

Zapraszamy na spotkanie poświęcone historii startu Polaków na letnich igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie w 1928 r. Omówione zostaną wyniki osiągnięte w różnych dyscyplinach, w tym dokonania ekipy jeździeckiej.
Spotkanie z cyklu "Polscy jeźdźcy olimpijscy okresu międzywojennego" odbędzie się 30 marca 2019 r. o godz. 16.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Wstęp: 20 zł, bilety są do nabycia w muzealnych kasach (Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Podchorążówka).
Podczas spotkania, na wstępie, dr Robert Gawkowski opowie o przygotowaniach Polaków do letnich igrzysk olimpijskich w Amsterdamie. Z kolei dr Renata Urban przedstawi sylwetki polskich jeźdźców olimpijskich, którzy w 1928 r. w skokach przez przeszkody zdobyli srebrny medal, a we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - brązowy. Następnie Hanna Łysakowska wygłosi wykład "Jedna szkoła jazdy, różne losy".
W dyskusji panelowej udział wezmą przedstawiciele związków sportowych. Mowa będzie m.in. o Halinie Konopackiej, pierwszej polskiej złotej medalistce olimpijskiej i innych zawodnikach, w tym szermierzach i wioślarzach, którzy zapisali się w historii polskiego sportu międzywojennego. Eksperci przedyskutują również wpływ sportu na odbudowę państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.
Spotkanie zwieńczy występ artystyczny, podczas którego wykonane zostaną utwory z lat 20. i 30. XX w.
Bez uśmiechu. O humorze, ironii, literackich grach z tradycją i diagnozach społecznych w bajkach Ignacego Krasickiego
Debata naukowa
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisNoc Muzeów 2025
Muzeum magicznych zwierząt
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisZapomniana sztuka apologii
Seminarium dla dorosłych
Pałac Myślewicki Przeczytaj cały wpis