

Zapraszamy na spektakl "Parady" - prawdziwą perełkę teatru rokokowego autorstwa Jana Potockiego. Sześć błyskotliwych skeczy satyrycznych rozbawia do łez i skłania do refleksji nad absurdami życia.
"Parady" w wykonaniu Teatru im. Wandy Siemaszkowej odbędą się 8 i 9 września o godz. 12.00 i 19.00. Spektakl rozpocznie się w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Drugą sceną będzie Ogród Oranżeryjny przy Starej Oranżerii, do którego widzowie udadzą się podczas przedstawiania, by w plenerze kontynuować oglądanie sztuki. W razie niepogody spektakl odbędzie się wyłącznie w Teatrze Królewskim.
Jan Potocki, autor kultowego "Rękopisu znalezionego w Saragossie", napisał "Parady" w 1792 r. Utwór powstał na prośbę Izabeli Lubomirskiej, w czasie gdy Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi. W efekcie tekst, początkowo pomyślany jako seria zabawnych scenek dla elit łańcuckiego dworu, stał się ostrą satyrą na społeczne konwenanse, ówczesną literaturę i politykę, ludzkie lęki i słabości epoki.
"Parady" przenoszą nas do świata rozrywek XVIII-wiecznej arystokracji. Tu historia splata się ze sztuką, a członkowie dworu Izabeli Lubomirskiej, wcielając się w role "Parad", tworzą jedyny w swoim rodzaju teatr w teatrze, w którym granica między rzeczywistością a fikcją nieustannie się zaciera. Każda z sześciu miniatur scenicznych to pyszna zabawa aktorska. Postacie - na wzór najlepszych komedii dell'arte - są pełne błyskotliwej ironii, a z pozoru trywialne scenki skrywają satyrę na absurdy życia osobistego i społecznego, łącząc inteligentny humor z głębszą refleksją o ludzkiej naturze. Spektakl dostarczy widzom zarówno okazji do śmiechu, jak i powodów do zadumy nad kondycją społeczeństwa - dawniej i dziś.
Przedstawienie odbędzie się w wyjątkowym miejscu - w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, jednej z pereł architektonicznych Łazienek Królewskich. Autentyczne XVIII-wieczne dekoracje stworzą niepowtarzalny klimat dworskiego widowiska.
Reżysera i światła: Radek Stępień
Reżyseria: Michał Świechowski
Dramaturgia: Jan Łuć
Scenografia i kostiumy: Łukasz Mleczak
Muzyka i realizacja wideo: Nikodem Dybiński
Konsultacja merytoryczna: prof. Krzysztof Mrowcewicz
Obsada: Kaja Kozłowska-Żygadło, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Paweł Gładyś, Maciej Karbowski (gościnnie), Piotr Napierała, Aleksandra Perek (gościnnie), Robert Żurek
Spektakl dofinansowano ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach projektu "Scena Wędrowna".
Festiwal Strefa Ciszy 2025
Ogrody Przeczytaj cały wpisKrólewski dar
Akcja honorowego krwiodawstwa
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis"Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry
Spektakl Teatru Klasyki Polskiej
Ogrody Przeczytaj cały wpis