Zapraszamy do oglądania wystawy prac Anny Ryczkowskiej, które są wynikiem kontemplacji nad ciągłą i nieuniknioną zmianą, towarzyszącą nam we wszelkich sferach życia.
Wystawę można oglądać od 7 do 29 grudnia, od piątku do niedzieli, w godz. 12.00-17.00. Wernisaż odbędzie się 6 grudnia w godz. 18.00-20.00.
"Phantoms", czyli zjawy, miraże czy wręcz koszmary, to formy na pograniczu figuracji, organiczne, niekiedy humanoidalne. Stanowią próbę przeciwstawienia się powszechnej tendencji do klasyfikacji; należą do wielu światów i żadnego jednocześnie. Ich miękkość podkreśla ulotność emocji, a kontrastowa kolorystyka intensywność przeżyć i wewnętrznych konfliktów. Zdają się być w ciągłym ruchu, jednocześnie określone w strukturze. Są efektem kontemplacji nad ciągłą i nieuniknioną zmianą, która towarzyszy nam we wszystkich sferach życia. Transformacja i postęp są konieczne lub nieuniknione, lecz niekiedy trudne. Bywa, że czujemy się zaplątani, ograniczeni siłami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, bezsilni, a przemiana zachodzi powoli, przypominając raczej pulsowanie niż ruch liniowy.
Prezentowane na wystawie prace są metaforą emocji, które towarzyszą zmianom w obrębie relacji międzyludzkich. Bywają poczuciem przytłoczenia i osaczenia lub wrażeniem niechcianego dystansu, którego nie da się pokonać z zewnętrznych bądź wewnętrznych powodów. Czasem jest to próba ucieczki, innym razem desperackie usiłowanie zatrzymania tego, co już dawno zostało utracone.
Przemiany i związane z nimi emocje dotykają nie tylko jednostki, lecz także całe społeczeństwo. Są następstwem m.in. zmian klimatycznych czy sytuacji na arenie międzynarodowej.
Anna Ryczkowska - absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2024), a także Wydziału Biologii na Uniwersytecie Warszawskim (2023). Studiowała również na Wydziale Sztuk Pięknych Universitat Politècnica de València oraz Università degli Studi di Palermo. Działa na pograniczu sztuki i nauki. Natura i świat biologii są dla niej źródłem inspiracji, a także przestrzenią do wykorzystywania artystycznych umiejętności w utylitarny sposób. Zajmuje się malarstwem, animacją, ilustracją oraz projektowaniem graficznym, głównie publikacji.