Zapraszamy na wykład dr Izabeli Kopani, która opowie o tym, w jaki sposób nowożytna moda na chińszczyznę wpłynęła na koncepcję ogrodu angielskiego. Spotkanie odbywa się w cyklu "Zjednoczona Europa angielskich ogrodów".
W eseju "O Ogrodach Epikura" (1690), William Temple, brytyjski dyplomata i ambasador dworu Karola II w Hadze, pisząc o współczesnych mu ogrodach regularnych, wspomniał o rozwiązaniach, których piękno zasadzać się miało się na nieregularności, wynikającej z naturalnych uwarunkowań albo przemyślnej fantazji. Styl ten powiązał z ogrodami powstającymi w Chinach, a ów szczególny rodzaj piękna określił mianem sharawadgi. Często przyjmuje się, iż uwaga poczyniona przez Temple’a to pierwsza w europejskiej historiografii wzmianka utożsamiająca ogrody chińskie z ogrodami nieregularnymi. W ciągu kilku następnych dekad zakładane na Wyspach ogrody zaczęły zmieniać swe oblicze - rezygnowano z układów geometrycznych na rzecz rozwiązań krajobrazowych, mających nawiązywać do idei natury nietkniętej ręką człowieka.
Skojarzenie krajobrazowych ogrodów angielskich z "nieregularnymi" ogrodami chińskimi nastąpiło jednak na gruncie francuskiej myśli teoretycznej, a nie angielskiej. Jeden z wybitnych francuskich teoretyków posunął się nawet do stwierdzenia, że "ogrody angielskie nie są niczym innym, jak naśladownictwem chińskich". Na fali podobnych asocjacji narodziła się idea ogrodu angielsko-chińskiego (jardin anglo-chinois), która zyskała szczególną popularność w Europie kontynentalnej.
"Chińskości" ogrodu angielskiego badacze poświęcili wiele miejsca, wskazując na niewielki w istocie wpływ założeń chińskich na wyspiarską ideę ogrodu krajobrazowego. Podczas wykładu dr Izabela Kopania przedstawi jedno z bardziej interesujących zjawisk, które rozwinęło się w obrębie nowożytnej mody na chińszczyznę - wpływ europejskich wyobrażeń o ogrodach chińskich na rozwój ogrodu angielskiego. Wyjaśni ponadto, w jaki sposób doszło do powstania hybrydy, jaką był jardin anglo-chinois, i czym charakteryzowały się europejskie ogrody w "guście angielskim" bądź "angielsko-chińskim".
Bilety na wykład za złotówkę są do nabycia w muzealnych kasach (Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Stara Oranżeria, Podchorążówka).