

Polska i fińska droga do wolności, zagrożenia ze strony bolszewickiej Rosji i hitlerowskich Niemiec oraz losy marszałka Gustafa Mannerheima - to główne zagadnienia konferencji naukowej z udziałem wybitnych historyków i międzynarodowych ekspertów. Zapraszamy już 16 października 2017 r. do Pałacu na Wyspie. Wstęp jest wolny.
Konferencja "Polsko-fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946" odbędzie się z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Finlandię oraz 150. rocznicy urodzin Gustafa Mannerheima, fińskiego dowódcy wojskowego, marszałka i prezydenta Finlandii. Spotkanie organizowane jest przy współpracy z Ambasadą Finlandii oraz Muzeum Mannerheima w Helsinkach.
Do grona prelegentów zaproszeni zostali nie tylko wybitni polscy historycy, ale też eksperci z Finlandii, w tym prof. Henrik Meinander, jeden z czołowych fińskich badaczy zajmujących się historią XX w., autor wielu publikacji, wśród których znajduje się biografia Gustafa Mannerheima.
Eksperci omówią polską i fińską drogę do wolności w I połowie XX w., w tym odzyskanie przez oba kraje niepodległości w wyniku I wojny światowej, zagrożenia ze strony bolszewickiej Rosji oraz hitlerowskich Niemiec. Opowiedzą również o losach marszałka Mannerheima, jednego z najwybitniejszych Finów, który przed I wojną światową wiele lat spędził na ziemiach polskich, dowodząc m.in. pułkiem stacjonującym na terenie Łazienek Królewskich.
Konferencja i wystawa organizowane są w ramach partnerstwa z Fundacją PZU.
Program konferencji "Polsko-fińskie relacje wojskowe i polityczne w latach 1917-1946"
10.00-10.30, Uroczyste otwarcie konferencji
Powitanie gości i wprowadzenie - prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Przedstawienie wyników sierpniowej konferencji w Helsinkach "Mannerheim - od niezależnej dyplomacji po wielostronną współpracę 1917-2017" - dr Kristina Ranki, Fundacja Mannerheima w Helsinkach.
10.30-12.00, I panel: Polska i Finlandia - aspekty geopolityczne
"Mannerheim i europejska geopolityka 1890-1950" - prof. Henrik Meinander, Uniwersytet Helsiński.
"Finlandia i Polska jako obiekt agresji bolszewickiej Rosji 1918-1920" - prof. Grzegorz Nowik, Instytut Studiów Politycznych PAN, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
"Projektowana pomoc Finlandii 1939-1940" - dr Andrzej Suchcitz, Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego.
Moderator panelu: prof. Krzysztof Filipow, Uniwersytet w Białymstoku.
13.00-14.30, II panel: Polska i Finlandia - aspekty militarne
"Od wolontariuszy do wojskowych elit. Fińscy jegrzy i polscy legioniści podczas i po I wojnie światowej" - dr Jussi Jalonen, Uniwersytet Tamperski.
"Legion polski w Finlandii" - prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, prof. Krzysztof Filipow, Uniwersytet w Białymstoku.
"Wokół stosunków polsko-fińskich: z dziejów Klubu Prometeusz w Helsinkach" - dr Paweł Libera, Instytut Historii PAN, IPN.
Moderatorzy panelu: dr Kristina Ranki, Fundacja Mannerheima w Helsinkach, prof. Grzegorz Nowik, Instytut Studiów Politycznych PAN, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
15.00-16.30, III panel: Polska i Finlandia - aspekty polityczne i kulturalne
"Mannerheim i Piłsudski - dwie drogi na narodowy piedestał" - prof. Michał Kopczyński, Uniwersytet Warszawski
"Mannerheim i jego polscy przyjaciele" - Jukka Soisalon-Soininen, fiński dziennikarz, były korespondent w Warszawie.
"Prawa polityczne kobiet w Finlandii i w Polsce - próba porównania" - Dominika Sobolewska-Gola, Zamek Królewski w Warszawie.
Moderatorzy panelu: Hanna Lehtinen, Ambasador Finlandii, Jan Lubomirski-Lanckoroński, Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich.
Konferencja odbędzie się w języku polskim i angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na oba języki.
Piknik Europejski
Parady, pokazy, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie, występ kwintetu tanecznego
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisDzień Flagi
Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzania, koncerty, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpisŚwięto Konstytucji
Opowieści edukatorskie, spotkanie z historią, spacer, warsztaty
Łazienki Królewskie Przeczytaj cały wpis