Dzieci w wieku 9-13 lat i opiekunów zapraszamy na warsztaty, podczas których posłuchamy opowieści o turniejach rycerskich i kulturze dworskiej. Korzystając z papierowych modeli, wykonamy stroje z dawnych epok.
Warsztaty towarzyszą wystawie czasowej "Od turnieju do karuzelu. Igrzyska rycerskie w nowożytnej Europie". Czas trwania spotkania: 2h. Wstęp: 10 zł/ osoba; bilety do nabycia w muzealnych kasach (Stajnie Kubickiego, Podchorążówka). Obowiązują zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub tel. (+48) 518 684 215.
Organizatorzy turniejów rycerskich prześcigali się w zabiegach uatrakcyjniających rywalizację oraz stwarzających warunki do faworyzowania poszczególnych uczestników. Wieści o sukcesach rozprzestrzeniały się na odległość tysięcy kilometrów, jak w przypadku Zawiszy Czarnego, niosąc bohaterom sławę i korzyści ekonomiczne.
Podczas warsztatów dowiemy się, jak wyglądała ceremonia pojawienia się na turnieju rycerza z orszakiem, sztuka dekoracji szranek czy praktyki ozdabiania na tę okoliczność całych miast. Obejrzymy prezentację rekonstrukcji ubiorów i przedmiotów związanych z kulturą dworską. Na koniec zaprojektujemy i wykonamy stroje, które umieścimy na kartkach z sylwetkami późnośredniowiecznych i renesansowych postaci.
Prowadzenie:
Marcin Gostkowski - Pan od Historii. Absolwent archeologii na Uniwersytecie Warszawskim, historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz cywilizacji śródziemnomorskiej na wydziale "Artes Liberales" UW. Laureat pierwszego miejsca w kategorii "szkoły podstawowe" w konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2018 r. Popularyzator nauki, współzałożyciel grupy rekonstrukcji historycznej "Arkona" oraz projektu "Pozytywnie Historyczni".