Koncerty zespołu jazzowego Marcin Wasilewski Trio i artystów Polskiej Opery Królewskiej, projekcja filmu Muzeum Utracone oraz pokazy wykonywania odlewów gipsowych i sztuki mincerskiej to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich.
Noc Muzeów rozpocznie się w Łazienkach Królewskich o godz. 19.00 i potrwa do godz. 1.00 w nocy (ostatnie wejście do obiektów ok. godz. 0.30). W tym czasie dla naszych gości otwarte zostaną Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Stara Oranżeria, Podchorążówka oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Królewska kolekcja sztuki
Zwiedzanie Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego i Starej Oranżerii odbywać się będzie szlakiem "gwiazd" z królewskiej kolekcji Stanisława Augusta. Uczestnicy Nocy Muzeów zobaczą najcenniejsze obrazy i rzeźby, m.in. "Praczkę" pędzla Gabriela Metsu, wyjątkowe obrazy mistrzów flamandzkich i holenderskich oraz słynną "Dianę" dłuta Jean-Antoine’a Houdon’a.
Dodatkowo w formierni w Starej Oranżerii między godz. 19.00 a 1.00, co 30 minut, odbywać się będą pokazy wykonywania odlewów gipsowych.
Historia królewskich kolekcji dzieł sztuki przedstawiona zostanie również w Polskim Języku Migowym. W godz. 19.00-20.00 oprowadzanie w PJM odbędzie się w Pałacu na Wyspie (start - przed wejściem do Pałacu na Wyspie, od strony tarasu), a w godz. 21.00-22.00 w Starej Oranżerii i w formierni (start - przed wejściem do Starej Oranżerii, od strony Ogrodu Oranżeryjnego).
Pokaz filmowy w plenerze
Oglądanie dzieł z kolekcji króla Stanisława Augusta dopełni pokaz filmu 10. edycji Muzeum Utraconego "Pamięć jest kluczem". Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21.00 na trawniku przy restauracji Belvedere od strony ul. Gagarina (powtórki w godz. 22.00-1.00).
Jubileuszowy projekt Muzeum Utraconego bazuje na onirycznym teledysku, a nie wykorzystywanej wcześniej animacji. "Pamięć jest kluczem" to niekonwencjonalna, pełna niedomówień podróż w krainie pamięci, przez którą, w rytm elektronicznej muzyki, wiodą widza - jak drogowskazy - rysunki, obrazy i rzeźby, czyli polskie dzieła utracone podczas II wojny światowej.
Tegoroczna Noc Muzeów będzie też okazją do podsumowania 10-lecia projektu, uświadamiającego odbiorcom, które dzieła Polska straciła w czasie wojny i które z nich udało się odzyskać. Pokaz filmów Muzeum Utraconego z poprzednich edycji odbędzie się w godz. 14.00-19.00 na trawniku przy restauracji Belvedere.
Wystawy stałe
Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (odział Muzeum Łazienki Królewskie) udostępni zwiedzającym swoje stałe ekspozycje, takie jak: polski salon myśliwski z XIX-XX w., zwierzęta leśne, ptaki oraz trofea egzotyczne, a także wystawę czasową "Był taki szpital. Dzieje szpitala ujazdowskiego". Warto zwrócić uwagę na dwa eksponaty: rzeźbę Żubr Magdaleny Gross, uhonorowaną złotym medalem na Światowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937 r., oraz pas kontuszowy z drugiej połowy XVIII w.
Koncert Marcina Wasilewskiego Trio
Kolejną atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich będzie koncert polskiej gwiazdy jazzu, Marcina Wasilewskiego Trio. Zespół uznawany jest przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. Marcin Wasilewski Trio od lat nagrywa dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium, znany jest też z ponad 20-letniej współpracy z Tomaszem Stańko w jego słynnym Kwartecie. Członkowie zespołu współpracowali ponadto, jako trio lub osobno, z największymi nazwiskami w jazzie, takimi jak: Charles Lloyd, Al Foster, Branford Marsalis, Jan Garbarek, Joe Lovano, Gianluigi Trovesi, Nils Petter Molvær, John Surman, Louis Sclavis, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché i Jon Christensen.
Koncert z okazji Nocy Muzeów rozpocznie się o godz. 21.30 pod Pomnikiem Chopina. Występ Marcina Wasilewskiego Trio (godz. 22.00) poprzedzi krótki recital Aleksandry Świgut, utalentowanej pianistki młodego pokolenia, laureatki międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (II nagroda) i 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie solowego utworu Roberta Schumanna).
Występy Polskiej Opery Królewskiej
Specjalny program na Noc Muzeów przygotowali również artyści Polskiej Opery Królewskiej. W godz. 19.00-21.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii wystąpią: Tatiana Hempel-Gierlach (sopran), Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek (sopran), Justyna Stępień (sopran), Marta Wyłomańska (sopran), Katarzyna Krzyżanowska (mezzosopran), Monika Kolasińska (fortepian).
W programie koncertu są następujące utwory:
Fryderyk Chopin
Piosnka litewska sł. L. Osiński
Śliczny Chłopiec, sł. B. Zalewski
Życzenie, sł. S. Witwicki
Stanisław Moniuszko
Zosia, sł. A. Mickiewicz wg. J W. van Goethego
Prząśniczka, sł. J. Czeczot
Polna różyczka, sł. J. Grajnert
Do Niemna, sł. A. Mickiewicz
Wilija, sł. A. Mickiewicz
Sen (Le songe), sł. M. Desbordes - Valmore, przekład: M. Radziszewski
Pieśń wieczorna, sł. L. Kondratowicz (pseud. W. Syrokomla)
Ignacy Jan Paderewski
Pieśni op. 7 do słów A. Asnyka:
Gdy ostatnia róża zwiędła
Siwy koniu
Szumi w gaju brzezina
Chłopca mego mi zabrali
W godz. 22.00 -23.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii wystąpią instrumentaliści Polskiej Opery Królewskiej. Kwartet smyczkowy G-dur KV 156 Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonają: Aleksandra Knitter-Sikora (I skrzypce), Dorota Komorowska (II skrzypce), Dariusz Smoliński (altówka), Maciej Skowroński (wiolonczela).
Pokaz sztuki mincerskiej
Podczas Nocy Muzeów odbędzie się również pokaz sztuki mincerskiej Mennicy Polskiej przed Pałacem na Wyspie. Nasi goście zobaczą, jak wybija się numizmaty, a na pamiątkę otrzymają okolicznościowe żetony.
Podczas Nocy Muzeów w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim, Starej Oranżerii oraz w Podchorążówce nabyć można będzie pamiątkowe lampiony (5 zł/sztuka).
Partnerem Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich jest Mennica Polska S.A., współorganizatorem koncertu - Stołeczna Estrada.
Informacje o Nocy Muzeów w Warszawie na stronie: http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/ lub w aplikacji Going.
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis