Zapraszamy na Noc Muzeów do Łazienek Królewskich. W ciągu kilku wieczornych godzin będzie można zobaczyć Muzeum w ciekawej, nocnej odsłonie.
Stara Oranżeria
W Starej Oranżerii, w godzinach od 19.00 do 2.00 w nocy, zwiedzającym zostanie udostępniona wystawa "Skarby Mennicy Warszawskiej 1766 -1868", zorganizowana z okazji 250-lecia Mennicy Polskiej. Członkowie stowarzyszenia "Arsenał", którzy wystąpią w cywilnych i wojskowych strojach z epoki Oświecenia, opowiedzą o zabytkowych wnętrzach.
Przed wejściem do Starej Oranżerii stanie zaś XIX- wieczna prasa suwowo-kolanowa, wybijająca specjalnie na tę okazję zaprojektowane numizmaty, które nasi goście otrzymają na pamiątkę.
Pałac na Wyspie
W Pałacu na Wyspie - w godzinach od 19.00 do 2.00 w nocy - będzie można obejrzeć reprezentacyjne pomieszczenia tego klasycystycznego zabytku, o których opowiedzą nasi edukatorzy, oraz wystawę słynnego obrazu z Muzeum Mauritshuis w Hadze - "Kwiaty w szklanym wazonie", pędzla Abrahama Mignona.
W Pokoju Kąpielowym oraz Pokoju Bachusa odbędzie się cyfrowa projekcja zrekonstruowanych malowideł sufitowych, autorstwa Jana Bogumiła Plerscha. Kolorystyka plafonów, zniszczonych w 1944 r., została odtworzona przez konserwatorów na podstawie archiwalnych fotografii. Dzięki projekcji, zwiedzający będą mogli podziwiać oryginalny wystrój pomieszczeń z najstarszej części Pałacu na Wyspie. W Pokoju Kąpielowym zostanie pokazana "Diana w kąpieli” z 1788 r., zaś w Pokoju Bachusa - "Ceres w obłokach” z 1778 r.
Na pałacowym tarasie stanie ponadto mincerz, który z okazji Nocy Muzeów wybije dla gości Łazienek pamiątkowy żeton.
Koncert na scenie na wodzie
Niewątpliwą atrakcją wieczoru będzie koncert jazzowy Grzecha Piotrowskiego, który o godz. 21.30 wystąpi z projektem "One World", na specjalnie wybudowanej scenie na wodzie przed Pałacem na Wyspie.
Strefa multimedialna
Mecenas Muzeum - PZU - przygotuje dla zwiedzających multimedialną strefę przy Podchorążówce, gdzie każdy wydrukuje sobie pamiątkową fotografię z wizyty w Łazienkach.
Dodatkowo będzie też można zrobić zdjęcie z wirtualną postacią Fryderyka Chopina, dzięki aplikacji "Selfie with Chopin”, która jest do pobrania ze strony http://www.chopin.warsawtour.pl. Podczas Nocy Muzeów, kompozytor ukaże się na ekranie smartfona na całym terenie Łazienek, a nie, jak na co dzień, jedynie przy Pomniku Chopina.
To nie koniec atrakcji. Przy Pałacu Myślewickim będzie można również obejrzeć dwa nowe modele aut Volkswagena: elektrycznego e-Golfa oraz Passata GTE w zaawansowanej wersji hybrydowej.
Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich organizowana jest wspólnie z Mennicą Polską.
Noc Muzeów obędzie się również w Pałacu Czartoryskich-Potockich, gdzie obecnie znajduje się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaplanowano zwiedzanie obiektu, wspólne czytanie Quo Vadis, wystawę prac studentów Wydziału Rzeźby ASP oraz wiele innych atrakcji.
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis