Zapraszamy do oglądania wystawy rysunków, które przygotowały mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy. Prace ukazują, jak arteterapia pomaga najmłodszym radzić sobie ze skutkami wojny. Ekspozycja UNICEF prezentowana jest w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich.
Od momentu eskalacji wojny, tj. od 24 lutego 2022 r., dzieci z Ukrainy doświadczyły przemocy, traumy, straty i zniszczeń. W szczytowym okresie przesiedleń w Polsce przebywało ok. 3,5 miliona uchodźców z Ukrainy. Zdecydowaną większość z nich - blisko 90 proc. - stanowiły kobiety i dzieci.
Prace prezentowane na wystawie w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie zostały stworzone przez dzieci, które uciekły z Ukrainy i znalazły bezpieczeństwo w Polsce. Jest to unikalny i głęboki wgląd w to, jak najmłodsi doświadczają wojny i przesiedleń.
Każda praca została starannie wybrana przez psychologów pracujących z dziećmi w Centrum Edukacji i Rozwoju (EduHub), które powstało w Warszawie czerwcu 2022 r. dzięki wsparciu Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. EduHub jest prowadzony we współpracy z wieloma partnerami, m.in. m.st. Warszawa, darczyńcami publicznymi i prywatnymi UNICEF oraz Alior Bankiem. Rysunki, obrazy i szkice powstawały na zajęciach grupowych z arteterapii lub indywidualnych sesjach psychologicznych i psychoterapeutycznych, prowadzonych przez wyszkolonych psychologów i psychoterapeutów, którzy przyjechali do Polski z Ukrainy. Wspólne doświadczenia sprawiły, że dzieci poczuły się zrozumiane.
Organizacja wystawa była możliwa dzięki wsparciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie i fundacji Alior Bank.