Projekcja malowidła „Sen Salomona” Marcello Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta, a także koncert Adama Struga i Wojciecha Waglewskiego to najważniejsze atrakcje Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich. Wszystkich miłośników kultury zapraszamy m.in. do Pałacu na Wyspie po konserwacji w sobotę w godz. 19:00 – 02:00. Wizyta w Łazienkach Królewskich będzie również doskonałą okazją do spaceru po malowniczo oświetlonych alejkach zabytkowego ogrodu łazienkowskiego.
W tym roku Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało dla swoich gości niezwykłą niespodziankę. Będą oni mogli zobaczyć w Pałacu na Wyspie projekcję malowidła ,,Sen Salomona” autorstwa Marcello Bacciarellego, nadwornego malarza Stanisława Augusta. Będzie to próba cyfrowego odtworzenia obrazów zniszczonych w czasie drugiej wojny światowej. Przy odtwarzaniu pierwotnej kolorystyki wnętrza wykorzystane zostały materiały archiwalne, w tym historyczne fotografie z okresu przedwojennego, a także szkice autorskie, relacje i opisy historyczne.
Dodatkowo, edukatorzy Ośrodka Edukacji oprowadzą gości po Pałacu na Wyspie po konserwacji, opowiedzą jego historię oraz ciekawostki związane z pałacowymi wnętrzami.
W Noc Muzeów odbędzie się również nastrojowy koncert w wykonaniu dwóch wielkich osobowości muzycznych Adama Struga i Wojciecha Waglewskiego, którzy wystąpią na Scenie na Wodzie o godzinie 21:30. Nowa płyta Adama Struga pt. „Mysz” to połączenie liryki, minimalizmu i miejskiego folku. Tematem piosenek są antynomie ludzkiego losu: życie i śmierć, miłość i rozczarowanie, proza codzienności i kluczowe momenty życia. Kompozytorem wszystkich utworów jest Adam Strug.
Po zwiedzaniu zapraszamy do odwiedzenia strefy atrakcji w Pawilonie PZU w namiocie obok Podchorążówki oraz do Starej Kordegardy, w której będzie można otrzymać narysowaną przez artystę ilustrację własnego snu oraz specjalnie przygotowany na tę okazję „Sennik Salomona”.
Wstęp do Pałacu na Wyspie będzie bezpłatny. W promocyjnych cenach dostępne będą publikacje Łazienek Królewskich m.in. „Pamiętniki króla Stanisława Augusta” oraz „Tego roku w Paryżu. Korespondencja króla Stanisława Augusta z Feliksem Oraczewskim 1782–1784”, a także edukacyjna gra planszowa „Łazienki Królewskie”, która w ciekawy i przystępny dla młodego gracza sposób przedstawia sylwetkę króla Stanisława Augusta – najbardziej oświeconego z polskich władców.
Przypominamy też, że tuż po Nocy Muzeów, w niedzielę 17 maja o godz. 12 i godz. 16 odbędzie się inauguracja letnich niedzielnych koncertów przy Pomniku Chopina. Podczas koncertu będzie można posłuchać interpretacji utworów kompozytora w wykonaniu Julii Kociuban – polskiej reprezentantki na tegoroczny Konkurs Chopinowski. Pianistce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.
Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego
Debata naukowa
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisNoc Muzeów 2025
Muzeum magicznych zwierząt
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisZapomniana sztuka apologii
Seminarium dla dorosłych
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpis