Zapraszamy na Salony Muzyczne, które są kontynuacją letnich Koncertów Chopinowskich. W Pałacu na Wyspie wystąpią: Alicja Szydłowska (wiolonczela), Filip Sporniak (wiolonczela) i Piotr Kopczyński (fortepian).
W programie koncertu są następujące utwory:
Alicja Szydłowska
L. Boccherini - Sonata wiolonczelowa A-dur G. 4 (basso continuo Filip Sporniak)
1. Allegro moderato
2. Adagio
3. Affettuoso
A. Piatti - Kaprys nr 2
A. J. Szopa - Capriccio
Filip Sporniak
L. van Beethoven - 4. Sonata na wiolonczelę i fortepian C-dur, op. 102 nr 1
1. Andante - Allegro vivace
2. Adagio - Tempo d'Andante - Allegro vivace
Alicja Szydłowska
J. S. Bach - II suita wiolonczelowa d-moll
Allemande
Courante
W. Lutosławski - Grave
D. Shostakovich - Sonata na wiolonczelę i fortepian d-moll op. 40
1. Allegro non troppo
2. Allegro
3. Largo
4. Allegro
Wstęp - 5 zł, bilety są do nabycia w muzealnych kasach (Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Podchorążówka, Pałac Myślewicki).
Kolejne Salony Muzyczne odbędą się 16 lutego i 22 marca 2020 r. o godz. 12.00 w Pałacu na Wyspie.
Alicja Szydłowska - studentka klasy wiolonczeli na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Naukę gry na instrumencie rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Swój warsztat doskonaliła m.in. pod okiem prof. Tomasza Strahla, prof. Stanisława Firleja, prof. Tomasza Lisieckiego, prof. Kazimierz Michalika, prof. Jacoba Shawa i prof. Denisa Severina. Do jej szczególnych osiągnięć zaliczyć można: IV nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Talents for Europe (2019), II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Jan Vyhytil Cello Competition w Pradze (2018), II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze (2017), III nagrodę w Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych w Bydgoszczy (2016), III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Ełku (2016) oraz III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Współczesnej w Płocku (2015). Czterokrotnie brała udział w projekcie "Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO", zrzeszającym najzdolniejszych młodych muzyków. Uczestniczyła ponadto w warsztatach kameralnych, prowadzonych przez instrumentalistów z berlińskiego Scharoun Ensemble. Swoje orkiestrowe umiejętności doskonaliła również jako liderka ogólnopolskiej orkiestry Santander i międzynarodowej orkiestry Ceuta International Orchestra, a także w orkiestrze Neue Philharmonie Munchen i International Lutoslawski Youth Orchestra. Miała okazję występować w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Tonhalle Maag w Zurychu, Herkulessaal w Monachium, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Trzykrotnie występowała z Płocką Orkiestrą Symfoniczną jako solistka. Jest dwukrotną laureatką nagrody Prezydenta Miasta Płocka w dziedzinie kultury.
Filip Sporniak - wiolonczelista i kompozytor, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Marcina Zdunika i prof. Tomasza Strahla, absolwent wydziału kompozycji w klasie prof. Krzysztofa Baculewskiego. Jest laureatem konkursów wiolonczelowych, kameralnych oraz kompozytorskich. Zajął m.in. III miejsce w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym "Musica Insieme" w Musile di Piave (Włochy), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie (kategoria kameralna: duet wiolonczela-akordeon) oraz IV miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Bydgoszczy. Komponuje muzykę kameralną i solową, duże składy symfoniczne oraz muzykę elektroniczną lub teatralną. Dwukrotnie uczestniczył w ogólnopolskim programie "Muzyka Naszych Czasów". Debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" w 2019 r. kompozycją "Czarne latawce" na wiolonczelę, wideo i elektronikę. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso, Uniwersyteckiej Szkoły Kształcenia Indywidualnego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz stypendium rektorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2019 r. był nominowany do "Studenckiego Nobla" w kategorii "sztuka".
Piotr Kopczyński od 2012 r. jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczelnię tę ukończył w 2008 r., w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego oraz kameralistyki u prof. Mai Nosowskiej. Umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, u takich autorytetów w dziedzinie muzyki, jak: Arie Vardi, Viera Gornostajewa, Alexiej Orlowiecki, John O'Connor, Kevin Kenner, Vitaly Samoshko. Był również stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury, a także dwukrotnym laureatem "Muzycznego Forum Młodych" Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. Jako kameralista występował z takimi artystami, jak: Katarzyna Budnik-Gałązka, Ryszard Groblewski i Janusz Wawrowski. W roli solisty i kameralisty grał w wielu prestiżowych salach koncertowych w kraju i za granicą, m.in. w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Narodowej w Kijowie, Universität der Künste w Berlinie, Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Katowicach.
Młodzi wirtuozi w Łazienkach
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Między Europą a Azją
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Między Szymanowskim i Pendereckim
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis