Zapraszamy na spotkanie, poświęcone polskim jeźdźcom olimpijskim. Historię konnych dyscyplin i sylwetki wybitnych sportowców przybliżą prelekcje, wykład oraz pokaz filmowy.
Wydarzenie rozpocznie wykład dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Renaty Urban, która opowie o pierwszym starcie Polaków na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 r., w tym o zdobyciu brązowego medalu w skokach przez mjr. Adama Królikiewicza oraz srebrnego medalu przez drużynę kolarzy.
Gościem spotkania będzie Cezary Harasimowicz, wnuk mjr. Adama Królikiewicza, który przybliży losy swojego dziadka po II wojnie światowej.
Kolejnym punktem wydarzenia będzie pokaz filmowy (wstęp do projekcji: red. Krzysztof Miklas). Zaprezentowane zostaną dokumenty na temat pierwszych polskich medali olimpijskich, w tym m.in. pierwszego indywidualnego medalu zdobytego przez mjr. Adama Królikiewicza w jeździectwie.
Następnie odbędą się krótkie prelekcje o historii łazienkowskiego hipodromu oraz Polskiego Związku Jeździeckiego z okazji 96. rocznicy założenia PZJ.
Wydarzenie uświetni występ Wojciecha Mickunasa, byłego trenera jeździectwa i uczestnika igrzysk olimpijskich, znanego również z udziału w programie The Voice Senior.
Organizatorzy spotkania: Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP. Patroni: Polski Komitet Olimpijski, Towarzystwo Olimpijczyków Polskich, Polski Związek Jeździecki, Muzeum Sportu i Turystyki.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Tradycje jeździeckie na europejskich dworach królewskich" (Horsing around European Courts), koordynowanego przez Stowarzyszenie Europejskich Rezydencji Królewskich ARRE w ramach zawodów jeździeckich Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024, organizowanych w Wersalu. Konie i sztuka jeździecka - jako element wielowiekowego dziedzictwa europejskiego - są tematem wspólnie podejmowanym przez Rezydencje Królewskie, a projekt jest okazją do współpracy w celu podniesienia świadomości na temat europejskiego dziedzictwa, jego wartości i ochrony dla przyszłych pokoleń.
Listy do króla
Słuchowisko na żywo według korespondencji króla Stanisława Augusta i Marcella Bacciarellego
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisIkonosfera Wyspiańskiego. Performatywne czytanie obrazów z "Nocy listopadowej"
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpisNasi Wielcy: Alfons Zielonko
Prelekcja dr. hab. inż. arch. kraj. Jana Łukaszkiewicza
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis