Zapraszamy na jedną z najgłośniejszych sztuk Aleksandra Fredry - "Śluby panieńskie". Ponadczasową komedię przygotował Teatr Klasyki Polskiej.
Przedstawienie odbędzie się 13 sierpnia o godz. 17.00 w plenerze przy Ermitażu oraz 26 sierpnia o godz. 17.00 i 20.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Wstęp: 50 zł, bilety do nabycia w muzealnych kasach lub online (doliczana jest opłata transakcyjna) - KUP BILET.
Spektakl odbywający się 26 sierpnia o godz. 17.00 tłumaczony będzie na Polski Język Migowy (PJM).
"Śluby panieńskie", czyli "Magnetyzm serca" to ponadczasowa komedia Aleksandra Fredry, napisana prawie dwieście lat temu, w 1832 r. Jej treścią jest miłość - główny temat teatru, źródło wielu dramatów, fundament niemal każdej akcji, rdzeń postaci i najważniejszy wymiar metafizyczny. Mimo złożonych ślubów, bohaterki nie są w stanie oprzeć się miłości, którą odkrywają jako najpotężniejszy, życiodajny żywioł. Klara i Aniela, buńczuczny Gustaw i sentymentalny Albin, wplątani w zabawne intrygi, po wielu zaskakujących zwrotach akcji ostatecznie dokonują szczęśliwych wyborów. Upragniona przez wszystkich miłość okazuje się nie tylko wielka, szczera i wzruszająca, lecz także, co najważniejsze, szczęśliwa i odwzajemniona. Fredro opowiada swoją ciekawie umotywowaną psychologicznie historię, wykorzystując elementy "Strajku miłosnego", figury obecnej już w starożytności w "Lizystracie" Arystofanesa, a także w polskiej XVII-wiecznej literaturze sowizdrzalskiej - w "Sejmie panieńskim". Komedia, która dotyka serc, porusza i unosi.
Scenografia i kostiumy - Anna Czyż
Muzyka - Marcin Pospieszalski
Pani Dobrójska - Joanna Kwiatkowska-Zduń (Teatr Narodowy) / Joanna Węgrzynowska
Aniela - Marta Dylewska
Klara - Angelika Kurowska
Radost - Leszek Zduń (Teatr Klasyki Polskiej)
Gustaw - Ksawery Szlenkier (Teatr Klasyki Polskiej)
Albin - Mateusz Grydlik / Przemysław Wyszyński
Jan - Arkadiusz Janiczek (Teatr Narodowy) / Jarosław Gajewski / Maciej Wyczański
Nasi Wielcy: Franciszek Krzywda-Polkowski
Prelekcja Bożeny Tkaczyk-Piechny
Pałac na Wyspie Przeczytaj cały wpisSpacery szlakiem powstania listopadowego
Dla dorosłych i młodzieży (14+)
Ogrody Przeczytaj cały wpisDidaskalia Stanisława Wyspiańskiego
Spektakl dźwiękowy, czyli Teatr Wyobraźni w Teatrze Królewskim
Teatr Królewski Przeczytaj cały wpis