Kowalski, Jacek Król, Szymon Kuśmider, Marcin Kwaśny, Maciej Maciejewski, Marcin Przybylski, Leszek Zduń, Łukasz Zubrzycki oraz podchorążowie Oddziału Historycznego WAT i grupa taneczna LarkArts z Brzegu
Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Teatr Klasyki Polskiej
Mecenas Muzeum: PZU
Z uwagi na to, że widowisko odbywa się wyłącznie w plenerze prosimy dostosować ubiór do prognozowanej pogody, a w razie potrzeby zabrać parasol.
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis