Zapraszamy na koncert w ramach Salonów Muzycznych, podczas którego wystąpi Łukasz Chrzęszczyk, utalentowany artysta z bogatym dorobkiem fonograficznym, nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.
Koncert stanowi część projektu "Mazurek. Antologia", realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na jego program składają się mazurki mniej znanych kompozytorów polskich XIX i XX w., takich jak m.in. Ignacy Feliks Dobrzyński, Henryk Rudert, Kazimierz Lubomirski, Karol Załuski, Józef Sikorski, Karol Lipiński, Karol Mikuli, Henryk Melcer, Ignacy Friedman i in.
Program:
Ignacy Feliks Dobrzyński - mazurek a-moll op. 37 nr 2 (1840)
Henryk Rudert - mazur e-moll (1849)
Kazimierz Lubomirski - mazurek e-moll op. 10 nr 3 (1844-1851)
Józef Sikorski - mazur D-dur (1849)
Karol Załuski - mazurek d-moll op. 6 nr 3 (po 1849)
Karol Lipiński - mazurek es-moll op. posth (przed 1862)
Karol Mikuli - mazurek f-moll op. 4 (1860)
Maurycy Moszkowski - mazurek G-dur op. 10 nr 3 (1874-1879)
Józef Wielhorski - mazurek e-moll op. 46 nr 1 (ok. 1880)
Ignacy Jan Paderewski - mazurki op. 9: nr 3 E-dur, nr 4 B-dur (1882)
Henryk Melcer - Quasi mazurka (1900)
Ignacy Friedman - mazurki op . 49 (1912): es-moll, c-moll
Aleksander Michałowski:
Mazurek fis-moll op. 5 (ok. 1910)
Mazurek cis-moll op. 6 (ok. 1910)
Mazurek f-moll op. 7 (ok. 1910)
Mazurek h-moll op. 31 (ok. 1920)
Aleksander Tansman:
Vingt pièces faciles sur des mélodies populaires polonaises (1917-24):
Mazurka - Lento
Allegro, ma non troppo (Mazurka)
Quatre danses miniatures (1923):
Mazurka "á la Chopin"
Mazurkas, 1er recueil pour piano (1915-28):
Moderato
Lento (Berceuse)
Mazurkas, 2e recueil pour piano (1932):
Modéré
Animé
Lent
Mazurkas, 3e recueil pour piano (1941):
Allegro comodo
Vivo
Moderato
Andante cantabile
Mazurkas, 3e recueil pour piano (1941)
Postlude
Koncert, który odbędzie się 13 lutego 2022 r., przeniesiony został z 30 stycznia 2022 r. Bilety kupione na styczniowy występ Łukasza Chrzęszczyka obowiązują podczas lutowego koncertu pianisty; można je też zwrócić w muzealnych kasach.
Bilety na lutowy koncert są do nabycia w kasach w Podchorążówce, Starej Oranżerii oraz w Stajniach Kubickiego (wt.-czw. godz. 10.00-15.00, pt.-sob. godz. 10.00-16.00, niedz. 10.00-15.00) lub za pośrednictwem serwisu eWejściówki (doliczana jest opłata transakcyjna).
Łukasz Chrzęszczyk - absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasach fortepianu prof. Piotra Palecznego i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. W 2018 r. uzyskał stopień doktora sztuki. Od ukończenia studiów jest wykładowcą UMFC; prowadzi zajęcia z kameralistyki fortepianowej, a jako pianista współpracuje z klasami instrumentalnymi. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych; zdobył m.in. Grand Prix i I nagrodę w kategorii duetów (skrzypce - fortepian) oraz wszystkie nagrody specjalne w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (duet ze skrzypaczką Martą Kowalczyk, 2015). Jest również stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Société Générale, Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego i programu "Młoda Polska", a także laureatem nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydenta miasta Kielce i marszałka województwa świętokrzyskiego. Występował m.in. w Het Concertgebouw w Amsterdamie, siedzibie NOSPR w Katowicach oraz w filharmoniach w Bratysławie, Mediolanie i Warszawie. W swoim dorobku fonograficznym ma m.in. nagrania dla Polskiego Radia i TVP Kultura, płytę z kompozycjami Maurice'a Ravela i Andrzeja Panufnika (wraz z Aperto Trio, 2014), nagrany w ramach programu IMiT "Muzyczny ślad" album "Śpiewnik polski", będący antologią polskiej pieśni XX i XXI w. (duet z Joanną Freszel, Orphée Classics, 2018), oraz rejestrację wszystkich dzieł na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego (duet ze skrzypaczką Karoliną Nowotczyńską, Orphée Classics, 2019). W 2021 r. nakładem Chopin University Press ukazały się dwie kolejne płyty - komplet dzieł Sergiusza Prokofiewa nagrany w duecie z Jakubem Jakowiczem oraz album z kompozycjami kameralnymi Aleksandra Kościowa (duety z Joanną Freszel, skrzypaczką Roksaną Kwaśnikowską i klarnecistą Piotrem Zawadzkim). Obecnie w ramach Stypendium Twórczego MKiDN artysta realizuje projekt "Antologia mazurka", w ramach którego nagranych zostanie kilkadziesiąt zapomnianych mazurków polskich kompozytorów.
Młodzi wirtuozi w Łazienkach
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Między Europą a Azją
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSalony Muzyczne
Między Szymanowskim i Pendereckim
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpis