

Bezpłatny wstęp do obiektów, koncerty, oprowadzania, spacery, warsztaty, a także pokazy sztuki mincerskiej to atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich, na którą zapraszamy już 17 maja 2025 r. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Muzeum magicznych zwierząt".
Obiekty Łazienek Królewskich bezpłatnie można będzie zwiedzać w godz. 19.00-1.00 (ostatnie wejście o godz. 0.30). Udostępnione zostaną: Pałac na Wyspie (parter), Pałac Myślewicki (parter), Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim (wejście od strony Teatru Królewskiego), Biały Dom (parter), Wodozbiór (parter), Koszary Kantonistów (ekspozycje stałe: "Las", "Oko w oko"), Stajnie Kubickiego (Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego, Królewska Manufaktura Tkacka).
Bezpłatnemu zwiedzaniu towarzyszą darmowe wydarzenia w obiektach i ogrodach. Atrakcje dla rodzin z dziećmi rozpoczną się w godzinach przedpołudniowych.
STAJNIE KUBICKIEGO
11.00-16.45, Pokazy filmowe dla dzieci Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
Obowiązują bezpłatne wejściówki - do odebrania w muzealnych kasach i online (link wkrótce)
11.00 - "Yuku i magiczny kwiat" (65 min)
13.00 - "Szkoła magicznych zwierząt" (89 min)
15.00 - "Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka" (103 min)
19.00-19.30, 20.00-20.30, Spacer po Powozowni im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego
Poznamy warszawskie tradycje hipiczne od XIX w. do 20-lecia międzywojennego, w tym różne typy pojazdów konnych i style zaprzęgowe. Posłuchamy również ciekawostek o komunikacji konnej, wyścigach, konkursach hipicznych i tatersalach.
20.00-20.30, 20.30-21.00, 21.30-22.00, 22.00-22.30, Pokazy tkania na krośnie żakardowym dla dorosłych i młodzieży (14+)
Poznamy tajniki pracy warsztatu, który nawiązuje do tradycji królewskiej manufaktury. Zobaczymy, na czym polega praca na krosnach żakardowych. Dowiemy się, jaką funkcję w procesie tworzenia niezwykłych tkanin pełnią czółenko, wątek, osnowa oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami materiałów.
KOSZARY KANTONISTÓW
16.00-16.45, 17.00-17.45, "Co śpi, a co czuwa nocą?" - Oprowadzanie po wystawach przyrodniczych dla dzieci w wieku 6-11 lat i opiekunów
Obowiązują bezpłatne wejściówki - do odebrania w muzealnych kasach i online (link wkrótce)
Obejrzymy z bliska eksponaty przedstawiające różne zwierzęta. Dowiemy się, kiedy poszczególne gatunki są aktywne, a kiedy śpią, a także jak przystosowały się do pory swojej aktywności. Posłuchamy m.in. o zwierzętach, które potrafią spać przez wiele dni i budzić się tylko wtedy, gdy pogoda sprzyja poszukiwaniu pożywienia lub partnera. Uwaga! Oprowadzanie odbędzie się na różnych piętrach budynku, niedostępnych dla osób mających problemy z poruszaniem się.
22.00-24.00, "Niezwykłe gatunki polskiej przyrody" - oprowadzania po wystawach przyrodniczych dla dorosłych i młodzieży (14+)
►22.00-22.30, "Jeleniowate, czyli jelenie sarny i łosie"
Jeleniowate to najważniejsza grupa dużych zwierząt roślinożernych w Polsce. Występują tu: łoś, jeleń szlachetny, daniel i sarna. Podczas spotkania dowiemy się, czym się od siebie różnią, jakie są ich zwyczaje i strategie przetrwania, a także do czego służy im poroże.
►22.45-23.15, "Ssaki drapieżne polskich lasów"
Drapieżne to grupa ssaków obejmująca gatunki z długimi kłami i łamaczami. Są wśród nich kilkusetkilogramowe olbrzymy oraz zwierzęta mieszczące się w ludzkiej dłoni. Podczas spotkania poznamy gatunki, które żyją w polskich lasach, posłuchamy o ich zwyczajach i strategiach polowań.
►23.30-24.00, "Blaszkodziobe, czyli kaczki, gęsi i łabędzie"
Ptaki związane z wodą, mające błonę między palcami i nieprzemakalne pióra, to blaszkodziobe. Są wśród nich zarówno gatunki całkowicie roślinożerne, jak i sprawni łowcy ryb. Podczas spotkania dowiemy się, czy gęsi mają zęby, gdzie latem znikają kaczory, które kaczki świetnie nurkują, a które tego nie potrafią, a także jakie kaczki gniazdują na drzewach.
STARA KORDEGARDA
17.00-18.30, "Królewski sen" - warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat i opiekunów
Obowiązują bezpłatne wejściówki - do odebrania w muzealnych kasach i online (link wkrótce)
Jak sypiał król Stanisław August? Czy miał wygodne łóżko? Czy miewał koszmary? Jak zapamiętać sny? Zainspirowani królewską sypialnią oraz legendami i baśniami o snach, upleciemy z włóczek, linek i wstążek Łazienkowskie Łapacze Snów. Dzięki nim nasz sen będzie iście królewski!
STARA ORANŻERIA
17.00-17.50, Tour Głuchych
Miejsce spotkania: w Alejach Ujazdowskich, przy bramie nieopodal Pomnika Chopina
Kulturalna wędrówka w Polskim Języku Migowym po Starej Oranżerii. Inicjatorem wydarzenia jest Niezależny Kolektyw Sojuszniczy, czyli Paulina Celińska, Jagoda Cerkiewnik, Daniel Kotowski, Lesia Lupookova i Natalia Siuchta, których połączył entuzjazm i chęć wspólnego zwiedzania. Wszelkie pytania związane z Tourem Głuchych należy kierować na adres: tourgluchych@gmail.com.
19.00-19.15, 19.25-19.40, 19.50-20.05, 20.15-20.30, 20.40-20.55 - Kameralne koncerty Polskiej Opery Królewskiej
Najpierw posłuchamy miłosnych pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Niewiadomskiego i Jana Galla. Podczas drugiego koncertu zabrzmią wybrane pieśni Wolfganga Amadeusza Mozarta, chwytająca za serce serenada Franza Schuberta oraz dwie pieśni Roberta Schumanna pochodzące z cyklu "Myrthen". Następnie artyści Polskiej Opery Królewskiej wykonają fragmenty słynnego "Cyrulika sewilskiego" Gioachina Rossiniego oraz przypisywany mu - choć prawdopodobnie opracowany przez angielskiego kompozytora, Roberta Lucasa Pearsalla - "Duet kotów". Podczas czwartego koncertu powróci muzyka Mozarta - tym razem w postaci arii i duetów ze znakomitych oper wiedeńskiego mistrza: "La finta giardiniera", "Così fan tutte", "Don Giovanni" i "Le nozze di Figaro". Ostatni występ wypełni słynna "Habanera" z opery "Carmen", bachiczna pochwała wina wyśpiewywana przez głównego bohatera opery "Hamlet" Ambroise'a Thomasa, uwodzicielska aria z opery "Samson i Dalila" oraz fragmenty pełnego dramatyzmu dzieła "Les contes d'Hoffmann" Jacques'a Offenbacha.
21.00-24.00, Oprowadzania po Królewskiej Galerii Rzeźby
Podziwiać będziemy iluzjonistyczne przedstawienia śródziemnomorskiej architektury i przyrody, które są tłem dla kolekcji marmurowych rzeźb i gipsowych kopii słynnych dzieł antycznych.
PAŁAC NA WYSPIE
19.00-24.00, Oprowadzania po Pałacu na Wyspie
W zabytkowych przestrzeniach parteru zabytku obejrzymy pomieszczenia dawnej Łaźni, reprezentacyjne wnętrza Sali Balowej i Sali Salomona, a także Galerię Obrazów. Na naszej trasie zwiedzania znajdą się zwierzęce motywy w sztuce. Poszukamy ich w rzeźbach i na obrazach. Poznamy też symbolikę pałacowej fauny.
BIAŁY DOM
19.00-24.00, Oprowadzania po Białym Domu
Kameralne wnętrza na parterze zabytku skrywają bogate dekoracje malarskie, nawiązujące do mitologii, symboliki kontynentów, przyrody oraz pór roku. Podczas zwiedzania Białego Domu wspólnie będziemy tropić m.in. motywy zaczerpnięte ze świata zwierząt.
OGRODY
16.00-16.45, "Konie w Łazienkach Królewskich" - spacer z tłumaczeniem na PJM dla dorosłych i młodzieży (14+)
Miejsce spotkania: dziedziniec Stajni Kubickiego
Posłuchamy opowieści o najnowszych odkryciach archeologicznych związanych z obecnością koni w Łazienkach Królewskich i czasach, gdy zwierzęta te należały do codziennego krajobrazu Warszawy. Wspólnie udamy się do miejsca, gdzie w okresie międzywojennym znajdował się stołeczny hipodrom. Spacerując śladami koni w Łazienkach Królewskich, pójdziemy też w okolice Nowej Oranżerii, Belwederu, Nowej Kordegardy i dawnej Oberży.
19.00-20.00, 21.00-22.00, "Zwierzęta Łazienek Królewskich" - spacery po ogrodach dla dzieci w wieku 7-11 lat i opiekunów (19.00) oraz dla dorosłych (21.00)
Miejsce spotkania: przy wejściu do sklepu muzealnego w Podchorążówce
Łazienkowskie ogrody to niezwykłe, tętniące przyrodniczym życiem miejsce. Podczas spaceru poznamy ich wieczorną odsłonę. Udamy się ścieżkami, którymi po zmroku zazwyczaj podążają jedynie zwierzęta. Posłuchamy też ciekawostek o tutejszej faunie.
19.00-24.00, Przechadzki rekonstruktorów historycznych
Między Pałacem na Wyspie a Podchorążówką można będzie spotkać rekonstruktorów Towarzystwa Stanisławowskiego w strojach z epoki. Dawne ubiory w połączeniu z zabytkową przestrzenią królewskiej rezydencji pozwolą nam przenieść się w czasie i poczuć klimat XVIII w.
STREFA MENNICY POLSKIEJ
19.00-24.00, Strefa relaksu w ogrodach między Pałacem na Wyspie a kawiarnią Trou Madame
W strefie relaksu będziecie mogli poleżeć na wygodnych leżakach, posłuchać wieczornych śpiewów ptaków i popatrzeć jak nasz mincerz wybija dla Was pamiątkowe numizmaty.

Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis