Zapraszamy na pokaz ikebany w wykonaniu prof. Katsuhito Kuraty, wykładowcy Centralnego Instytutu Szkoleniowego Ikenobō (Kioto). Wydarzenie odbywa się z okazji 100-lecia nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.
Japońska sztuka układania przestrzennych kompozycji kwiatowych, określana od XX w. mianem ikebana, ma wielowiekową tradycję i jest kultywowana przez kilkadziesiąt szkół. Najstarsza i największa z nich to Ikenobō, której początki sięgają XV w. Znakomicie łączy ona klasykę z nowoczesnością, rozwijając w oparciu o tradycyjne zasady nowe style, przystosowane do współczesnych kanonów piękna i wnętrz.
Bilety na pokaz ikebany w cenie 5 zł można nabyć w muzealnych kasach (Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki, Podchorążówka).
Japońskie spektakle w Łazienkach Królewskich
W tym roku przypada stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. W przełomowym dla Polski momencie dziejowym, rok po odzyskaniu niepodległości, Japonia jako pierwszy kraj w Azji i piąty kraj na świecie uznała suwerenność Polski. Od tego czasu, mimo znacznej odległości geograficznej, nasze kraje tradycyjnie łączą więzy przyjaźni i dobrej woli.
Stulecie nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych uświetnią w Łazienkach Królewskich jeszcze dwa inne wydarzenia. Pierwszy z nich to spektakl japońskiego teatru nō w wykonaniu artystów ze szkoły Kanze, pod kierunkiem mistrza Terai Sakae. Przedstawienie, które odbędzie się 25 czerwca 2019 r., składa się z kilku krótkich form muzyczno-tanecznych typu shimai oraz maibayashi. Japońscy artyści opowiedzą ponadto o tajnikach warsztatu aktorskiego i przedstawią strukturę muzyczną teatru nō.
Drugim wydarzeniem będą zaplanowane na 29 września 2019 r. dwa spektakle japońskiego teatru nō, przygotowane pod kierunkiem Kanji Shimizu ze szkoły Kanze. Zobaczymy klasyczne przedstawienie i współczesny dramat "At Jacob's Well", którego autorem jest Austriak, dr Diethard Leopold, dyrektor Leopold Muzeum, historyk sztuki i japonista.
Szczegółowe informacje na temat spektakli podane zostaną wkrótce na stronie internetowej Muzeum.
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis