Zapraszamy do oglądania wystawy, przybliżającej historię badań archeologicznych w Olbii Pontyjskiej i rolę, jaką odegrali tam Polacy. Organizatorem ekspozycji, prezentowanej przy Al. Ujazdowskich, jest Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Łazienki Królewskie.
Wystawa to owoc kilku ostatnich lat pracy nad historią stanowiska archeologicznego w Olbii Pontyjskiej (Ukraina, obwód Mikołajewski). Ekspozycja przybliża rolę starożytnej kolonii grecką w Olbii w kulturze polskiej oraz wkład Polaków w badania nad tym stanowiskiem. Uświadamia również szerokiej publiczności fakt, że prace archeologiczne nie zaczęły się tam w XIX w. wraz z opanowaniem tego terytorium przez Rosję, ale dużo wcześniej, w konsekwencji zajęcia owego obszaru w XIV w. przez Wielkie Księstwo Litewskie.
Olbia to jedyna starożytna grecka kolonia położona na ziemiach państwa Jagiellonów. Do terenów, na których leżała - zajętych przez Tatarów i Turków - Rzeczpospolita rościła sobie pretensje jeszcze w połowie XVII w. Olbia to także jedyna grecka kolonia, której opis terytorium znajdziemy w dokumentach kancelarii polskiego króla Zygmunta Augusta. W tym czasie jej położenie błędnie sytuowano w pobliżu Oczakowa (ok. 30 km od dzisiejszego stanowiska archeologicznego). Nie umniejsza to faktu, że Olbia, zwana też Borysthenesem (od antycznej nazwy Dniepru) i jej mieszkańcy - Borysthenici - pojawiali się dość często w staropolskiej literaturze, w starożytnym kontekście.
W kolejnych wiekach opis jej historii zajmował szczególne miejsce w pracach polskich historyków (Lelewel) i pasjonatów historii (Józef Ignacy Kraszewski). Wkład Polaków w nowoczesne badania na tym stanowisku również był niemały. Poczynając od XIX w. (Jurgiewicz w Odessie) poprzez prace polsko-ukraińskie w XX w. (Aleksandra Wąsowicz, IAE PAN) aż po ostatnie wykopaliska już po uzyskaniu przez Ukrainę pełnej niepodległości (Alfred Twardecki, MNW oraz IAE PAN).
XXIX edycja Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego
Stajnie Kubickiego Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich
Podchorążówka, Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis